Hlavní navigace

Nebezpečný dokument

Vojtěch Bednář 24. 9. 2007

Pokud jste si mysleli, že bezpečnostní chyby jsou výsadou webových prohlížečů a poštovních programů, byli jste na omylu. Jednu roztomilou máme v PDF.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

I když jsou bezpečnostní chyby softwarových komponent stále velikým strašákem, zdaleka už ne takovým, jakým byly před poměrně nedávnou dobou. Nejvýznamnější dodavatelé dávno zvládli systém a mechanismus jejich opravy a distribuce záplat a některé notorické hledače závad to prostě přestalo bavit. Bezpečnostní software umí mnoha rizikům předcházet a uživatelé se stali (alespoň trochu) poučenými. K bezpečnosti také přispívá určité, byť ne dostatečně veliké „rozředění“ webových prohlížečů, spojené s nárůstem podílu Firefoxu, a poštovních klientů.

Sem tam se ovšem stále najde „špek“ a některé ze špeků opravdu stojí za to. Tak například nedávno objevená díra v prohlížeči Adobe Acrobat Reader. Jejím využitím může útočník velmi nenápadně a přitom efektivně převzít kontrolu nad počítačem oběti, dokonce i v případě, kdy je tento vybaven bezpečnostním softwarem. Jediné, co k tomu potřebuje, je oběť donutit k otevření souboru PDF. Ten se dá přiložit k emailu (nebo třeba uložit na web) a odkázat se na něj. Uživatel nemusí na nic přijít a napadený počítač se dá použít jakkoliv. Napadá mne obligátní využití coby součást botnetu.

Na objevenou vadu, která byla v Adobe Acrobat Readeru kdo ví jak dlouho, upozornilo několik společností produkujících bezpečnostní řešení. Prvenství ovšem patří člověku, kterého řadím do kategorie „bezpečnostní risérčr“ čili osoba nimrající se v práci druhých s cílem ji pošlapat. To ovšem nemění nic na faktu, že aktuální díra je větší než nedávná chyba Quicktime (říká risérčr) a že nepříjemným způsobem postihuje obrovské množství počítačů a uživatelů s různými operačními systémy, přesněji řečeno různými verzemi Windows.

WT100

Tím, že chyba není v systémovém softwaru, ale v aplikaci, která je takřka nutně přítomna v každém PC, se s úspěchem obchází ověřený a všem uživatelům důvěrně známý aktualizační mechanismus Microsoftu. Současně si ale potenciální útočník může být jistý tím, že jím připravené PDF schopné v nejhorším případě převzít kontrolu nad PC otevře skoro kdokoliv. To je velmi lákavá kombinace zvíci dortu se svíčkami nahoře. Prostě dokonalé. Vlastní aktualizační mechanismus Adobe, kterým je možné rozšířit opravu, je přitom na mnoha počítačích z různých důvodů potlačen, což zodpovědnost za řešení do jisté míry přesouvá na autory aplikací, jejichž prostřednictvím je možné vadu využít. Například Firefoxu či Internet Exploreru. Není to poprvé, co jsou nuceni čelit rozlitému mléku někoho jiného.

Když před asi dvěma roky řádila horečka různě intenzivních bezpečnostních vad v Internet Exploreru a v programech vystavěných na jeho komponentách, ozval se sem a tam tichý hlásek, který říkal, že obdobně děravé jsou běžně používané aplikace. Nepamatuji si, že by někdo přímo jmenoval čtečku PDF, ale jisté je, že byla doslova na ráně. Zatímco Microsoft, Mozilla a další výrobci exponovaného softwaru vybrousili své mechanismy obrany do ostrého hrotu a v současnosti se dokáží s nově objevenou vadou vyrovnat v rekordním čase (nebo ji zatajit na rekordní dobu do dalšího záplatovacího dne), Adobe podle všeho podobné zkušenosti, přinejmenším v podobném rozsahu, nemá. Než je získá, uživatele to může stát spoustu peněz. Potíž je, že nejen Adobe Acrobat Reader je všeobecně používanou aplikací s bezpečnostními dopady. Podobných programů bychom v takřka každém počítači našli povícero. A je jisté, že i na ně si bezpečnostní risérčři brzy posvítí…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem