Hlavní navigace

Můžeme opět věřit SourceForge? Nové vedení se snaží napravit reputaci

Daniel Dočekal 7. 7. 2016

SourceForge a Slashdot změnily majitele (z Dice (DHI Group) na BIZX LLC a noví vlastníci chtějí napravit zlo páchané v minulosti.

O tom, že se SourceForge v posledních letech přidalo na temnou stranu, toho bylo napsáno více (SourceForge pokračuje v přibalování adwaru, crapwaru i malwaru, SourceForge opět přidával adware, kam nemá. Tentokrát šlo o GIMP a Úpadek SourceForge: odchází Notepad++ a hlásí se další ukradené projekty). Celé to nakonec vedlo k tomu, že SourceForge se ocitlo mezi weby, kde stahovat software je rizikové až nebezpečné a je lepší se mu vyhnout.

Nové vedení se nyní snaží pošramocenou reputaci napravit. Původní Dice (DHI Group) už SourceForge (a ani sesterský Slashdot) nevlastní, noví vlastníci BIZX LLC chtějí SourceForge dostat tam, kde bylo před mnoha lety. Důvěryhodný zdroj otevřeného a zdarma dostupného software. Nový prezident si navíc v médiích tak trochu stěžuje  na to, že změny a zlepšení se médiím nechce komentovat.

Logan Abbott bohužel nechápe, že ztratit reputaci je velmi snadné a rychlé, ale získat ji zpět trvá dlouho a vyžaduje to více než mediální nářky a komentáře o tom, jak média považují špatné zprávy za více populární. To, že je přesvědčený o budoucnosti SourceForge coby kanálu pro distribuci softwaru, stačit nebude.

Nedůvěra je ostatně na místě. Změny vlastníků ve formální podobě jsou častým způsobem řešení reputačních problémů, proč tedy věřit zrovna v případě SourceForge. Míra špatností páchaných na uživatelích byla v minulosti poměrně zásadní – obalování softwaru věcmi, které uživatelé do počítače nechtěli. Manipulace s prvky na stránkách sloužících ke stažení tak, aby uživatel nestáhl čistou verzi, ale onu pozměněnou. Přebírání cizích projektů, aniž by k tomu SourceForge mělo důvod, a následná změna takto převzatého softwaru, aby bylo možné šířit crapware, badware, adware a řadu dalších podivných věcí.

To vše motivované snahou získat peníze, protože za šíření nechtěných přídavků SourceForge dostávala peníze. Hlad po penězích byl navíc tak velký, že SourceForge neváhalo přebírat bez souhlasů vlastníků tak rozšířené a známé projekty jako je GIMP. To vše doprovázené klasickým vývojem, tedy fází popírání, lhaní a vytáčení se.

MIF16

SourceForge pod novým vlastníkem podle Abbotta kompletně zrušilo původní DevShare program (to byly aktivity zodpovědné za obalování nechtěným a nevyžádaným softwarem). Abbott se navíc dušuje, že pečují dokonce i o inzeráty, kterých je SourceForge plné, a odstraňují jakékoliv podvodné, zavádějící či snažící se uživatele nalákat na další falešné prvky vedoucí ke stažení. Novinkou je i partnerství s BitDefenderem, které slouží ke kontrole nahrávaného softwaru na přítomnost malware a dalších forem nechtěného softwaru.

O dalších změnách se můžete dočíst v Under new management, SourceForge moves to put badness in past, ale to, zda si SourceForge získá zpět ztracenou důvěru, to stále není jisté.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to