Hlavní navigace

Nejlepší aplikace s otevřenými daty: edesky.cz, hristepraha.cz a WCkompas

David Slížek

Zajímavý nápad a dostupná data – k vytvoření užitečných aplikací často nepotřebujete o moc víc. Druhý ročník soutěže pořádané Fondem Otakara Motejla zná své vítěze.

Přehled dokumentů na úředních deskách českých radnic, mapa dětských hřišť v Praze nebo vyhledávání nejbližšího WC – to jsou projekty, které obsadily nejvyšší místa v letošním druhém ročníku soutěže Společně otevíráme data.

Nejlepším z 24 přihlášených projektů (18 bylo letos nových) porota zvolila aplikaci edesky.cz, která se snaží na jedno místo shromažďovat údaje z úředních desek městských úřadů. Oznámení výběrových řízení, vyhlášek, prodejů městského majetku či dražeb lze jednoduše prohledávat a seznámit se i s podrobnosti či přílohami – pokud je ovšem město zveřejňuje. Zdrojem údajů jsou totiž weby jednotlivých radnic a ne každá informace zveřejňuje online a umožňuje data využívat. Zatím je tak v aplikaci možné najít hlavně desky krajských a okresních měst, autor Marek Aufart ale plánuje záběr rozšířit i na menší obce a přidat notifikace na konkrétní úřední vyhlášení.

edesky.cz

Která dětská hřiště v Praze stojí za návštěvu? Přehled osmi desítek nejhezčích míst z asi tisícovky, kterou spravují pražské radnice, nabízí aplikace hristepraha.cz, která obsadila druhé místo. Autoři, Jakub Kuthan, Václav PekárekMartin Vašák z FIS VŠE, sbírali na radnicích a v terénu informace skoro dva roky. Výsledkem je interaktivní mapa, která zobrazuje polohu hřišť, informace o vybavení, fotografie a instrukce o dopravě na místo. Aplikace má i mobilní verzi

hristepraha.cz

Mapa veřejných záchodků v Česku může na první pohled vypadat jako dobrý vtip – ovšem pokud nejste například zdravotně postižený nebo netrpíte střevním onemocněním jako je třeba Crohnova choroba. Právě ve spolupráci se sdružením Pacienti IBD aplikace WCkompas vznikla a v soutěži obsadila třetí místo. Online mapa umí na základě aktuální polohy odečtené např. z GPS smartphonu odnavigovat uživatele k nejbližšímu WC. Vyhledávat přitom lze podle několika parametrů – například podle toho, zda je WC placené či zda je bezbariérové. Mapa obsahuje asi 450 záchodků a uživatelé mohou jednoduše přidávat nová místa. 

WCkompas.cz

Dalším oceněným projektem je server Justinian.cz, který získal cenu Fondu Otakara Motejla pro nejlepší studentskou aplikaci. Projekt Karla Klímy, Michala Auerspergera, Daniela Remiše a Yana Zaytseva z MFF UK je nástrojem pro vyhledávání a prohlížení zákonů, judikátů a jiných právních dokumentů v souvislostech – umí například vyhledat rozsudky týkající se konkrétního zákona apod.

UX17

Justinian.cz

Zajímavé projekty ale najdete i na dalších místech: 

  • Cykloplánovač - který umí na základě různých kritérií plánovat trasy pro cyklisty ve vybraných městech v ČR
  • Daty.cz - aplikace pro sledování změn u českých firem, která sbírá informace z více než desítky otevřených zdrojů a spojuje je na základě IČO
  • Road Safety – mapa míst, kde řidiči často bourají s lesní zvěří
  • iKatastr.cz – aplikace pro nahlížení do katastru nemovitostí prostřednictvím mapy
  • Slepé mapy – chcete prověřit své zeměpisné znalosti? můžete – prostřednictvím tradičních slepých map
  • Datový atlas ČR – aplikace, která vizualizuje vybraná data ze sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 a další informace, například o firmách (z rejstříku ARES)
  • Koupaliště EU – mobilní aplikace pro Android (aplikace pro iOS je ve stadiu prototypu), která zobrazuje informace o kvalitě vody v koupalištích po celé Evropské unii – vychází z dat Evropské agentury pro životní prostředí

Druhý ročník soutěže Společně otevíráme data pořádal Fond Otakara Motejla. Mediálním partnerem je i společnost Internet Info, která je vydavatelem Lupy.

Našli jste v článku chybu?
1. 12. 2014 22:09
Shr3k (neregistrovaný)

Tak typický vykradač je třeba tento, který inzeruje na na těchto stránkách http://prodej.mesec.cz/hlidani-katastru/ kdyby nevytěžoval strojově stránky http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ (captcha kódy čte strojově nebo si je nechá číst v Indii), tak by se nedostal (s oficiálními cenami danými vyhláškou 358/2013 Sb.) na takové ceny...

ikatastr je jen mashup různých mapových zdrojů...

28. 11. 2014 13:02

Žaludek? Můžete to rozvést? Jste proti tomu, aby veřejně dostupná (a z veřejných peněz získaná) data byla veřejně využitelná? Z jakého důvodu? Nebo je snad problémem komerční využití (ač v tomto ikatastr.cz jasným příkladem není)? Pokud nad veřejně dostupnými daty někdo postaví aplikaci, která mu bude vydělávat, zřejmě to znamená, že poskytl přidanou hodnotu, za niž jsou lidé ochotni platit. Někdo jiný pak může udělat aplikaci, která poskytne tutéž přidanou hodnotu zdarma.