Hlavní navigace

Na Internetu je i spousta historie

 Autor: 74287
Jan Handl 25. 6. 2008

Na Internetu je možné najít mnoho digitalizovaných historických dokumentů. Mapy, deníky Charlese Darwina, zápisy komunistické STB z roku 1968, staré tisky, dokument k vyhlášení americké nezávislosti a spoustu dalších zajímavostí. Kde začít?

Mapy aneb jak to bylo

Síť skýtá nepřeberné množství digitalizovaných historických dokumentů, které potěší amatéra i odborníka. Populární jsou hlavně historické verze map, které je možné najít nejenom v digitalizované podobě, ale také jako interaktivní aplikace. Příkladem druhé varianty jsou historické mapy na serveru Mapy.cz. Zobrazují dobovou situaci z let 1836 – 1852 (v dubnu minulého roku se jimi na svém blogu chlubil Ivo Lukačovič).

Mapy.cz

Historický ústav akademie věd České republiky nabízí digitalizované mapy z nejrůznějších historických období. Za pozornost stojí zejména Historický atlas měst ČR s výběrem desítek zajímavých map a plánů významných měst. Část kartografická obsahuje podle charakteristiky projektu reprodukce starých map a plánů měst i jejich okolí a tématické historické mapy měst. Všem svazkům jsou společné reprodukce kartografických pramenů. Znázorňují města vždy k určitému datu jednotným, „průřezovým“ způsobem a umožňují srovnání polohy měst i jejich nejbližšího zázemí ve shodném měřítku a kartografickém zobrazení. Patří k nim Müllerova mapa Čech z roku 1720 a Moravy z roku 1716, první vojenské (josefské) mapování ze 60. a 80. let 18. století, stabilní katastr z 20. až 40. let 19. století, Kreibichovy mapy českých krajů z 20. a 30. let 19. století, Schenklovy mapy moravských krajů z poloviny 19. století a letecké snímky měst se situací městské aglomerace ze 30. a 40. let 20. století.

histmaps

Pokud se fanoušek map nespokojí s naším územím, může si prohlédnout přehledný katalog webových stránek o historických mapách na serveru University of Texas. Odkazovaný server Map History je rozcestníkem po zdrojích informací a historických map po celém světě.

Osobní deníky i archivy STB

Neméně zajímavé jsou digitalizované historické dokumenty. Příkladem je osobní deník manželky Charlese Darwina. Na Internet byl umístěn studenty Cambridge University. Emma Wedgwoodová, Darwinova manželka a důvěrnice, psala o běžném rodinném životě, ale i o strastech, které Darwin prožíval díky svému netradičnímu a novátorskému pohledu na evoluci člověka.

Darwin

Deníků je šedesát, mají dohromady 6000 stran a popisují roky 1824, 1833–4, 1839–45 a 1848–96. Obsahují poznatky o životě Emmy Wedgwoodové od jejích šestnácti let až do smrti v osmaosmdesáti letech v roce 1896. Nejzají­mavější pasáže hovoří o podivné nemoci, která trápila Darwina častými výpadky vědomí a nevolnostmi. Autorka deníků si do textu značila několik různých kódů, například svoji periodu označovala velkým X. Ředitel projektu na Cambridge University prohlásil, že zpřístupnění deníků Emmy Wedgwoodové završilo unikátní kolekci online dokumentů týkajících se života a díla Charlese Darwina. Do roku 2009, kdy bude široká veřejnost slavit stopadesátiletý výročí vydání Darwinovy klíčové práce O původu druhů prostřednictvím přirozeného výběru, se badatelovi příznivci dočkají dalších zpřístupněných dokumentů. Mezi dokumenty týkající se našeho prostředí je novinkou projekt Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který nabízí pohled do roku 1968.

Zpravodajství, report STB z období počátku okupace vojsky východního bloku, to vše najdete velmi přehledně zpracované na webových stránkách této zajímavé studie. Kuriozitou jsou dobové rozhlasové nahrávky. Jsou to originální pásky záznamů, které byly pořízené přímo v srpnových dnech. Je to zhruba těch deset nejsvobodnějších dní vysílání Československého rozhlasu, řekl Lidovým novinám jeden z autorů projektu. Multimediální zážitek rozšíří obsáhlá fotogalerie. Historiky potěší jmenný seznam obětí okupace a denní svodky hlavní správy STB.

Dokument z archivu STB

Digitalizaci historických dokumentů se věnuje velmi intenzivně i Národní knihovna České republiky. Zpřístupnění dokumentů v digitální podobě například na Internetu je důležité hlavně kvůli pro studenty a vědce, kteří si tak mohou prohlížet materiály, které by se jim dříve nemohly dostat do rukou. Nemluvě o tom, že dokumenty a knihy postupně podléhají času, a je tedy nutné zachovat jejich podobu a obsah pro příští generace alespoň v digitální podobě. Ukázkovým projektem je Národní digitální knihovna, jde o vybraný soubor publikovaných digitálních i digitalizovaných dokumentů, kvalifikovaných jako základ národního kulturního dědictví určeného k trvalému uchování a zpřístupnění současným i budoucím uživatelům. Více o tomto projektu lze nalézt ve článku Digitalizace knihoven je běh na dlouhou trať. Na Internetu lze samozřejmě nalézt řadu dalších zajímavých dokumtenů dávné i bližší historie. Stránky knihovny amerického Kongresu nabízejí náhledy klíčového amerického dokumentu Declaration of Independence a každý z technicky vyspělých národů postupně zpřístupňuje své důležité dokumenty online.

CIF16

Ze soukromých projektů zaujme web Footnote, nabízející k prohlížení ohromné množství historických dokumentů. Příkladem může být novinové zpravodajství o zkáze Titanicu. Novým projektem je i zpřístupnění archivu listu Times, který nabízí unikátní archiv článků zdarma. A to už od roku 1785 do roku 1985, což znamená dvacet milionů článků pokrývajících 200 let historie.

Článek samozřejmě nemohl vyjmenovat všechny zajímavé weby s historickými dokumenty. Pokud máte vlastní zajímavý tip, neváhejte se o něj podělit s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

Anketa

Hledáte na webu historické prameny?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře