Hlavní navigace

Náhlý pokles čísel návštěvnosti českého internetu? Mohl za to filtr pro AdBlock

Daniel Dočekal 7. 4. 2016

Důsledky blokování reklamy z té trochu stinné stránky bylo možné vidět v uplynulých týdnech v měření návštěvnosti českého internetu.

Někdy v druhé polovině března si několik provozovatelů webů všimlo nesouladu mezi čísly z NetMonitoru a Google Analytics (GA). Marek LutonskýNetMonitor má problém s březnovou návštěvností poměrně přesně ukázal, že ačkoliv dlouhodobě mají NetMonitor a GA křivky prakticky shodné (byť se v absolutních hodnotách liší), zhruba po 20. březnu 2016 se čísla NetMonitoru (zhlédnuté stránky i návštěvy) začala výrazně snižovat a rozcházet s čísly z GA.

Po pohledu na březnovou návštěvnost v NetMonitoru Lutonskému nakonec vyšlo, že u českých webů došlo k asi 15% snížení denních zobrazení a 13% poklesu denních návštěv.

Při hledání důvodů nakonec NetMonitor/SPIR/Gemius přišly s vysvětlením, že je to vlivem blokátorů inzerce.

Nesrovnalost podle všeho způsobilo přidání kompletní domény gemius.pl (na té je umístěn měřicí kód NetMonitoru i pro Česko) do blokačních předpisů easylistczechandslovak, který slouží hlavně pro jeden z nejrozšířenějších blokátorů inzerce, AdBlock Plus.

Pokud si v easylistczechandslovak změny prostudujete, tak skutečně 21. března přibyla položka „+||gemius.pl“ a tím došlo k filtrování všeho, co se z gemius.pl stahuje.

Doména byla ze seznamu odstraněna 5. dubna 2016. A to by mělo znamenat, že od tohoto dne by se údaje v NetMonitoru měly (postupně) dostat na předchozí úroveň.

Blokátory inzerce a měření návštěvnosti

Tady je důležité připomenout, že AdBlock Plus (ADP) je pouze jedním z používaných blokátorů reklamy. Vedle původního klasického AdBlocku je tu ještě poměrně rozšířený uBlock či hlavně µBlock Origin. Na měření návštěvnosti navíc mají vliv ještě věci jako Ghostery či NOSCRIPT a velmi specifickou kategorii tvoří blokátory reklamy v mobilních telefonech.

Každý z blokátorů má vlastní předpisy (filtry) pro blokování. U výše zmíněného AdBlocku Plus jsou navíc mnohé z nich udržovány lidmi, kteří nemají s AdBlockem Plus jako takovým nic společného. Výše zmíněný easylistczechandslo­vak například provozuje Tomáš Taro a jeho domovskou stránku najdete na adblock.sk.

Některé z filtrů „třetích stran“ se mohou dostat do různých blokačních nástrojů (u blokace reklam u zařízení s iOSem je to podstatně složitější, protože tam není možné uplatňovat filtry ve stejné podobě jako v počítačích). Výše zmíněný µBlock Origin například, alespoň podle stránky s nastavením programu, přebírá i právě easylistczechandslovak, takže je velmi pravděpodobné, že i uživatelé tohoto blokátoru reklamy „zmizeli“ z měření.

Není tedy nakonec až tak zcela podstatné, který blokátor inzerce to vlastně byl, ale do kterého z filtrů se případný problematický předpis dostal a do kolika blokačních nástrojů se poté promítne. Je dobré vědět i to, že filtry se aktualizují běžně i jednou za několik dní.

Nešťastný nápad přidat celou doménu do filtru

Přidat do pravidel pro blokování kompletní gemius.pl je každopádně hodně nešťastný nápad. Pochopitelné to je u filtrů zaměřených na ochranu soukromí, protože tam je cílem blokovat sledovací kódy. Stejně nešťastný (a osobně to klidně označím za hloupý) nápad by bylo to, kdyby se v easylistczechandslovak (nebo kterémkoliv filtru pro blokování reklamy) objevila kompletní blokace Google Analytics.

MIF16

Celé je to dáno tím, že blokátory inzerce nejsou produkty, u kterých by někdo nějak hlídal kvalitu, a kdykoliv se může znovu stát, že se v blokačních předpisech objeví něco, co by tam nikdy být nemělo. Běžně se stává, že se tam objevují špatně navržené předpisy, které způsobují nefunkční webové stránky - stačí si ostatně projít historii změn, je tam dostatek příkladů podobných nedostatků.

Blokátory reklamy navíc samy hledají své „obchodní“ modely, což se projevuje poněkud kreativním pojetím toho, že se rozhodují některé reklamy neblokovat a některé si od firem nechávají také platit za to, že jejich reklamy neblokují.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém