Hlavní navigace

Na Internetu přituhuje, varoval na IAC 2016 Ján Simkanič ze SPIRu

 Autor: Isifa.com
Daniel Dočekal 12. 4. 2016

„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkázal Ján Simkanič v keynote na letošní Internet Advertising Conference.

Po letech se SPIR mírně přejmenoval a „R“ na konci se změnilo na „rozvoj“. Ukazuje to na to, co internet stále potřebuje a potřebovat bude. Podle šéfa výkonné rady SPIRu Jána Simkaniče (a ředitele firmy Internet Info, vydavatele Lupy – pozn. redakce) sice internet stále roste a máme různé důvody k optimismu, ale jsou věci, které optimistické nejsou. Uvedl to ve svém vystoupení na Internet Advertising Conference 2016.

Zejména se to týká cenzury a omezování. Například v našem současném velkém vzoru, Číně, kde úřady blokují nejenom Twitter, ale například také český Seznam.cz. Web Hrad.cz tam kupodivu zablokovaný není.

Internet blokují a omezují na řadě míst světa. Například v Turecku zakazují Twitter, YouTube, obsah, ale i konkrétní média. Tamní soudy občas blokování zakazují, prezident Erdogan si ale, samozřejmě, ze soudů nic moc nedělá. V Česku sice zatím žádné vážné omezení internetu nemáme, ale to se může změnit. 

Proti hazardu, za cenzuru

Ministerstvo financí chce v rámci zákonu „proti hazardu“ blokovat internetové adresy na základě vlastního uvážení, jakéhosi seznamu webových stránek s nelegálními hrami. Potírání hazardu se tak snadno může stát základem cenzury, a to na základě toho, že se nějaký úředník rozhodne a něco zablokuje.

Navzdory všem varováním, protestům i snahám tento návrh zákona prošel do třetího čtení a hrozí jeho schválení. Pod „úžasným důvodem boje proti hazardu se objeví šílený princip,“ řekl ve své keynote Simkanič. A varoval, že po tomto ministru a ministerstvu mohou přijít další ministři a mohou si s tímto omezujícím nástrojem dělat, cokoliv se jim líbí.

Ministr vnitra Milan Chovanec už v médiích uvedl, že chce mít uživatele připojující se k internetu registrované. Poté, co tím „vzbudil velmi negativní diskuzi“, vše vzal zpět s typickou výmluvou o tom, jak „chtěl vzbudit diskuzi“. Připomeňme, že tady hovoříme o lidech, kteří jsou tak zodpovědní, že si Bohuslav Sobotka, premiér České republiky, otevře e-mail na nezabezpečeném (a nezabezpečitelném) freemailu a použije takové heslo, že ho doslova „uhodne malé dítě“.

Matadoři internetu

Svobodu na internetu ale ohrožují i další věci. Třeba snaha změnit zodpovědnost právnických osob, vydávajících média trestní odpovědnosti za pomluvu i pro právnickou osobu. Návrh z dílny komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, kterého velmi dobře známe z represivních aktivit před nástupem demokracie.

Hrozbou pro internet je ale svým způsobem také boj proti internetové reklamě v podobě softwaru a mechanismů na její blokování. Nechme stranou absurdní nápad O2, že začne plošně ve své síti blokovat reklamy. Jak se nakonec ukázalo, prý to bylo „nedorozumění“.

Internet paradoxně ale ohrožuje i státní správa. „Státní správa je roztříštěná, nikdo internet nemá na starosti, nikdo za něj nenese zodpovědnost, v tom dobrém slova smyslu,“ řekl Simkanič. 

EBF16

Kritizoval i to, že o internet se ve vládě a státě starají „matadoři Internetu 1.0“. Připomněl i plány na rozdělování 14 miliard korun dotací a nešťastný vývoj v celé situaci. A zmínil příklad Estonska, které v otázce e-governmentu slouží jako pozitivní vzor. Místo toho, aby Česká republika řešila rozvoj internetu, věnuje se tomu, jak omezovat a šmírovat uživatele.

„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkázal Simkanič z letošní Internet Advertising Conference.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Očkované a neočkované děti spolu ve školce

Očkované a neočkované děti spolu ve školce

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr