Hlavní navigace

Na Internet po GSM s PCMCIA kartami

František Horejc

Způsobů, jak vyřešit datovou komunikaci v sítích GSM, je hned několik. Každá z těchto verzí má svá pro a proti, a nedá se říci, že by dnes některé u níže uvedených řešení dominovalo. Ve své volné sérii článků dnes pokračuje František Horejc.

Spíše záleží na tom, jakou sílu bude mít propagátor toho či onoho řešení na prosazení jím zvoleného řešení. Za každým řešením stojí určitá skupina firem, která hodlá ze svého řešení učinit standardní záležitost. Zda se to některé podaří, je zatím spíše otázkou času.

Zřejmě nejelegantnější, i když mnohdy jedno z nejdražších je řešení faxmodemové karty určené pro mobilní telefony. Jak jsme se již zmínili v minulém pokračování, těchto karet ve formátu PCMCIA je dnes na trhu poměrně dost a jejich výhodou je to, že pro uživatele se chovají úplně stejně (co se týče jejich používání a instalace), jako standardní PCMCIA faxmodemy určené pro síť JTS. Nevýhodou, která nasazení těchto karet brání, je jejich vysoká cena a nejednotnost řešení, bránící využít tuto kartu i v jiných mobilních telefonech.

První kroky k nápravě tohoto stavu představoval známý výrobce Option International, který jako první uvedl na náš na trh univerzální faxmodemové karty pro mobilní telefony. Uživatel byl nucen při koupi nebo použití jiného přístroje si koupit kromě samotného faxmodemu pouze kabel odpovídající používanému mobilnímu telefonu (například Nokia, Motorola, Ericsson apod.). I tyto kabely však byly poměrně drahé a v počátcích se jejich cena pohybovala okolo neuvěřitelných sedmi tisíc korun. Na toto řešení však později navázaly další výrobci, například Psion. Řešení, kdy by zcela byla sjednocena rozhraní mezi mobilním telefonem a faxmodemem, jsme se však nikdy nedočkali.

Faxmodem a telefon dohromady

Dalším vývojovým stádiem těchto karet pak je integrace faxmodemové karty s mobilním telefonem. Jedná se o řešení, které je určeno jen pro velmi úzkou skupinu uživatelů, protože takto koncipované karty lze využít pouze ve spojení s některým z výpočetních zařízení. V současné době jsou na našem trhu v podstatě jen tři karty tohoto druhu, nicméně od renomovaných výrobců. Jde o tyto karty: FirstFone od firmy Option International, GC-25 od firmy Ericsson (resp. SpeedPaq od firmy Compaq) a konečně Nokia Cellular Card Phone od firmy Nokia. Tento měsíc nám pracovníci firmy Ericsson oznámili, že firma Ericsson kvůli nízkému zájmu uživatelů a kvůli orientaci na nové typy komunikačních zařízení od výroby produktu GC-25 odstupuje. Zda to znamená konec této vývojové větve, nelze v tuto chvíli říci, ale je to velmi pravděpodobné.

Myšlenka nového typu faxmodemové karty formátu PCMCIA spočívá v tom, že k faxovým a datovým rysům byly přidány i rysy mobilního telefonu, resp. rysy, které této kartě dovolují kromě dat a faxů přenášet i hlas, což u digitálního charakteru přenosu hlasu v síti GSM není až tak příliš složité.

Zařízení ve formátu PCMCIA, která zahrnují jak telefonní přístroj, tak faxmodem, nejsou určeny pro všechny. Tomu totiž zabraňují některé specifické vlastnosti, které nejsou pro většinu uživatelů akceptovatelné. V první řadě jde o zařízení, které pro svou činnost vyžaduje výpočetní zařízení s instalovaným rozhraním PCMCIA. Takovými jsou dnes nejčastěji notebooky, ale v poslední době i tzv. handheldy se systémem Windows CE, kapesní počítače Psion apod. Bez tohoto zařízení uživatel prostě nejen nepošle žádná data, ale dokonce si ani nezatelefonuje.

Propojení faxmodemové karty s výpočetním zařízením má několik aspektů. V prvním případě jde o uživatelské rozhraní. To je totiž plně interpretováno na obrazovce výpočetního zařízení. Tvůrci těchto rozhraní se často pokoušejí uživatelům přinést na jejich obrazovky to, co znají ze standardních telefonů. Tak se na obrazovkách objevují takové grafické podoby přístrojů mobilních telefonů, které se dají ovládat prostřednictvím myši stejně, jako tomu je v případě známých modelů téhož výrobce. Pokud však kartu PCMCIA vyndají z příslušného slotu, nemohou s ní vůbec pracovat, neboť karta zpravidla disponuje pouze rozhraním na boku karty, prostřednictvím kterého komunikuje s počítačem.

Rovněž napájení má své kladné i stinné stránky. Karta si totiž veškerou energii pro svou činnost bere prostřednictvím PCMCIA-rozhraní z výpočetního zařízení. Pozitivní je to, že se uživatel nemusí starat o nabíjení karty. Negativním jevem na tomto stavu je to, že odběr komunikační PCMCIA-karty je relativně vysoký a hlavně v případě menších zařízení, jako je handheld, může být i kritický.

Důležité je i spojení s hlasovým vstupem a výstupem. Některé typy produktů totiž využívají zvukový systém například notebooku (ne vždy notebook požadovaný zvukový systém má), jiné kromě tohoto systému dovolují využívat i připojená sluchátka či reproduktorovou sestavu doplněnou o externí mikrofon a konečně existují karty, které dovolují hlasovou komunikaci jen prostřednictvím zmiňovaných sluchátek a mikrofonu. Problémem může být i podporované operační systémy. Někteří výrobci totiž podporují jen malý počet operačních systémů (například jen Windows), takže využití karet je velmi omezeno.

Shrnutí

Je velmi těžké odpovědět na otázku, zda si telefon GSM integrovaný ve faxmodemové kartě pořídit. Velmi totiž záleží na konkrétních potřebách dotyčného uživatele. Využití této karty totiž předpokládá velmi intenzivní využití výpočetního zařízení. A tím je také stanovena první množina uživatelů. Druhou množinou potenciálních uživatelů jsou ti, kteří často pracují s datovými či faxovými přenosy. Do těchto přenosů patří zejména přístup ke schránce elektronické pošty, přístup k firemním databázím či jiným zdrojům, odesílání různých souborů apod. Třetí množinu tvoří uživatelé, kteří jsou finančně přece jen lépe situováni, neboť koupí faxmodemové karty, jejichž cena se pohybuje okolo dvanácti tisíc (ale může být i výrazně dražší), se účet neuzavírá. Další finanční prostředky totiž „shltnou“ poplatky za aktivovanou datovou službu i za samotný provoz. Průnikem všech těchto skupin potenciálních uživatelů se dostaneme k uživatelům, pro které je tato karta vhodná.

Příště se podíváme na řešení, kdy je faxmodem přímo integrován do mobilního telefonu.

František Horejc


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph