Hlavní navigace

Nejásejme nad povinnou přenositelností...

Karel Červený

Nad povinnou přenositelností čísel v mobilních sítích skoro všichni jásají. Přitom jde podle mého názoru jen o další příklad státní regulace prováděné takzvaně na ochranu zákazníka. Tu kupodivu prosazuje i ministr za stranu, jež sama sebe deklaruje jako pravicovou a liberální.

Nad povinnou přenositelností čísel v mobilních sítích skoro všichni jásají. Přitom jde podle mého názoru jen o další příklad státní regulace prováděné takzvaně na ochranu zákazníka. Kterou kupodivu prosazuje i ministr za stranu, jež sama sebe deklaruje jako pravicovou a liberální.

Na Lupě již vyšly dva články, které povinnou přenositelnost vychvalují, a to Bude přenositelnost mobilních čísel od roku 2006? od Patricka Zandla a Přenositelnost po česku od Jiřího Peterky.

Snad jediné dva opačné pohledy na věc se objevily na stránkách Liberálně reformní strany a v Computerworldu. Logika těchto argumentů je celkem elementární, proto se budu nutně opakovat. S podivem je ovšem to, že takový pohled nepřevládá. Představte si, že byste třeba zákonem přinutili poskytovatele Internetu a provozovatele portálů, aby zajistili přenositelnost e-mailů. Samozřejmě na ochranu zákazníka. Jinak by přece „nebozí“ spotřebitelé museli při změně poskytovatele vynakládat dodatečné náklady třeba na nové firemní vizitky. Co by se v takovém případě stalo?

Provozovatelé freemailů by své služby prostě nejspíš zrušili. I nabídka dalších levných služeb by byla ochuzena – podnikatelé by totiž své cenové nabídky museli přizpůsobit tomu, že bude třeba i po té, co jim zákazník uteče, nutné nějak zajistit přeposílání pošty.

Pointa je ovšem v tom, že i když žádný zákon přenositelnost e-mailu nenařizuje, přesto zde služby tohoto typu fungují, ba dokonce zdarma. Lze předpokládat, že by se tedy objevily i v sítích mobilních operátorů – pokud by po nich byla ze strany zákazníků poptávka a pokud by se na nich operátoři navzájem svobodně dohodli.

Nebo jiné příklady – nechtějí třeba socialisté všeho druhu nutit banky, aby vám zajistily přenositelnost čísla účtu? Nebo pronajímatele nemovitostí, aby zákazníkům už navždy na své náklady přeposílali poštu papírovou? V tomto výčtu raději skončím, abych snad státní úředníky a regulátory ještě nakonec k něčemu neinspiroval. Ony ty služby vypadají lákavě a jistě by se člověku hodily. Je však jasné, že důsledek regulace by byl ve všech případech stejný – ubylo by hráčů na trhu, nejlevnější cenové nabídky by zmizely a podnikající subjekty by zvýšené náklady promítly na spotřebitele. Pokud tedy po zavedení povinné přenositelnosti budou ceny nadále klesat, znamená to jediné – jinak by mohly klesat ještě rychleji.

Dobře. Můžete samozřejmě – a do jisté míry právem – namítnout, že mobilní operátoři nepodnikají výhradně se svým majetkem, ale čísla patří státu. Není ale žádný důvod, proč by stát měl spravovat nějaké telefonní seznamy, protože to bude dělat určitě hůře než soukromé subjekty. Na místě by spíše bylo začít uvažovat o odstranění různých licenčních bariér. Ať alespoň výhledově může mobilní síť provozovat kdokoliv (čehož se ovšem stávající operátoři nejspíš děsí podstatně více než povinné přenositelnosti). Ony i analogické služby v oblasti rádiového vysílání fungovaly dlouho a uspokojivě, aniž by pásma a licence přidělovali úředníci. Teprve v roce 1927 bylo v USA elektromagnetické spektrum znárodněno (podrobnější článek na toto téma od Miroslava Zajíčka vyšel v časopisu Respekt, online je dostupný na stránkách Liberálního institutu).

Tento scénář se opakuje s železnou pravidelností. Stát nejprve udělí několika subjektům určité privilegium, a pak dodatečnými zásahy situaci ještě zhoršuje. Líbil by se mi ovšem postup přesně opačný – nechat účastníky směny, ať se na pravidlech dohodnou sami. Neplést se firmám do jejich podnikání, nevytvářet další hromady předpisů a naopak ty stávající odbourávat. Říká se tomu svobodný trh.

Našli jste v článku chybu?

5. 1. 2006 14:15

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Není problém si vybrat správnou službu a vhodného operátora pro nejvýhodnější volání, stačí jen jedno pořádně si rozmyslet ,která služba mi nejvíce vyhovuje,mě pomohly stránky www.tet.cz,kde je kalkulačka a tam jsem si spočetla který tarif je pro mne výhodný,našla jsem tam i souhrn informací o přenositelnosti mobilních čísel

9. 2. 2005 12:20

Pizi (neregistrovaný)
Idealem je svoboda a za tu se plati zodpovednosti, kterou odpurci trhu prehravaji na stat.

Kolik monopolu starsich 100 let, ktere nejsou chraneny statem dnes existuje?

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák