Hlavní navigace

Nad doménovými stránkami opět vyšlo slunce

Marek Antoš 17. 2. 2000

Vloni v létě jsme na Lupě uvedli do provozu zcela novou sekci, která byla věnována doménám. Po několika měsících provozu však přestala fungovat, protože CZ.NIC/EUnet zrušil seznamy domén, které jsme využívali. Nyní jsme doménovým stránkám vdechli nový život - a fungují zase o něco lépe než dřív.

Naše doménové stránky mají dva hlavní cíle. Především je to prohledávání databází, které obsahují informace o jednotlivých doménách. Již od počátku jejich existence přebíráme informace z nové databáze domén a kontaktů, kterou provozuje EUnet, současně však stále ještě pracujeme s údaji z RIPE. Ty sice již od loňského září nejsou aktualizovány, ale původní stav v něm zůstal zachycen. Pro zjišťování současných vlastníků to proto nemá žádný význam, ale občas je to zajímavé pro sledování historie dané domény: současný vlastník se od toho někdejšího občas liší, zvlášť výrazné je to u domén, které byly registrovány během doménové řeže.

Druhou částí doménových stránek je přehled aktuálního vývoje v registracích domén. Právě tato část v minulých měsících nefungovala, protože EUnet po dohodě s CZ.NICem zrušil původní soubory na svém Gopheru, kde zveřejňoval kompletní seznam všech domén. Zástupci CZ.NICu, který musí o takové věci rozhodnout, nás několikrát ubezpečovali, že tento či podobný přehled bude znovu obnoven. Zatím se tak však nestalo, stejně jako zatím nebyl zřízen slibovaný WHOIS server. Proto jsme se rozhodli jít poněkud odlišnou cestou a jako zdroj dat nyní používáme přímo údaje ze zóny .cz, tedy z nameserveru. Ani to však není úplně bezpečné: podle podmínek výběrového řízení, které vyhrál EUnet, má být totiž do budoucna na všech nameserverech pro .cz zakázán transfer této zóny, což by znamenalo, že se opět ocitneme bez zdroje dat.

Tato změna nám však umožnila i určité rozšíření funkčnosti, které může být zvláště nyní velmi zajímavé. Významnou částí této sekce jsou přehledy domén nově registrovaných a také těch, které byly zrušeny. Právě úbytky přitom sledujeme velmi podrobně. Pokud jde totiž o doménu, která nebyla zaplacena, přechází po dvou měsících do ochranné lhůty, kdy je již sice vyřazena z DNS (takže vlastně pro okolní svět neexistuje), ale vlastník ji má ještě možnost zaplatit a tím si ji udržet. Teprve za dalších 14 dní je zrušena definitivně. Také my na Lupě rozlišujeme tyto dva režimy, takže u domén uvádíme jak vstup do ochranné lhůty, tak definitivní zrušení. Údaje jsou navíc dostupné 14 dní nazpět, takže kdokoliv se může podívat, jaké domény vstoupily do ochranné lhůty před dvěma týdny, a pokud ho některá zaujme – a nebyla mezitím zaplacena – může si zkusit zaregistrovat. Bohužel však musí mít ještě chvilku trpělivosti: údaje se začaly „nanovo“ sbírat až 11. února, takže informace o změnách před dvěma týdny zatím nemáme.

Vedle těchto přehledů nabízí doménová stránka také klasické drobnosti, které obsahovala i dříve. Jde zejména o aktuální počet domén, přírůstek oproti včerejšímu dni, graf a tabulka vývoje počtu domén za poslední měsíc a rok (tam nám zatím chybí čísla z období, kdy stránka nefungovala) a také nejdelší a nejkratší doména z minulého dne (což osobně sleduji s radostí).

Obnovená doménová stránka je dílem našeho nového programátora Michala Jursy, takže pokud narazíte na nějakou nefunkčnost či nešikovnost – doufám ovšem, že se to nestane – můžete se obrátit přímo na něj. Naopak pokud by vás napadlo, jak by bylo možné doménové stránky dále rozšířit či něco šikovného, co v nich zatím chybí, uděláte mi radost, když napíšete přímo mně.

KL_HLASOVANI

Co říci závěrem? Nezapomeňte sledovat úbytky domén; podle zasvěcených se totiž bude řada původně nezaplacených domén, které byly zaregistrovány během doménové řeže, znovu rušit – pro nezaplacení. Sháňka ve stejném rozsahu jako původně se dá očekávat jen stěží, ale některé zajímavé domény by se znovu uvolnit mohly.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause