Hlavní navigace

NAKIT dostává bez tendru zakázku za 300 milionů na Dohledové centrum eGovernmentu

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 21. 7. 2016

Do nového státního podniku NAKIT už od ministerstva vnitra tečou první peníze na základě in-house výjimky a zadávání veřejných zakázek.

Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) si připisuje první velkou státní zakázku bez výběrového řízení. Ministerstvo vnitra, které je zakladatelem podniku, NAKITu po schválení vládou přidělí kontrakt za zhruba 300 milionů korun na vybudování takzvaného Dohledového centra eGovernmentu (DCeGOV).

Vnitro zakázku zadává na základě in-house výjimky, kterou může uplatnit v případě, že daný podnik majetkově ovládá a zároveň se tento podnik věnuje především pracím pro stát.

Stejným způsobem NAKIT nedávno získal zakázku za 84 milionů korun na půlroční správu několika IT systémů vnitra. Nebo ještě lépe řečeno, zakázku získal Odštěpný závod ICT služby České pošty (ČP OZ), který se od 1. července s NAKITem spojil. Tak, jak bylo plánováno.

Půlroční nadlimitní zakázka se týká systémů Centrálního místa služeb (CMS) a Integrované telekomunikační sítě ministerstva vnitra nové generace (ITS NGN). To jsou projekty, které byly spolu s dalšími právě kvůli in-house výjimkám výrazně kritizovány ve zprávě Národního kontrolního úřadu. Kontroloři zjistili, že vnitro zadalo zakázky v hodnotě přesahující 400 milionů korun neoprávněně.

Pochybné úspory

NAKIT vznikl i na základech toho tyto problémy upozadit. Ministerstvo vnitra sice argumentuje tím, že sjednocený státní hráč může dosáhnout na úspory, synergie a mnoho dalších „pro“, předchůdce NAKITu v podobě ČP OZ ale stejně často zakázky zadával dalším soukromým subdodavatelům. Často navíc za neprůhledných okolností a s problematickým plněním. Pochyby u NAKITu jsou na trhu stejné.

Nové Dohledové centrum eGovernmentu za 299,983 milionů korun je jednou z cest v plánu vnitra sjednotit tuzemský e-government pod jednu střechu. Projekt má zastřešit ICT systémy veřejné správy, rozšiřovat je a technologicky sjednotit. Využívat se budou i dřívější vybudované nástroje z projektů typu Dohledové centrum SOCCR a Centrální místo služeb. Rozšířit se má i podpůrné call centrum.

Vnitro má společně s ministerstvem financí ambice vytvořit také státní cloud za několik miliard. Původní plán byl ale stažen k předělání. Ve strategii například naprosto neodpovídala čísla za roční náklady na provoz státních IT systémů, nadsazena byla až mnohonásobně. Dokument tak uváděl nepravdivé informace o tom, kolik se při přechodu na cloud ušetří. Dalších problémů bylo mnohem více.

Vnitro každopádně o úsporách nákladů mluví i v případě nové třísetmilionové zakázky pro NAKIT. Podobně jako u popisovaného projektu správy za 84 milionů také tvrdí, že právě skupina lidí kolem státního podniku je na zakázky ta nejlepší, protože má o tuzemských státních systémech vědomosti a know-how.

Čerstvě spojenému NAKITu nadále šéfuje šéf ČP OZ Jan Přerovský. Druhým ředitelem je pak Alan Ilczyszyn, který má na starost komunikační technologie. Ten podnik začátkem letošního roku rozjížděl a od vnitra na první činnost získal 10 milionů. Dál už má agentura žít z in-house zakázek.

Našli jste v článku chybu?

11. 8. 2016 23:21

peří (neregistrovaný)

Je to Nejvyšší kontrolní úřad, Národní kontrolní úřad o kterém píšete, mají v Číně. To jen na okraj...

23. 7. 2016 17:40

Dodavatel (neregistrovaný)

No, koukám, že autor článku hlásá "víru" bez ohledu na to, aby věděl, jak to v IT chodí a co stojí za tím něco velkého nasadit. Všichni koukají, kolik stojí železo, ale procesy jsou x-krát dražší, školení a pilot ani nemluvě. Neříkám, že by to nešlo levněji, to šlo, ale ne státní správnou. Zkuste do takového molochu něco dodat, aby to šlo rychle ...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte