Hlavní navigace

Napište svému senátorovi!

Marek Antoš 8. 3. 2000

Tento týden se na Lupě věnujeme situaci kolem zákona o telekomunikacích, který prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní míří do Senátu. Jak jsme psali včera, určitá šance se upíná k senátorům, kteří ještě mají možnost v zákoně učinit určité změny. Je proto myslím na čase našim senátorům sdělit, jaký je názor jejich voličů.

Včerejší článek Jak probíhalo schvalování telekomunikačního zákona? byl sice – přiznávám – trochu zdlouhavější, než je na Lupě zvykem, přesto ho ještě jednou doporučuji k přečtení všem, kteří se o věc zajímají. Snažil jsem se v něm popsat, jaké pozměňovací návrhy byly ve hře vedle toho, který byl nakonec přijat: to souvisí i s tím, jakým směrem můžeme zkusit napřít své síly.

Jak jsem již psal v citovaném článku, Senát nyní může zákon buď zcela zamítnout (nepravděpodobné), nebo ho přijmout s připomínkami. V takovém případě se vrací zpátky do sněmovny, která může názor Senátu přehlasovat a prosadit tak svou původní verzi. Přesto se domnívám, že určitá jiskřička naděje stále žije. Pokud by se Senát rozumně přidržel některého z návrhů, o kterém se ve sněmovně nehlasovalo, ale který měl reálnou šanci na přijetí (zejména návrh zpravodaje, kterým byl pan poslanec Švrček), mohli by poslanci takovou změnu podpořit.

Abych byl upřímný, musím předeslat, že je velmi nepravděpodobné, že by se výsledné znění zákona ještě nějak změnilo k lepšímu. To však neznamená, že bychom se o to každý za sebe nemohli aspoň pokusit. Tím nejmenším, co může každý z nás udělat, je napsat dopis svému senátorovi, případně však senátorům najednou.

Abychom tuto možnost tak trochu usnadnili, zřídili jsme na Lupě alias senatori@lupa.cz, za kterým se skrývají adresy všech jednaosmdesáti senátorů. Pokud tedy kdokoliv z vás bude chtít oslovit všechny najednou, může použít tuto adresu. Zároveň vás však chci požádat, abyste tuto cestu používali jen k posílání dopisů, které jsou podle vašeho vlastního uvážení na dostatečné úrovni a obsahují potřebné argumenty. Nějaké bombardování senátorů maily by, myslím, nikomu neprospělo.

Druhou cestou je psaní adresných e-mailů přímo jednotlivému senátorovi, nejlépe tomu, který zastupuje váš volební obvod. E-mailová adresa každého senátora se skládá z jeho příjmení, prvního písmena křestního jména a obligátního @senat.cz. Například Jan Ruml má tedy adresu rumlj@senat.cz, Libuše Benešová benesoval@senat.cz atd. Zveřejňovat zde úplný seznam by nemělo smysl: alespoň jméno svého senátora by měla většina lidí znát, pokud ne, přehled podle obvodů je k dispozici na serveru Senátu.

Pokud skutečně pošlete nějaký dopis, a také pokud na něj dostanete nějakou odpověď, můžete nás ostatní potešit tím, že o tom umístíte informaci do diskusního fóra pod tímto článkem.

Kdyby celá tato věc nebyla dobrá k ničemu jinému, než že si pár lidí uvědomí, že jsou i jiné možnosti, jak ovlivňovat dění kolem nás, než je lamentování v hospodě či na Internetu, bude to myslím úspěch. :-)

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

29. 3. 2000 12:54

Jan Ruml (neregistrovaný)
Vážený pane, jsem proti prodlužování monopolu Telecomu a telekomunikační zákon v podobě přijaté PS není zákonem vnášejícím plnou liberalizaci na trh. Proto jej v této podobě nemohu podpořit a společně se svými kolegy se budeme snažit o jeho změnu. Dnes o tomto zákonu jednají výbory, schůze je od 5/4 2000.
Jinak ve své kanceláři bývám každé ponděli, od 14 do 18 hodin, ale lépe je předem zavolat... (02/33 35 84 29)
Zdravím a přeji pěkný den Jan Ruml

19. 3. 2000 14:16

Tomáš Brejla (neregistrovaný)
Dobry den preji,

jsem rad, ze konecne vznikla nova akce proti telekomimu monopolu, a je hodne smutne, ze www.bojkot.cz, na kterem sveho casu pribyvaly body jako o zivot mlci. Na stranu druhou je i nova akce velice malo podporovana, ja kdybych cas od casu necetl teletext na CT1, ani nevim, ze existuje.

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV