Hlavní navigace

Na uživatele pošty Seznamu míří přímo cílený phishing

Autor: Seznam.cz
Daniel Dočekal

Do schránek uživatelů pošty Seznam.cz dnes míří zpráva, která je vybízí k „upgradu“ zadáním přihlašovacích údajů.

  • doplněno vyjádření Seznamu

Klasická verze vašeho e-mailového účtu bude nahrazena naším nová verze dne 19. února 2015,“ začíná phishing, který se dnes ve velkém množství objevuje ve schránkách uživatelů mailové služby Seznamu.

Podle firmy ale jde o malé množství zpráv a jejímu spamovému filtru se je daří zachycovat. „Do e-mailových schránek našich uživatelů dorazilo přesně 18 těchto podvržených e-mailů. Prvních deset sice do mailových schránek, ale dalších 8 už do Spamu a další už se do schránek našich uživatelů nedostaly,“ řekla Lupě mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová

Po kliknutí na „Zvýšit na novou verzi“ je oběti předložena nikterak věrohodně vypadající napodobenina přihlášení k Seznam.cz - vidět ji je možné například na waukesha2625498531.yolasite.com.

Phishingová stránka na výše zmíněné adrese pouze sbírá přihlašovací údaje pomocí formulářové služby. Zprovozněna je na yola.com, což je jedna z tisíců služeb, které umožňují zprovoznit na internetu základní stránku.

test 2

„S ohledem na volnou SPF politiku Seznamu lze očekávat vysokou úroveň doručení do uživatelských schránek,“ uvádí Tomáš Charvát ze společnosti Excello, která se stará například o ochranu schránek na konkurenčním Centrum.cz. „Ze statistik v popoledních hodinách je patrné, že si již příjemci e-mail přeposílají, a tedy i to, že je zde velká úspěšnost doručení,“ dodává.

Podle Zatloukalové ale nedává antispamové řešení Seznamu horší výsledky než jiná. „Volnou SPF politiku nevnímáme jako pochybení. Jako největší poskytovatel e-mailových schránek v ČR chceme, aby naši uživatelé používali Seznam.cz Email kdykoliv a kdekoliv,“ říká.

Našli jste v článku chybu?
19. 2. 2015 20:27
František Bedla (neregistrovaný)

Vážený pane Dočekale,

kdysi jsem pro firmu Excello dělal nějaké testy jejich řešení a statistiky s porovnáním konkurenčních řešení. Dovolím si tedy tvrdit, že mám o této firmě a jejím produktu přehled. Firmu bych v nejlepším případě přirovnal otravnému podomnímu obchodníkovi a proto se divím, že Vám není stydno spojovat Vaše věhlasné jméno s takovými jako je Excello.

Bohužel mi tento článek přijde jako snaha Excella se zviditelnit...

Nemůže to být třeba takto? Firma Excelo vyrobila vlastní ph…

20. 2. 2015 0:29
František Bedla (neregistrovaný)

Vážený pane Durdo,

je samozřejmě možné, že si mne již nepamatujete - bylo to cca v letech 2010-2011, kdy jsem porovnával Vše řešení se spamassassinem ve kterém jste meli své moduly s udávanými, téměř zázračnými, technickými parametry... nu, priznejme si, že taková sláva to zas nebyla.

O tom jak je Vaše řešení dobré, samozřejmě rozhodují Vaši zákazníci, o tom není pochyb. Nekteří méně technicky znalí si přečtou nějaký Váš odborný názor (či to že jste zachránili svět) zde na webu, nemrknou okem …