Hlavní navigace

Nabízím peníze. Zn: Vydělejte čtyřicet tisíc za pár kliknutí

Marek Antoš 25. 5. 1998

Jistota desetinásobku už tu jednou byla a drobní akcionáři dosud nepřestali plakat. Těžko říci, zda lze nabídku firmy Pegas Internet zařadit do téže škatulky, ale leccos varuje. Ovšem vyhlídka je to lákavá - stačí prý 288 návštěv vašich WWW stránek denně a rázem vyděláte 40 000 korun!

Firma Pegas Internet o sobě v poslední době na Internetu dává vědět poměrně hlasitě. Zvolila k tomu několik cest, od proužkové reklamy (viděl jsem ji tuším na některém ze serverů impéria Seznamu) až po tu, která nebudí moc velké nadšení – spam, tedy hromadné rozesílání nabídek elektronickou poštou. Doporučuji návštěvu Antispam serveru, nepochybně je tam nejdete na černé listině.

Nabídka této firmy je celkem chytrá a nepochybně dost lákavá – nabízí tvůrcům respektive provozovatelům WWW stránek, že od nich odkoupí reklamní prostor. Nápad je to velmi logický, ostatně ve světě není ojedinělý. V Internetu totiž existuje spousta malých stránek, které někdo vytváří především pro radost, a které přitom nemusejí mít zanedbatelnou návštěvnost. Nejsou to však žádné kolosy, takže samy o sobě nemají na trhu s reklamou velké vyhlídky. Pokud se však najde někdo, kdo dokáže tyto rozdrobené reklamní prostory dát dohromady a nabízet je jako celek, může být úspěšný – a peníze se tedy dostanou i k jednotlivým provozovatelům.

Přesně to se zřejmě snaží dělat Pegas Internet. Na svém serveru www.pegas.tm (záměrně uvádím adresu do textu – není mi totiž jasné, co takové firmy vidí na doménách typu .tm) uvádí podrobnosti. Nejpodstatnější je nepochybně informace – co za to? Samozřejmě ji tam najdete, byť v dosti zamotané podobě. Výše plateb se odvíjí od počtu bannerů, kterými si necháte zaneřádit svou stránku, a také od toho, jakou pozici na stránce jim vyhradíte. V maximálním případě, tedy se čtyřmi bannery nalepenými na horní okraj stránky můžete docílit až 36 haléřů za jedno stažení stránky, pokud si naopak řeknete jednou a dost, nedostanete více jak 10 haléřů.

Tato cenová nabídka není tak hrozná, udivuje mne jen fakt, že platby vzrůstají téměř lineárně – je přeci jasné, že pokud budu mít na stránce 4 proužky, nebudou mít na čtenáře čtyřnásobný efekt oproti proužku jednomu; nicméně to je problém Pegasu. Opravdová manipulace však nastává, podíváte-li se na stránku s příklady možných příjmů; rázem jste v „koženém“ ráji. Před vašima očima se rozvinou krásné vzorečky s řadou proměnných. Tak například pokud budete mít server s 15 WWW stránkami, na který denně přijde 288 lidí, dostanete od Pegase 33 696 korun měsíčně! A pokud navíc přivedete další dušičky, můžete překročit dokonce čtyřicet tisíc (trošku to připomíná letadlo). Tato suma je však hrubě zkreslená – počítá se totiž s tím, že návštěvník si stáhne všechny stránky na serveru. To je dost velký nesmysl, nevím teď z hlavy, kolik tak může být na Lupě stránek, ale bude to kolem tisícovky (samozřejmě jsou generované za databáze) – u Pegase by nám tedy stačil necelý týden a jsme milionáři.

Pegas se tedy v tomto bodě snaží nalákat dušičky způsobem, který není moc fér, ale nakonec každý snad má svoji hlavu a dokáže si spočítat, jak by vypadal. Zapomínat se nesmí ani na to, že zdaleka ne každé stažení stránky představuje impresi, kterou si může tvůrce započítat – řada lidí stahuje stránky bez obrázku, navíc se často tahají z cache. V takovém případě se pochopitelně nic nezaznamená.

Zajímavý je i druhý konec, tedy způsob, jakým chce tato společnost prodávat získaný reklamní prostor. Pokud máte zájem, cena je stanovena na 290 korun za 1000 impresí. Podle mého názoru je to asi dvakrát více, než činí hranice prodejnosti. Uvědomte si, že váš proužek bude povětšinou na stránce zobrazován v konkurenci jiných tří, a poohlédněte se po cenách, které jsou v kraji zvykem. Pouze jasně tématicky vyhraněné stránky, jako je Mobil server, Svět namodro či Technet jako takový, si dovolí nasadit cenu zhruba mezi 300 a 400 Kč. Stránky, které jsou spíše všeobecné, jsou mnohem níže, třeba Seznam požaduje za 1000 impresí 140 Kč. Myslím, že pokud se někdo snaží nabízet podobně nesourodý reklamní prostor, může konkurovat jedině cenou – a to zatím Pegas nedělá.

WT100

Pro tvůrce WWW stránek má však celý tento projekt své světlé momenty. Platba za jedno zobrazení sice není závratná, ale na druhou stranu je garantovaná – autor své peníze dostane, ať už se obchodníkům Pegasu podaří nebo nepodaří jeho reklamní prostor prodat. To je nepochybně pozitivní věc.

Je čas na závěr. Tak tedy: nápad je to dobrý, přínos pro malé nezávislé tvůrce může být velký – ono i malé peníze jsou lepší než žádné. Na druhou stranu způsob, kterým Pegas k věci přistupuje, zatím nedává jistotu úspěchu a v některých momentech je trochu nesolidní. Zatím jsem neviděl žádnou stránku, kde by Pegas rotoval, ale zřejmě se objeví – jsem zvědav, jaké budou mít zkušenosti.

Marek Antoš
Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Citrusová kúra zažene vyčerpání

Citrusová kúra zažene vyčerpání

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...