Hlavní navigace

Nabízí CZCOM Internet zadarmo?

Marek Antoš 3. 2. 2000

Když vloni koncem léta Czech On Line vyšel se svou službou VOLný (a Contactel s narychlo upraveným Red Boxem), byl bych se vsadil, že nejdéle do konce roku bude mít konkurenci. Nestalo se - tedy aspoň ne oficiálně. Jak se však ukazuje, nyní nabízí bez velkého rozruchu Internet zadarmo také CZCOM.

První informace o tom, že CZCOM nabízí Internet zadarmo jsem zachytil již v listopadu minulého roku, takže by se vlastně dalo říci, že bych tu sázku tak úplně neprohrál. Kdosi mne tehdy upozornil na to, že má od CZCOMu připojení zadarmo a že od 1. prosince by to mělo být oficiální. Samozřejmě mi to nedalo a obratem jsem se spojil s Jaroslavem Bílkem, který má v CZCOMu na starosti marketing. Ten popřel, že by CZCOM připravoval Internet zdarma a já jsem tehdy přisoudil tuto informaci „šumu na drátech“ a posléze na ni tak trochu pozapomněl. Přispělo k tomu i to, že uběhlo několik měsíců a žádný humbuk, který by se při spouštění takové služby dal očekávat, se nekonal.

V diskusi pod článkem ze začátku tohoto týdne, který se věnoval spuštění národní verze tarifu Internet 2000 u Internet OnLine, však upozornil další z čtenářů na to, že CZCOM byl nejen o den rychlejší než IOL, ale navíc je zadarmo. Jeho zkušenost následně potvrdilo několik dalších diskutujících, kteří zkusili zavolat do CZCOMu a tam jim skutečně řekli, že nabízejí Internet zadarmo, avšak pouze po dobu tří měsíců.

Také já jsem nelenil a znovu jsem se spojil s Jaroslavem Bílkem z CZCOMu. Podle jeho slov se CZCOM skutečně rozhodl nabízet svým zákazníkům tuto „100% slevu“ po dobu prvních tří měsíců roku 2000 (osoba citovaná v úvodů ovšem měla připojení zadarmo už vloni v listopadu). Nulovou publicitu, která je s tímto krokem spojena, přitom zdůvodnil hektickým obdobím příprav na spuštění nového portálu ve střihu společnosti World Online, která loni CZCOM koupila a portály tohoto druhu provozuje v různých zemích světa.

Podle mého názoru všechny tyto informace zapadají do sebe a vedou k jednoznačnému závěru, že CZCOM se připravuje na velké spuštění Internetu zadarmo, přestože podle Bílka ještě nic není definitivně rozhodnuto. Jedním z možných zdrojů příjmů pro poskytovatele, který nabízí Internet zadarmo, je právě využití portálu, na který budou všichni uživatelé nasměrováni; a právě takový portál zřejmě CZCOM právě vyvíjí. V konkurenci VOLného je třeba přijít s nějakým trumfem a tím by mohlo být národní číslo pro celou republiku, které CZCOM zavedl poměrně překvapivě. Marketingová akce, o které nikdo neví, příliš nesplňuje svůj účel: proto se zdá, že nabídka tří měsíců zdarma je spíše jakýmsi přechodným obdobím, které má zajistit, aby se nestalo, že někdo zaplatí za připojení a za týden ho budou mít všichni zadarmo, jak tomu bylo u Czech On Line. CZCOM navíc v minulosti patřil mezi marketingově poměrně aktivní společnosti, nyní je však již velmi dlouhou dobu ticho, které může znamenat klid před bouří. Všechno to může být náhoda, ale spíše se podle mého názoru cosi velikého rodí.

Skutečnost, že CZCOM svou nabídku v současné době spíše tutlá, může mít ostatně ještě jeden důvod. Podle těch, kteří v poslední době využili jeho nabídky, je připojení velmi pomalé a jen s obtížemi se dá dovolat. Pokud by se tedy nyní objevil větší příliv uživatelů, síť CZCOMu by to nemusela zvládnout a ten by si tak zbytečně uřízl ostudu. To by ovšem předpokládalo, že právě v této době probíhá u CZCOMu všeobecné posilování.

MIF16

Fungující Internet zadarmo s národním číslem z celé republiky by mohl být zajímavým trhákem. Ani konkurence však nespí, VOLný bude mít podle některých informací národní číslo do několika měsíců a z IOL stále vycházejí opatrné signály, které nevylučují, že by se i Telecom pustil do Internetu zadarmo.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?