Hlavní navigace

Názory podnikatelů napomohou státu budovat e-government

Michal Zálešák 19. 12. 2003

Česká ministerstva, portál BusinessInfo, Centrum pro elektronický obchod a výzkumná agentura TNS Factum provádějí zajímavý průzkum mezi podnikateli s cílem identifikovat konkrétní agendy, o jejichž elektronickou podobu bude největší zájem, a také zjistit, co brání rozvoji e-governmentu v České republice.

Rozvoj elektronických služeb veřejné správy (tzv. e-governmentu) v České republice je obecně určen koncepčními požadavky Evropské unie a akčními plány jednotlivých ministerstev. Nejčastějšími uživateli e-governmentu ale budou spíše podnikatelé / firmy – proto pro úspěšné používání těchto e-služeb je velice důležité znát jejich názory, potřeby a priority.

Právě to je cílem Průzkumu e-governmentu, který vychází z obdobného průzkumu, realizovaného v sousedním Polsku. Hlavní partneři českého projektu se kompetenčně vhodně doplňují: BusinessInfo.cz (státní portál pro podnikatele provozovaný agenturou CzechTrade), ministerstvo průmyslu a obchodu (agenda podnikatelů), ministerstvo vnitra (veřejná správa) a ministerstvo informatiky (samotný e-government).

Průzkum je realizován prostřednictvím elektronického dotazníku, jehož vyplnění zabere uživateli maximálně pět minut a státní správě pomůže získat nedocenitelné výsledky. Tento dotazník je přístupný přes portál BusinessInfo.cz nebo přímý odkaz www.centrumeo­.cz/pruzkum. K jeho hlavním sekcím patří: Překážky e-governmentu a zkušenosti podnikatelů, Četnost vyřizování agend v klasické podobě, Zájem o konkrétní elektronické služby a nezbytný Elektronický podpis. Konkrétními výstupy z průzkumu pak bude nejen prioritní seznam elektronických služeb, které by podnikatelé nejraději využívali, ale i četnost jejich používání. Z těchto výsledků pak mohou úřady státní správy snadno dovodit, které současné služby budou v elektronické podobě pro stát i podnikatele nejefektivnější, nejvyužívanější a pro obě strany tak budou přinášet největší úspory. Pro ministerstvo informatiky budou tyto informace důležité i v budování dalších fází Portálu veřejné správy. Neméně důležitými výsledky budou i identifikované bariéry, které je pro další rozvoj e-governmentu v České republice třeba překonat. Nezbytným předpokladem pro získání platných závěrů z tohoto průzkumu je vyplnění min. 450 on-line dotazníků.

Vraťme se však ke konkrétní podobě dotazníku. V první části se dotazník ptá na současné zkušenosti uživatelů s elektronickou veřejnou správou a na identifikaci případných překážek dalšího rozvoje e-governmentu – popsány jsou zde všechny potenciální inhibitory, a pokud by se zde někdo opravdu nenašel, může doplnit hodnocení vlastními slovy. Mnohem důležitější je ale následující sekce – na jednoduchém modelu si podnikatelé vyberou konkrétní agendy veřejné správy, které se jich týkají a poté cíleně vyplní jejich četnost – tzn. jak často je za poslední rok užívali.

Zdaleka nejpodstatnější částí pro rozvoj e-governmentu je navazující blok otázek, kde uživatelé jednoduše zaškrtávají, o které konkrétní agendy v elektronické podobě by měli zájem  – i tato sekce vychází z úvodní krátké analýzy, a tak uživatelé vyplňují opravdu jenom agendy, které se jich týkají.

Odborným a komunikačním partnerem průzkumu je Centrum pro elektronický obchod a hlavním výzkumným partnerem agentura TNS Factum. Mediálními partnery jsou server Lupa a magazín ebiz.

Tento průzkum e-governmentu je realizován díky Public Private Partnership, modernímu konceptu spolupráce státní správy se soukromou sférou, zde zastoupenou hlavními komerčními partnery První certifikační autoritou, Cisco Systems a Siemens Business Services.

A co říci závěrem? Snad jen vyťukat odkaz www.centrumeo­.cz/pruzkum a věnovat pět minut svého času vyplnění důležitého dotazníku, jehož výsledky se rozhodně neztratí a státní správě pomohou v budování efektivnějších elektronických služeb pro podnikatele i zaměstnance. Vylosovanému výherci bude odměnou barevný mobilní telefon.

Našli jste v článku chybu?

21. 12. 2003 0:45

kzgafas (neregistrovaný)
"Názory podnikatelů napomohou státu budovat e-government"
Název článku zní jako vyborný vtip.


19. 12. 2003 23:27

Roj (neregistrovaný)
Na tom odkazu je zkratka CEO. To dela pan Nemec?
Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph