Hlavní navigace

Nahradí RCS staré omezené SMS? Google a operátoři stále doufají, že ano

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 29. 2. 2016

Kdo by dnes posílal SMS, když neumí fotky ani videa. Může ale SMS nahradit standard preferovaný operátory?

SMS slouží už déle než nějaké to desetiletí a jakkoliv jsou na ústupu, stále mají zásadní výhodu: umí je posílat každý mobilní telefon, každý operátor, každá mobilní síť. 

Nejsou závislé na nějaké konkrétní firmě, ani si je nemusíte do telefonu pořizovat v podobě extra aplikace, mít kvůli nim připojení k internetu či kvůli posílání zpráv zakládat účty. Přesto jsou SMS věcí minulosti. Neumí fotky ani videa a chatování přes různorodé aplikace je velmi výrazně nahrazuje.

Jak plyne z oznámení GSMA, globální operátoři, Google a právě zmíněná asociace pracují nyní společně na náhradě SMS pomocí RCS. 

Google by měl být tím, kdo v rámci Androidu zajistí potřebný software (Jibe, startup koupený Googlem v září 2015), který RCS (Rich Communication Services) zpřístupní. S podporou operátorů se nové řešení pak může chovat stejně jako dnešní SMS a navíc nabízet nové možnosti – skupinový chat, posílání fotografií, potvrzení o doručení, video chat a řadu dalších služeb. GSMA zmiňuje 4 miliardy uživatelů SMS celosvětově a vznik univerzálního profilu, který bude sloužit právě pro RCS komunikaci.

Google by měl celé řešení poskytnout i jako Open Source verzi klienta a v Androidu dát k dispozici API, které dalším aplikacím umožní napojení. Volba Googlu jako partnera v tomto společném snažení o přerod SMS je poměrně logická, počet zařízení s Androidem je k tomu dostatečným důvodem (80 % chytrých telefonů na světě obsahuje Android). Ale počítá se i s tím, že Jibe bude fungovat v rámci celosvětové cloudové infrastruktury, kterou má Google k dispozici.

Operátoři čelí hrozbě, poněkud pozdě

Operátoři (samo výše zmíněné GSMA jich sdružuje na osm set) mají zásadní problém. Klesající zájem o SMS znamená poměrně zásadní ztrátu příjmů, která je sice vyvážena stoupajícími příjmy za poskytování mobilního internetu, ale tlak na cenu je neúprosný. Až tak neúprosný, že mobilní internetové připojení se více a více začíná chápat jako nedílná součást základních služeb, nikoliv jako (drahá) nadstavba.

Ignorování vývoje navíc přineslo nástup komunikačních aplikací, které používají stovky milionů lidí (WhatsApp či Messenger, kde už jde o miliardu a více). V krátkém časovém úseku se děje něco, o co se GSMA snaží prakticky už desetiletí právě s RCS. Což je sice operátory uznávaný standard, dostatečně univerzální, ale výrobce mobilních telefonů a aplikací nijak nezajímá. Každý si hledá vlastní cesty, jak dělat totéž.

Ve hře jsou ale hlavně peníze. Jenom těžko si lze představit, že by se operátoři chtěli spokojit s modelem používaným aplikacemi jako WhatsApp, Messenger či Snapchat. Posílání zpráv zadarmo je v nastavení modelů mobilních operátorů něco nemyslitelného a nežádoucího. Zda operátoři mají šanci převést obchodní model u SMS na novou generaci, zůstává nejasné, ale v nejhorším případě lze přestat myslet na placení za odeslanou zprávu a mít nějaký ten klasický „balíček“.

Rich Communication Services (RCS)

RCS je GSMA podporovaná a prosazovaná cesta pro zajištění služeb založených na IP Multimedia Subsystem (IMS) technologiích. Podobně jako původní SMS by řešení mělo být univerzálně použitelné napříč všemi operátory i technologiemi. S RCS se můžete setkat i pod označením joyn.

Součástí RCS je posílání zpráv (chat, emotikony, soubory a tedy i fotky či videa), rozšířená správa kontaktů, možnost posílání multimediálního obsahu při telefonování, video telefonování, sdílení obrazovek, geolokace, síťově založené blokování a další možnosti.

Počátky hledejte v roce 2007. O rok později se RCS ujala právě GSMA a objevila se první specifikace, kterou v roce 2010 doplnila specifikace RCS-e (kde „e“ znamená enhanced). Původní název byl Rich Communication Suite, dnes je používáno Rich Communication Services.

Pokud se budete na gsma.com pročítat materiály k RCS, tak se nemůžete zbavit dojmu, že se tam poněkud zastavil čas. Už jenom titulek „Enriched Calling with RCS“ jasně naznačuje, že GMSA žije, stejně jako operátoři, stále někde v minulém století. 

Nový standard místo SMS by se hodil

Paradoxem toho všeho je, že zásadním přínosem GSMA mohlo být to, že se skutečně podaří prosadit pokračování SMS v podobě technologie, která bude nezávislá na výrobci mobilu či konkrétní aplikaci. 

WT100

Bohužel ani těch necelých deset let usilovného vytváření standardu a zasedání komisí nic nepřineslo, trh si zatím šel vlastní cestou a všichni mají vlastní řešení, se kterým už GSMA s RCS vlastně bude muset soupeřit.

Přitom je víc než jasné, že situace, kdy musíte při komunikaci řešit, jakou má druhý člověk aplikaci či mobil, je krajně nepraktická. O to víc je pochopitelné, že se GSMA rozhodlo všemu pomoci spojením s Googlem. Jak to celé dopadne, zůstává otázkou.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?