Hlavní navigace

Nechce se nám platit…

Vojtěch Bednář

Ač jsa studujícím sociologem, přiznám se vám k nechuti vyplňovat všemožné dotazníky. Nedávno jsem ale v reklamním proužku svého ICQ zahlédnul nabídku ankety, která by měla pomoci tento populární program vylepšit. I neodolal jsem, přihlásil se a vyplnil všechny dotazníky, které mi byly nabídnuty...

Ač jsa studujícím sociologem, přiznám se vám k nechuti vyplňovat všemožné dotazníky. Nedávno jsem ale v reklamním proužku svého ICQ zahlédl nabídku ankety, která by měla pomoci tento populární program vylepšit. I neodolal jsem, přihlásil se a vyplnil všechny dotazníky, které mi byly nabídnuty. Mimochodem, způsob, který k tomu ICQ zvolilo je tak promyšlený, že k vyplňování uživatele nevědomky motivuje, i když mu nic nedává a páni empiričtí sociologové by se od něj mohli ledasčemus poučit. O to ale nejde.

Krom otázek typu, co se vám na našem programu líbí a které verze používáte, se dotazníky od ICQ od počátku do konce točí okolo peněz. Zajímají se o to, jaký způsob placení po Internetu preferujete, kolikrát jste si něco koupili, zda hrajete online hry a podobně. Poté, co jsem všechno vyplnil (rychle a tedy upřímně), řekl jsem si, že se podívám na to, jak vyplňovali ostatní.

I zjistil jsem, že lidem se převážně platit nechce. Většina nechápe, proč by měla dávat peníze do her, když se dají stáhnout zadarmo, (72 procent nehraje online hry vůbec), skoro 40 procent uživatelů nenakupuje online, více než 40 procent se o nabídku her vlastně vůbec nezajímá.

EBF17

Podobné je to s nakupováním čehokoliv jiného. Jedním slovem, ochota utratit na Internetu (na ICQ) jediný (euro)cent je veškerá žádná. Lidé jsou prostě rádi, že jím program funguje, o možnost prémiových služeb za menší bakšiš se nezajímají, jsou rádi, že jsou rádi.

Je to rána pro autory dotazníku, kteří určitě očekávali něco jiného. A je to prostor k zamyšlení pro všechny ostatní. Mnoho hezkých a zajímavých online služeb vzniká jen kvůli výdělku, ale najdou tyto služby nakonec někoho, kdo je cvakne? Myslím, že často ne, protože se nám jaksi nechce platit.

Našli jste v článku chybu?
3. 9. 2004 6:55
pavel (neregistrovaný)
Taky se mi nechce platit a pokud to jde , používám freeware i když třeba méně kvalitní . Dnes je v této oblasti dostatečný výběr a co se týče ICQ , pokud ho někdo využívá k výdělku, tak by asi měl připlácet ale to se dá těžko rozlišit, proto se přikláním k již zmíněné cílené reklamě.
2. 9. 2004 20:12
Shaddack (neregistrovaný)
Platit za featury klienta? Proc? Pouzit open-source klienta a pokud chceme neco specielniho, muzeme si to napsat sami, misto doprosovani se bandy krkounu znamych tez jako Megakorporace.

Servery? Co takhle pouzit mene centralizovany model - bud servery typu ktery muze provozovat kazdy kdo chce (napr. jabberd - server pro protokol Jabber, ID uzivatele ma format stejny jako emailova adresa: uzivatel@server), nebo eventuelne uplnou P2P decentralizaci stylem Skype?

Platit za IM? Proc?