Hlavní navigace

Na ledě je sranda - slavní bumbáci Microsoftu

Ladislav Zajíček 28. 5. 2001

Kauza "MS versus otevřený kód" je nejslavnějším krasobruslařským číslem marketingu z Redmondu. Snad proto zastiňuje "drobnější" výkruty a piruety protagonisty - kšeft s vyvlastněnými daty uživatelů apod. Jakmile však do hodnocení uměleckých variací zasáhl stát, musel MS vyjet na velký led všem na očích. Známky udělují přísní rozhodčí.

Jeden z redaktorů ZDNetu, znechucený přestřelkami mezi Microsoftem (dále jen MS)a komunitou otevřeného kódu, začlenil jméno vice prezidenta MS do titulku, parafrázujícího hudební superhit Just Another Manic Mundie (v originále je na konci „Monday“). Známky za obě provedení schytal Mr. Manic ještě nižší než předskokan James Allchin ze stejného družstva. Pod Lupou se ten slavnější ocitl v referátu Microsoft: Otevřený kód ohrožuje celý svět, druhý v jen o málo skromnějším převlečku Microsoft: Bezplatný otevřený kód ohrožuje USA. Plánovaně uchvativé piruety se nesetkaly se sympatiemi rozhodčích, otočky se rozplynuly vniveč.

Bumbác 1 – volný kšeft s vyvlastněnými daty uživatelů

Kutilové z Redmondu připravili všem uživatelům služby MS Passport lahůdku, viz MS šmíruje data klientů na Internetu a kšeftuje s nimi. Pochutina byla tak dobře zabalená, že ji novináři vyštrachali takřka náhodou. Okusili ji a o svých dojmech zpravili veřejnost. MS Passport je součástí komplexnější služby MS HailStorm, coby předzvěsti MS.NETu. Psavci se shodli na tom, že to není ani k jídlu, ani k bruslení. Známky za detailně probranou sestavu dosáhly tak nízkých hodnot, že se ji MS rozhodl přepracovat. Napřed zmizely nebezpečné figury pro americkou veřejnost, poté i pro zbytek světa. První bumbác pod veřejnou kontrolou byl na světě.

Bumbác 2 – udávejte nám je a dostanete hodinky s vodotryskem

Ten patří typicky do rodu výkrutů s vydatnou podporou Redmondem zbožňovaných stratégů BSA, čerpajících z hlubin poznání od Machiavelliho až po KGB. Tato sestava patří k nejzlatějšímu fondu všeho, co kdy vyjelo na led. Ideový záměr dokonalý, silně motivační. Prodejci počítačů měli MS udávat své zákazníky, kteří si koupili pécéčka bez operačního systému. I tento bumbác měl svůj operační systém – a sice systém hodnocení udavačů. Čím víc bodů, tím větší naděje na cennější trofej – od sady her MS přes náramkové hodinky až po grillovací sadu se židlí (viz např. MS chce využívat prodejce počítačů k udávání).

Kritičtí rozhodčí nic nedbali slovutnosti hodnoceného génia a poslali ho s tím do… šaten. Minulý týden se MS rozhodl tuto sestavu kompletně zrušit. Údajně pro nepochopení svěžích záměrů P.T. publikem. Jak bumbáců přibývá, Redmond sám sebe počíná řadit k dlouhé řadě zneuznávaných géniů lidstva.

Bumbác 3 – dehonestování konkurence je drahé, i bumerangové

Když MS loni v říjnu vyjel s překrásnou kreací zlegračněného tučňáka Tuxe, symbolizujícího Linux, všichni linuxáci se upřímně pobavili, protože fór v tom přece jen nějaký byl. MS chtěl dosáhnout dehonestování Linuxu, ale poskytl medvědí službu sám sobě. Radši už to – pro velký úspěch – nezopakoval. :-) Už párkrát použil jmenovité dehonestování komerční konkurence. Naposledy v únoru t.r. Vyjel s kampaní „Can your Palm do that?“ (Dokáže tohle váš Palm?). Propagoval tak svou vlastní krabičku PDA. Výrobci Palmu se ovšem moc nesmáli a postěžovali si FTC, neboli Ministerstvu obchodu USA, které se už chystalo vznést žalobu vůči MS. MS toho honem nechal a údajně se dohodl mimosoudně (čili platil) – viz např. FTC charges Microsoft with deceptive advertising ze ZDNetu. Pro zajímavost – informace o tomto bumbácu byla i na serveru MSNBC, ale už ji odtud nějaké uklízečky vymetly. :-)

Bumbác 4 – vlezem tam woknama, zadníma vratama…

Jedna z nejroztomilejších bumbácovin MS pro znalce. Do rozšíření softwaru Front Page 98 MS zabudoval zadní vrata. Loni je našel jeden hacker. MS nezbylo, než přiznat barvu a sdělit, jak vrata zazdít – viz FP98: FrontPage 98 Server Extensions DLL Exposes Security Vulnerability z 27. ledna t.r. Udělal to ale tak potichu, že se o tom i uši oči špicující Wall Street Journal dozvěděl až v dubnu t.r. – viz diskusi Backdoor In Microsoft Web Software? na Slashdotu. MS celou věc dokreslil expresivně pokryteckou piruetkou, vyjadřující, že nic podobného nepatří do politiky MS. Hodnocení technického i uměleckého dojmu velmi slaboučké.

„Bojim, bojim“, jektají lidi ze státních institucí mnoha zemí tváří v tvář softwaru MS. A kde jen mohou, tam ho radši nenasazují (viz např. Softwarová paranoia – americký software zakázán v Německu. Zvláště paranoičtí čínští komunisti se s Windows a spol. rozžehnali nadobro (Linux forever :-) – viz např. To jsou věci po dvou deci zeleného čaje – Borland s Linuxem v Číně.

Bumbáců ještě povícero,

ale jeden se řítí i na mne – Mirek Zeman hudruje, článku se nedočkávaje. Nejošklivější bumbácy MS z rodu těch „za oponou“ jsou v dokumentech stále ještě neukončeného antitrustového řízení „Stát USA versus MS“. Díky němu se opona zvedla. Teď v tom MS už bruslí veřejně – a veřejnost je nejlepší posuzovatel provedení toku stále nových kreací „Made in Redmond“. Klouže to, když by nemělo, a drhne, když by to mělo klouzat. Co následuje? No přece bumbác! :-)

KL_HLASOVANI

Přece jen si neodpustím ještě jeden potenciálně bumerangový bumbác. MS záměrně mrzačí MP3 ve Windows XP (nedovolí jejich uživatelům zaznamenávat MP3 na cédéčka v kvalitě vyšší než 56 kbps). Jak později vyplynulo na povrch, důvody jsou dva – MS nechce platit licenční poplatky jiným firmám a samozřejmě chce přinutit všechny k užívání svého vlastního formátu WMF, zde na úkor MP3. Bude to bumerang? Když přiletí, tak spolu s ním i další pěkný bumbác.

Na závěr trochu komičtější poloha. V době nelítostně kampaně MS proti otevřenému kódu – a GNU/GPL zvláště – se zjistilo, že MS má na svých stránkách WWW server s GNU/GPL. Psal jsem o něm v pátek – viz Hohóóóó – zdroják WWW serveru pod křídly MS…a GNU/GPL!:) – a v sobotu už zmizel. Další bumbác MS, který se musel rychle schovat pod koberec? :-)

Anketa

Jsou bumbácy MS nutným předpokladem jeho úspěchu?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém