Hlavní navigace

NBÚ v reakci na útoky vytvoří komisi pro kybernetickou bezpečnost

Martin Vyleťal

Ředitel NBÚ na dnešním setkání se zástupci veřejného a komečního sektoru oznámil vytvoření nového poradního orgánu. Změn dozná i připravovaný zákon o kybernetické bezpečnosti.

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil dnes svolal do sídla Úřadu setkání, kterého se zúčastnili zástupci veřejného sektoru (NBÚ (vládní CERT), CZ.NIC (národní CSIRT), vojenský CIRC, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo obrany, Ministerstvo financí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo zahraničních věcí, ČNB, Policie ČR, Armáda ČR, BIS, ÚZSI, VZ, ČTÚ) ale i lidé z komerční (GTS, Telefónica O2, ČEZ, ČSOB, Seznam) a akademické sféry (CESNET).

Hlavním programem jednání bylo analyzovat DDoS útoky, kterým minulý týden čelily některé firmy, a navrhnout další kroky ke zvýšení kybernetické bezpečnosti v ČR.

Legislativní odbor NBÚ informoval, že díky proběhlým útokům byly zjištěny nové poznatky, které se ještě před mezirezortním připomínkováním promítnou do připravovaného zákona o kybernetické bezpečnosti. Podle Radka Holého z Národního centra kybernetické bezpečnosti by se mělo jednat o drobnou úpravu.

UX17_snitker

Ředitel NBÚ na setkání také oznámil vytvoření nového poradního orgánu Komise ředitele NBÚ pro kybernetickou bezpečnost. Tato komise bude podle potřeby svolávána jako odborný operativní orgán ředitele NBÚ. Úkolem komise bude shromažďovat údaje o kybernetických bezpečnostních incidentech, provádět jejich analýzu a navrhovat operativní opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti. Komise bude složena z vybraných odborníků státu, soukromých subjektů a akademické sféry.

Zdroj: tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
13. 3. 2013 13:17

CDN + Anycast + rozumna peering policy (+ blackholing zahranici v pripade pruseru) :-)

Plus to muzete vysperkovat nejakymi takovymi chytrymi bezpecnostnimi boxiky.

25. 5. 2013 7:55
Josef Grill, WEDOS (neregistrovaný)

Dobrý den, jen snad dodatek. Jsme velmi profesionální služba s moderním zázemím a z hlediska DOS útoků máme zkušenosti s útoky 4 Gbps, které jsme zvládli bez úhony. Máme totiž (na rozdíl o jiných) optické trasy 3 x 10 Gbps, NONSTOP podporu a vše plně redundantní.