Hlavní navigace

Nabízím peníze. Zn: Vydělejte čtyřicet tisíc za pár kliknutí

Marek Antoš 25. 5. 1998

Jistota desetinásobku už tu jednou byla a drobní akcionáři dosud nepřestali plakat. Těžko říci, zda lze nabídku firmy Pegas Internet zařadit do téže škatulky, ale leccos varuje. Ovšem vyhlídka je to lákavá - stačí prý 288 návštěv vašich WWW stránek denně a rázem vyděláte 40 000 korun!

Firma Pegas Internet o sobě v poslední době na Internetu dává vědět poměrně hlasitě. Zvolila k tomu několik cest, od proužkové reklamy (viděl jsem ji tuším na některém ze serverů impéria Seznamu) až po tu, která nebudí moc velké nadšení – spam, tedy hromadné rozesílání nabídek elektronickou poštou. Doporučuji návštěvu Antispam serveru, nepochybně je tam nejdete na černé listině.

Nabídka této firmy je celkem chytrá a nepochybně dost lákavá – nabízí tvůrcům respektive provozovatelům WWW stránek, že od nich odkoupí reklamní prostor. Nápad je to velmi logický, ostatně ve světě není ojedinělý. V Internetu totiž existuje spousta malých stránek, které někdo vytváří především pro radost, a které přitom nemusejí mít zanedbatelnou návštěvnost. Nejsou to však žádné kolosy, takže samy o sobě nemají na trhu s reklamou velké vyhlídky. Pokud se však najde někdo, kdo dokáže tyto rozdrobené reklamní prostory dát dohromady a nabízet je jako celek, může být úspěšný – a peníze se tedy dostanou i k jednotlivým provozovatelům.

Přesně to se zřejmě snaží dělat Pegas Internet. Na svém serveru www.pegas.tm (záměrně uvádím adresu do textu – není mi totiž jasné, co takové firmy vidí na doménách typu .tm) uvádí podrobnosti. Nejpodstatnější je nepochybně informace – co za to? Samozřejmě ji tam najdete, byť v dosti zamotané podobě. Výše plateb se odvíjí od počtu bannerů, kterými si necháte zaneřádit svou stránku, a také od toho, jakou pozici na stránce jim vyhradíte. V maximálním případě, tedy se čtyřmi bannery nalepenými na horní okraj stránky můžete docílit až 36 haléřů za jedno stažení stránky, pokud si naopak řeknete jednou a dost, nedostanete více jak 10 haléřů.

Tato cenová nabídka není tak hrozná, udivuje mne jen fakt, že platby vzrůstají téměř lineárně – je přeci jasné, že pokud budu mít na stránce 4 proužky, nebudou mít na čtenáře čtyřnásobný efekt oproti proužku jednomu; nicméně to je problém Pegasu. Opravdová manipulace však nastává, podíváte-li se na stránku s příklady možných příjmů; rázem jste v „koženém“ ráji. Před vašima očima se rozvinou krásné vzorečky s řadou proměnných. Tak například pokud budete mít server s 15 WWW stránkami, na který denně přijde 288 lidí, dostanete od Pegase 33 696 korun měsíčně! A pokud navíc přivedete další dušičky, můžete překročit dokonce čtyřicet tisíc (trošku to připomíná letadlo). Tato suma je však hrubě zkreslená – počítá se totiž s tím, že návštěvník si stáhne všechny stránky na serveru. To je dost velký nesmysl, nevím teď z hlavy, kolik tak může být na Lupě stránek, ale bude to kolem tisícovky (samozřejmě jsou generované za databáze) – u Pegase by nám tedy stačil necelý týden a jsme milionáři.

Pegas se tedy v tomto bodě snaží nalákat dušičky způsobem, který není moc fér, ale nakonec každý snad má svoji hlavu a dokáže si spočítat, jak by vypadal. Zapomínat se nesmí ani na to, že zdaleka ne každé stažení stránky představuje impresi, kterou si může tvůrce započítat – řada lidí stahuje stránky bez obrázku, navíc se často tahají z cache. V takovém případě se pochopitelně nic nezaznamená.

Zajímavý je i druhý konec, tedy způsob, jakým chce tato společnost prodávat získaný reklamní prostor. Pokud máte zájem, cena je stanovena na 290 korun za 1000 impresí. Podle mého názoru je to asi dvakrát více, než činí hranice prodejnosti. Uvědomte si, že váš proužek bude povětšinou na stránce zobrazován v konkurenci jiných tří, a poohlédněte se po cenách, které jsou v kraji zvykem. Pouze jasně tématicky vyhraněné stránky, jako je Mobil server, Svět namodro či Technet jako takový, si dovolí nasadit cenu zhruba mezi 300 a 400 Kč. Stránky, které jsou spíše všeobecné, jsou mnohem níže, třeba Seznam požaduje za 1000 impresí 140 Kč. Myslím, že pokud se někdo snaží nabízet podobně nesourodý reklamní prostor, může konkurovat jedině cenou – a to zatím Pegas nedělá.

Pro tvůrce WWW stránek má však celý tento projekt své světlé momenty. Platba za jedno zobrazení sice není závratná, ale na druhou stranu je garantovaná – autor své peníze dostane, ať už se obchodníkům Pegasu podaří nebo nepodaří jeho reklamní prostor prodat. To je nepochybně pozitivní věc.

Je čas na závěr. Tak tedy: nápad je to dobrý, přínos pro malé nezávislé tvůrce může být velký – ono i malé peníze jsou lepší než žádné. Na druhou stranu způsob, kterým Pegas k věci přistupuje, zatím nedává jistotu úspěchu a v některých momentech je trochu nesolidní. Zatím jsem neviděl žádnou stránku, kde by Pegas rotoval, ale zřejmě se objeví – jsem zvědav, jaké budou mít zkušenosti.

Marek Antoš
Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?