Hlavní navigace

Nejen o nových kabátech

Eduard Hlava 4. 3. 2005

Zdá se mi, že za první dva měsíce roku 2005 se toho na českém webu událo mnohem více než za celý loňský rok. Tento můj pocit je samozřejmě dosti ovlivněn nekompromisní Ebbinghausovou křivkou (křivka pamatování a zapomínání), nicméně již leden s únorem naznačily, co by se mohlo letos dít.

Eduard Hlava - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Zdá se mi, že za první dva měsíce roku 2005 se toho na českém webu událo mnohem více než za celý loňský rok. Tento můj pocit je samozřejmě dosti ovlivněn nekompromisní Ebbinghausovou křivkou (křivka pamatování a zapomínání), nicméně již leden s únorem naznačily, co by se mohlo letos dít.

Mezi oblasti, o kterých se bude letos hojně hovořit, budou freemaily, online nakupování a nové tváře existujících webů.

Image je na nic…

Po více méně poklidném roce 2004 se zdá, že designéři a weboví architekti vystřelili na trati za novými kabáty rychleji než to nejrychlejší Ferrari. Změnily se homepage velkých hráčů, namátkou – Seznamu (mírná změna s výrazným dopadem), Atlasu (kdepak se to nechali inspirovat?), iDnesu (krok stranou nemusí znamenat nutně krok špatný) a některých dalších. Mezi další weby s novou tváří lze zařadit například webové stránky města Prahy, nového Roota či povedený Oříšek. Není žádným tajemstvím, že na nový design se chystá také Lupa, možná se letos dočkáme nového designu i u několika významných zpravodajských serverů. Při pohledu na ně je patrné, že minimálně facelifting potřebují jako prase drbání.

To, že webdesign bude nadále hrát (nejen) v tomto roce velmi silnou úlohu, dokládá i vznik specializovaného webu, který se soustřeďuje na zajímavé a moderní weby.

… následuj freemail …

Ačkoliv boj mezi portály na poli freemailů začal již loni, až teprve letos máme (a budeme mít) tu čest pocítit výsledky jejich snažení. Zajímavé je sledovat, jak k úkolu přistupují jednotliví aktéři. Zatímco Seznam tu a tam něco přilepí ke svému (hojně užívanému) produktu a nezapomene k tomu udělat okázalé „Haló“ (lhostejno, že pokaždé tvrdí něco jiného), Centrum spíše potichu a jen za mírně pootevřenými vrátky pracuje na zcela novém produktu, a to (zatím) bez okázalých akcí. Atlas jde zlatou střední, skoro potajmu vylepšil svůj freemail a pustil ho bez řečí do světa. Zlí jazykové ještě dodávají, že ho vypustil nejen bez řečí, ale též bez řádného otestování.

Vraťme se ještě v této souvislosti ke způsobu vývoje Gigamailu na Centrum.cz. Autoři zvolili v Čechách nepříliš standardní postup, tedy že zapojili do vývoje i „cizí“ lidi. Tím nejen že mohou získat cenné připomínky ještě před ostrým spuštěním, ale zároveň částečně zavřít ústa rýpalům, kteří mají tendenci se ozývat v tu nejnevhodnější dobu – tedy při oficiálním spuštění.

… a pak si něco kup!

Obraty českých e-shopů neustále rostou, přesto se o e-shopech po boomu na přelomu století moc nemluví. To má zřejmě za následek to, že (dle výsledků omnibusového šetření) pouze 16 procent osob starších 15 let alespoň jednou něco nakoupilo online, ale pouze čtyři procenta uživatelů lze pokládat za pravidelné online zákazníky. To je poměrně málo, zejména v porovnání s tím, jak často se nakupuje offline. Zřejmě z toho důvodu sdružení BMI vyhlásilo online nakupování jako hlavní náplň Března – měsíce Internetu. Toto téma bude mít jistě přesah i do dalších měsíců a pevně doufám, že se tím podaří vnést do této oblasti trochu světla a snad i rozruchu. Poslední dobou je to jen samá šeď, šeď, nuda, nuda. Také proto považuji za významný počin stránku BezpecnyNakup.cz. Zde mohou zájemci nalézt kromě marketingových informací typu „Pojďte pane, budeme si hrát“ také ukázkový e-shop. Tento opravdu virtuální obchod byl zjednodušen, jak to jen šlo, aby ukázal těm, kteří ještě nic na Internetu nekoupili, jak se to dělá. Bohužel, dle mého soudu, byl zjednodušen natolik, že už příliš neodpovídá realitě.

Těch událostí jistě bude ještě celá řada – například ve veřejné správě lze očekávat boom nových webů a internetových služeb. Zajímavé bude také sledovat pokračující diskuse o efektivních investicích veřejných prostředků do webových či obecněji internetových služeb. Doufám jen, že nejen nové projekty státní správy, ale i ostatní budou stavěny hlavně pro uživatele, nikoliv s cílem utratit (veřejné) peníze či ukojit něčí ego.

Našli jste v článku chybu?

6. 3. 2005 10:09

shrek (neregistrovaný)
No Vltava ma obecne spatnou povest (nemohu potvrdit ani vyvratit, ale neni to zdaleka poprve, co to slysim), ale je to obecne tak spatne? A pokud se na Vltave deje neco nekaleho, je takovy problem to nekam nahlasit, nebo alespon opruzovat Hlavenku, at uz s tim konecne neco udela?

Nevim, jak je to na Vltave se spamem, ale obcas mi zustava z nekterych veci rozum stat. Jak je treba mozne, ze maji nektere firmy na strankach svych eshopu bannery, ktere vedou uplne jinam? Proc s tim sve zakazniky o…

5. 3. 2005 6:12

Luda (neregistrovaný)
Ano o tom to je. V USA za vsechno ruci banky, u nas si za vsechno nechaji poradne zaplatit a neruci za nic. Proto to u nas nejde. Lidi se boji zneuziti.
Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč