Hlavní navigace

Na českém i slovenském Facebooku pobíhá staronový hoax týkající se soukromí

Daniel Dočekal 22. 7. 2013

Staronový hoax se vrací v souvislosti se zavedením nového vyhledávání. Pokud se necháte nachytat, přestanou vás vaši přátele částečně vidět

Na Facebooku se objevil staronový hoax, který už několikrát koloval v souvislosti se změnami v nastavení soukromí. Aktuálně koluje v češtině i slovenštině (v místy velmi zábavném překladu) a odvolává se na zprovoznění nového vyhledání (tzv. „Graph Search“, který Facebook postupně zavádí).

Pokud se necháte nachytat a budete tento hoax šířit, tak tím můžete maximálně způsobit pouze to, že někteří vaši důvěřiví přátele od vás přestanou vidět některé druhy příspěvků, Na soukromí na Facebooku to samozřejmě nemá nejmenší vliv (zde je opět důležité zdůraznit, že žádné soukromí na Facebooku tak jako tak neexistuje).

Samozřejmě platí, že pokud to někdo z vašich přátel bude šířit a vy se jim pokusíte vysvětlit že jsou zcela bláhoví, naivní a vůbec neví která bije, tak za hlupáka budete označeni vy. Takže je klidně nechte, protože čím více jejich přátel se bude tímto postupem řídit, tím méně uvidí příspěvků od dotyčného či dotyčné. A půjde-li to s hoaxy takto dále ještě pár let, tak se tito lidé postupně postarají o kompletní izolaci od všech ostatních.

Slovenská podoba

Ahoj všetkým z vás, ktorí sú na mojom zozname kontaktov Facebook. Chcel by som vás požiadať o láskavosť … Možno neviete, že Facebook zmenil súkromnú konfiguráciu znova. Vďaka novému „Grafický app“, môže každá osoba na Facebooku kdekoľvek na svete prezrieť naše fotografie, naše „Like“ a naše „Poznámky“. Počas nasledujúcich dvoch týždňov, budem držať túto správu zobrazovanú. Tí z mojich priateľov, ktorí nebudú držať moje osobné údaje v súkromí, budú odstránení z môjho zoznamu priateľov, pretože chcem, aby informácie, o ktoré som sa s vami podelil zostali medzi mojimi priateľmi a aby neboli k dispozícii na celom svete. Chcem mať možnosť zverejňovať fotografie svojich priateľov a rodiny, bez toho, aby ich mohol vidieť ktokoľvek ako sa to deje práve teraz, keď zvolíte „Like“ alebo „Komentár“.

Bohužiaľ nemôžeme zmeniť toto nastavenie, pretože Facebook to takto urobil. Takže, prosím, umiestnite kurzor nad moju fotografiu, ktorá sa zobrazí v tomto poli (bez kliknutia) a otvorí sa okno. Teraz presuňte kurzor na slovo „Priatelia“, opäť bez kliknutia a potom na „Nastavenia“. Zrušte začiarknutie políčka „životné udalosti“ a „Komentáre a Like“. Tento spôsobí že kontakt a komunikácia s rodinou a priateľmi už nebude zverejnená. Teraz, skopírujte a vložte tento text na svoju vlastnú stránku (nie „Zdieľať“!). Akonáhle uvidím, že je to zverejnené na Tvoje stránke, urobím to isté pre teba. Vďaka!

Česká podoba

CIF16

Ahoj všem z vás, kteří jsou na mém seznamu kontaktů Facebook. Chtěl bych vás požádat o laskavost … Možná nevíte, že Facebook změnil soukromou konfiguraci (znovu). Díky novému „Grafický app“, může každá osoba na Facebooku kdekoliv na světě prohlédnout naše fotografie, naše „Like“ a naše „Poznámky“. Během následujících dvou týdnů, budu držet tuto zprávu zobrazovanou. Ti z mých přátel, kteří nebudou držet mé osobní údaje v soukromí, budou odstraněni z mého seznamu přátel, protože chci, aby informace, o které jsem se s vámi podělil zůstaly mezi mými přáteli a aby nebyly k dispozici na celém světě. Chci mít možnost zveřejňovat fotografie svých přátel a rodiny, aniž by je mohl vidět kdokoliv, jak se to děje právě teď, když zvolíte „Like“ nebo „Komentář“. 

Bohužel nemůžeme změnit toto nastavení, protože Facebook to bohužel takhle udělal. Takže, prosím, umístěte kurzor nad mou fotografii, která se zobrazí v tomto poli (bez kliknutí) a otevře se okno. Teď přesuňte kurzor na slovo „Přátelé“, opět bez kliknutí a potom klik na „Nastavení“. Zrušte zaškrtnutí políčka „Nejdůležitější životní události“ a „Komentáře a Like“. Tento způsobí že kontakt a komunikace s rodinou a přáteli už nebude zveřejněna. Nyní, zkopírujte a vložte tento text na svou vlastní stránku (ne „Sdílet“!). Jakmile uvidím, že je to zveřejněno na Tvé stránce, udělám totéž pro tebe. Díky!

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Vím, co se učíš, ale netuším, co piješ

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD