Hlavní navigace

Nejen banky nabizejí bankovnictví po Internetu

Marek Antoš

České banky to zatím s možností přístupu svých klientů ke správě účtů přes Internet příliš nepřehání. Nicméně, banky nejsou jediné místo, kde si může člověk založit účet a používat jej. Kromě bank tyto služby nabízejí také družstevní záložny (babičky je znají pod názvem "kampelička").

I tady už najdete instituce, které umožňují spravovat účty ryze elektronickou cestou. Už rok tuto možnost nabízí například u FIO, družstevní záložna.

I tady by se dalo říct (slovy Hynka Meda) – Expandia to není. Jak nám řekl Dan Lukeš z FIO, jako interface slouží běžný prohlížeč, kde se uživatel autorizuje jménem a heslem. Pochopitelně, přístup probíhá přes zabezpečený SSL protokol, certifikát je, stejně jako u IPB 128bitový (pokud jej podporuje prohlížeč). Vydavatelem certifikátu je v tomto případě sama družstevní záložna – u finančních institucí však snad tento přístup není na závadu, neboť klient by u klíče takové důležitosti měl jeho autenticitu ověřit vždy nějakým nezávislým způsobem a neměl by důvěřovat certifikátu jakkoliv známé certifikační autority.

Pokud si vystačíte s pouhým prohlížením je instalace snadná – žádná (tedy, pokud máte instalovaný prohlížeč, nejlépe i s vylepšeným šifrováním). Ke komunikaci jsou použity běžné formuláře, oproti IPB je však při jejich odesílání použita metoda „POST“ nikoli „GET“ (to má totiž tu nepříjemnou vlastnost, že se předává pomocí běžného URL a pokládané dotazu lze tedy najít v historii prohlížeče, což může některým paranoidnějším jedincům vadit). Vzhledem k tomu, že stránku jsou psány čistě, v HTML, bez použítí Javy nebo JavaScriptu lze prohlížení lze realizovat skutečně z každého prohlížeče, včetně Lynxu (i když to přeci jen není nejpohodlnější).

Ten, kdo s prostým prohlížením nevystačí se instalaci nevyhne. Vzhledem k velikosti sotware (134kB) je jeho stažení přes Internet (pochopitelně zabezpečeným a certifikovaným spojením) otázkou okamžiku. Lze jej ale získat i na disketě přímo na pobočkách. Po instalaci je potřeba vygenerovat pouze osobní klič a zanést jej na nejbližší pobočku. Vzhledem k tomu, že vzory smluv i dalších potřebných dokumentů jsou k dispozici na www můžete zřízení přístupu provést „jednoprůchodově“ a takřka na počkání.

Nejzávažnější vadou tak zůstává, že komunikační modul je k dispozici pouze pro Netscape a to pouze pro Windows. Před dokončením je však varianta pro UNIX, čímž budou pokryty i nejrozřířenější UNIXové platformy. Nicméně, ten kdo toto protivenství překoná a Netscape nainstaluje, získá skutečně kompletní přístup ke správě účtů, který si s tím z Expandie už příliš nezadá. Nejen, že lze sledovat stavy účtů a podávat příkazy k úhradě, nechybí ani možnost založení účtů všech možných typů, jejich rušení, manipulovat s trvalými příkazy i avizovat větší výběry v hotovosti na té které pobočce. Elektronicky nelze požádat jen o vydání platební karty a o aktivaci SIPO (soustředěné inkaso plateb obyvatelstva)­.Všechny typy operací probíhají většinou okamžitě. V případě převodů kde i druhý účet je u téže záložny může protistrana dokonce okamžitě vidět i připsaní peněz na svůj účet.

O přijetí příkazu může být klient informován el. poštou.

Podobně jako u IPB je i tady zřízení přístupu zcela zdarma a poplatky za operace podané elektronickou cestou jsou ve většině případů nižsí a často zcela zdarma. Je to celkem pochopitelné – „obsluha“ klienta, jehož žádostí se nemusí dotknout lidská ruka je podstatně lacinější než klient, kterému se v reprezentativně vypadajících prostorách věnuje živá obsluha.

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují