Hlavní navigace

Nákupní horečka vrcholí?

Marek Antoš 28. 4. 2000

Tento týden jsme se již na Lupě jednou věnovali probíhajícím akvizicím v českém Internetu. Události však spějí rychle kupředu a stále přicházejí nové informace. Podle nejnovějších zpráv, které získala Jasna Sýkorová, se na příští týden chystá významné oznámení, týkající se Centra.

O možném prodeji Centra se spekuluje už drahnou dobu, před nedávném v této souvislosti dokonce padlo jméno společnosti Contactel, která se údajně o Centrum vážně zajímala, ale jednání nakonec neskončila úspěšně. Podle našich informací se však chystá oficiální zveřejnění o kapitálovém vstupu na příští týden. Oldřich Bajer ze společnosti NetCentrum byl naprosto neoblomný a nic neprozradil, ale jak se nám podařilo zjistit, do Centra by mělo investovat konsorcium tří firem. Jedna z nich přitom údajně patří mezi světové giganty v oblasti internetových technologií. Jak nám představitelé firmy NetCentrum již dříve potvrdili, jejich investičním poradcem byli při této transakci Price Waterhouse Coopers.

V návaznosti na tuto investici připravuje Centrum kompletní proměnu svého portálu a od pondělka (1. 5. 2000) by měl rozeběhnout velkorozpočtovou reklamní kampaň v televizi a na billboardech. Tento krok by měl prokázat, jak moc je Internet protlačitelný směrem k široké veřejnosti a zda v tomto případě není masová reklama ještě stále pouhým utrácením peněz. Centrum však potřebuje prorazit rázným způsobem: pozice, kterou získal za krátkou dobu své existence, sice vzbuzuje úctu, ale v porovnání se svými dvěma staršími „bratry“ je stále trpaslíkem a v počtu shlédnutých stránek má navíc údajně nad katalogovými službami převahu jeho free-mailová služba. Možná mu pomůže právě tato kampaň, možná to bude ještě něco jiného. Určitý příliv uživatelů by mohlo přinést také začlenění XChatu do Centra, podle dostupných informací už je i v tomto případě ruka v rukávě.

Co se stane během dvou týdnů?

Centrum však není jediným, kdo by se měl v nejbližší době dočká investora. Jak řekl Jasně Sýkorové ředitel firmy Samba Digital Media Adam Healey, který se odvolával na velice důvěryhodné zdroje, mělo by se během příštích čtrnácti dnů uskutečnit čtyři až pět kapitálových vstupů do internetových firem. Svoji firmu, která se zabývá tvorbou internetových stránek a odbornými konzultacemi, zařadil do tohoto seznamu. Zajímavostí tohoto česko-amerického projektu je to, že investorem by opět mělo být konsorcium tří velkých a známých hráčů na internetovém poli, podle Healeyových slov ale jiných než v případě Centra. Adam Healey si dokonce troufl odhadnout množství peněz, které do internetového průmyslu v Čechách celkově (uskutečněné i blízké investice) nateče. Vidí to zhruba na 12 milionů dolarů, s rezervou na 10 až 15. Je však otázkou, co všechno považujeme za internetový průmysl: pokud bychom vzali v úvahu již uskutečněné akvizice poskytovatelů připojení (a mohli bychom dokonce nechat stranou Video On Line), došli bychom již nyní k výrazně vyššímu číslu.

KL_HLASOVANI

Pozornost se v současné době soustředí především na poskytovatele obsahu a připojení. Pohyb v oblasti vývojářů internetových aplikací by však také mohl stát za pozornost. Rizikový fond CDA, což je dceřinná společnost Evropské banky pro obnovu a rozvoj, by měl ohlásit v nejbližší době kapitálový vstup do dvou internetových firem vytvářejících aplikace pro business-to-business odvětví. Bez zajímavosti není informace, že kapitálové vstupy tohoto fondu se počítají na stovky miliónů korun.

Jasna Sýkorová, Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…