Hlavní navigace

Náhlý pokles čísel návštěvnosti českého internetu? Mohl za to filtr pro AdBlock

Daniel Dočekal

Důsledky blokování reklamy z té trochu stinné stránky bylo možné vidět v uplynulých týdnech v měření návštěvnosti českého internetu.

Někdy v druhé polovině března si několik provozovatelů webů všimlo nesouladu mezi čísly z NetMonitoru a Google Analytics (GA). Marek LutonskýNetMonitor má problém s březnovou návštěvností poměrně přesně ukázal, že ačkoliv dlouhodobě mají NetMonitor a GA křivky prakticky shodné (byť se v absolutních hodnotách liší), zhruba po 20. březnu 2016 se čísla NetMonitoru (zhlédnuté stránky i návštěvy) začala výrazně snižovat a rozcházet s čísly z GA.

Po pohledu na březnovou návštěvnost v NetMonitoru Lutonskému nakonec vyšlo, že u českých webů došlo k asi 15% snížení denních zobrazení a 13% poklesu denních návštěv.

Při hledání důvodů nakonec NetMonitor/SPIR/Gemius přišly s vysvětlením, že je to vlivem blokátorů inzerce.

Nesrovnalost podle všeho způsobilo přidání kompletní domény gemius.pl (na té je umístěn měřicí kód NetMonitoru i pro Česko) do blokačních předpisů easylistczechandslovak, který slouží hlavně pro jeden z nejrozšířenějších blokátorů inzerce, AdBlock Plus.

Pokud si v easylistczechandslovak změny prostudujete, tak skutečně 21. března přibyla položka „+||gemius.pl“ a tím došlo k filtrování všeho, co se z gemius.pl stahuje.

Doména byla ze seznamu odstraněna 5. dubna 2016. A to by mělo znamenat, že od tohoto dne by se údaje v NetMonitoru měly (postupně) dostat na předchozí úroveň.

Blokátory inzerce a měření návštěvnosti

Tady je důležité připomenout, že AdBlock Plus (ADP) je pouze jedním z používaných blokátorů reklamy. Vedle původního klasického AdBlocku je tu ještě poměrně rozšířený uBlock či hlavně µBlock Origin. Na měření návštěvnosti navíc mají vliv ještě věci jako Ghostery či NOSCRIPT a velmi specifickou kategorii tvoří blokátory reklamy v mobilních telefonech.

Každý z blokátorů má vlastní předpisy (filtry) pro blokování. U výše zmíněného AdBlocku Plus jsou navíc mnohé z nich udržovány lidmi, kteří nemají s AdBlockem Plus jako takovým nic společného. Výše zmíněný easylistczechandslo­vak například provozuje Tomáš Taro a jeho domovskou stránku najdete na adblock.sk.

Některé z filtrů „třetích stran“ se mohou dostat do různých blokačních nástrojů (u blokace reklam u zařízení s iOSem je to podstatně složitější, protože tam není možné uplatňovat filtry ve stejné podobě jako v počítačích). Výše zmíněný µBlock Origin například, alespoň podle stránky s nastavením programu, přebírá i právě easylistczechandslovak, takže je velmi pravděpodobné, že i uživatelé tohoto blokátoru reklamy „zmizeli“ z měření.

Není tedy nakonec až tak zcela podstatné, který blokátor inzerce to vlastně byl, ale do kterého z filtrů se případný problematický předpis dostal a do kolika blokačních nástrojů se poté promítne. Je dobré vědět i to, že filtry se aktualizují běžně i jednou za několik dní.

Nešťastný nápad přidat celou doménu do filtru

Přidat do pravidel pro blokování kompletní gemius.pl je každopádně hodně nešťastný nápad. Pochopitelné to je u filtrů zaměřených na ochranu soukromí, protože tam je cílem blokovat sledovací kódy. Stejně nešťastný (a osobně to klidně označím za hloupý) nápad by bylo to, kdyby se v easylistczechandslovak (nebo kterémkoliv filtru pro blokování reklamy) objevila kompletní blokace Google Analytics.

Celé je to dáno tím, že blokátory inzerce nejsou produkty, u kterých by někdo nějak hlídal kvalitu, a kdykoliv se může znovu stát, že se v blokačních předpisech objeví něco, co by tam nikdy být nemělo. Běžně se stává, že se tam objevují špatně navržené předpisy, které způsobují nefunkční webové stránky - stačí si ostatně projít historii změn, je tam dostatek příkladů podobných nedostatků.

Blokátory reklamy navíc samy hledají své „obchodní“ modely, což se projevuje poněkud kreativním pojetím toho, že se rozhodují některé reklamy neblokovat a některé si od firem nechávají také platit za to, že jejich reklamy neblokují.

Našli jste v článku chybu?

7. 4. 2016 6:49

mraca (neregistrovaný)

Tak zrovna blokace Celé domény gemius.pl je dobry nápad. Stejně tak blokace celého googleanalytics. Stejně tak všech počítacích stránek Toplist navrcholo atd. Statistiku si maji počítat servery pomocí lokálních prostředku a ne využíváním 3rd party. Mnou spravované podnikové a komunitní sítě je blokují již mnoho let.

7. 4. 2016 7:06

JirkaeR (neregistrovaný)

Děkuji za vysvětlení, teď vím, že si mám přidat doménu "gemius.pl" na blacklist.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

Velká cena v Abú Dhabí: 131 ti­síc diváků

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?