Hlavní navigace

Nejásejme nad povinnou přenositelností...

Karel Červený 1. 2. 2005

Nad povinnou přenositelností čísel v mobilních sítích skoro všichni jásají. Přitom jde podle mého názoru jen o další příklad státní regulace prováděné takzvaně na ochranu zákazníka. Tu kupodivu prosazuje i ministr za stranu, jež sama sebe deklaruje jako pravicovou a liberální.

Nad povinnou přenositelností čísel v mobilních sítích skoro všichni jásají. Přitom jde podle mého názoru jen o další příklad státní regulace prováděné takzvaně na ochranu zákazníka. Kterou kupodivu prosazuje i ministr za stranu, jež sama sebe deklaruje jako pravicovou a liberální.

Na Lupě již vyšly dva články, které povinnou přenositelnost vychvalují, a to Bude přenositelnost mobilních čísel od roku 2006? od Patricka Zandla a Přenositelnost po česku od Jiřího Peterky.

Snad jediné dva opačné pohledy na věc se objevily na stránkách Liberálně reformní strany a v Computerworldu. Logika těchto argumentů je celkem elementární, proto se budu nutně opakovat. S podivem je ovšem to, že takový pohled nepřevládá. Představte si, že byste třeba zákonem přinutili poskytovatele Internetu a provozovatele portálů, aby zajistili přenositelnost e-mailů. Samozřejmě na ochranu zákazníka. Jinak by přece „nebozí“ spotřebitelé museli při změně poskytovatele vynakládat dodatečné náklady třeba na nové firemní vizitky. Co by se v takovém případě stalo?

Provozovatelé freemailů by své služby prostě nejspíš zrušili. I nabídka dalších levných služeb by byla ochuzena – podnikatelé by totiž své cenové nabídky museli přizpůsobit tomu, že bude třeba i po té, co jim zákazník uteče, nutné nějak zajistit přeposílání pošty.

Pointa je ovšem v tom, že i když žádný zákon přenositelnost e-mailu nenařizuje, přesto zde služby tohoto typu fungují, ba dokonce zdarma. Lze předpokládat, že by se tedy objevily i v sítích mobilních operátorů – pokud by po nich byla ze strany zákazníků poptávka a pokud by se na nich operátoři navzájem svobodně dohodli.

Nebo jiné příklady – nechtějí třeba socialisté všeho druhu nutit banky, aby vám zajistily přenositelnost čísla účtu? Nebo pronajímatele nemovitostí, aby zákazníkům už navždy na své náklady přeposílali poštu papírovou? V tomto výčtu raději skončím, abych snad státní úředníky a regulátory ještě nakonec k něčemu neinspiroval. Ony ty služby vypadají lákavě a jistě by se člověku hodily. Je však jasné, že důsledek regulace by byl ve všech případech stejný – ubylo by hráčů na trhu, nejlevnější cenové nabídky by zmizely a podnikající subjekty by zvýšené náklady promítly na spotřebitele. Pokud tedy po zavedení povinné přenositelnosti budou ceny nadále klesat, znamená to jediné – jinak by mohly klesat ještě rychleji.

WT100

Dobře. Můžete samozřejmě – a do jisté míry právem – namítnout, že mobilní operátoři nepodnikají výhradně se svým majetkem, ale čísla patří státu. Není ale žádný důvod, proč by stát měl spravovat nějaké telefonní seznamy, protože to bude dělat určitě hůře než soukromé subjekty. Na místě by spíše bylo začít uvažovat o odstranění různých licenčních bariér. Ať alespoň výhledově může mobilní síť provozovat kdokoliv (čehož se ovšem stávající operátoři nejspíš děsí podstatně více než povinné přenositelnosti). Ony i analogické služby v oblasti rádiového vysílání fungovaly dlouho a uspokojivě, aniž by pásma a licence přidělovali úředníci. Teprve v roce 1927 bylo v USA elektromagnetické spektrum znárodněno (podrobnější článek na toto téma od Miroslava Zajíčka vyšel v časopisu Respekt, online je dostupný na stránkách Liberálního institutu).

Tento scénář se opakuje s železnou pravidelností. Stát nejprve udělí několika subjektům určité privilegium, a pak dodatečnými zásahy situaci ještě zhoršuje. Líbil by se mi ovšem postup přesně opačný – nechat účastníky směny, ať se na pravidlech dohodnou sami. Neplést se firmám do jejich podnikání, nevytvářet další hromady předpisů a naopak ty stávající odbourávat. Říká se tomu svobodný trh.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?