Hlavní navigace

Největší slídilové roku: Chytré televize, ministerstva, NSA i bezkontaktní kar­ty

David Slížek 17. 1. 2014

Sdružení Iuridicum Remedium vyhlásilo výsledky tradiční „soutěže“ Big Brother Awards, ve které porota rozděluje anticeny za narušování soukromí. Jedna cena je také pozitivní.

Sedm negativních a jedna pozitivní kategorie Big Brother Awards znají své „vítěze“. Tradičně mezi nimi najdete státní úřady či velké firmy, které podle organizátorů a desetičlenné poroty příliš slídí v našem soukromí.

Určitě nepřekvapí vítězství americké agentury NSA v kategorii Mezinárodní slídil. Podrobnosti o jejích metodách odposlouchávání a sběru dat na internetu vynesl na světlo Edward Snowden a i po mnoha měsících od jeho prvního vystoupení zůstává řada podrobností o jejím špehování nejasná. Se Snowdenovým případem souvisí i cena pro britského premiéra Davida Camerona, kterého porota v kategorii Výrok Velkého bratra „ocenila“ za to, jak apeloval na média, aby Snowdenovy materiály nezveřejňovala.

Mezi českými „vítězi“ najdete dvě ministerstva: resort zdravotnictví (Dlouhodobý slídil) za organizování archivace krevních vzorků novorozenců, které lékaři pořizují kvůli tzv. screeningu, tedy vyšetření dítěte na nebezpečné choroby. Problém je ale v tom, že se tyto vzorky po vyšetření dále uchovávají: Zhruba 3 miliony krevních vzorků jsou uchovávány ve čtyřech českých nemocnicích. Bez jasného a dostatečně významného důvodu se tak vytváří gigantický archiv, který je zejména do budoucna rizikový z hlediska ochrany citlivých genetických informací, zdůvodnila své rozhodnutí porota.

S genetickými informacemi souvisí i „cena“ v kategorii Právní norma Velkého bratra. Ministerstvo vnitra ji získalo za to, že přes vládní usnesení nepředložilo zákon o DNA, který by upravoval její využívání – například při vyšetřování trestných činů.

Porota udělila cenu také Vojenskému zpravodajství ČR za roli, kterou sehrálo ve sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase

V kategorii Firemní slídil cenu získala firma LG za to, že její chytré televize posílají do centrály informace o chování zákazníků – na co se dívají nebo třeba jaké soubory jsou na USB disku připojeném k televizoru, a to i když uživatel posílání dat v nastavení vypnul. Firma po zveřejnění faktů sledování přiznala s tím, že data mají pomoci pří cílení reklamy a programových doporučení. A samozřejmě slíbila, že vše napraví.

Poslední negativní cenou je kategorie Nebezpečná nová technologie, ve které porota ocenila bezkontaktní platební karty. Iuridicum Remedium už loni v září upozornilo na to, že se z nich dají jednoduše přečíst některé informace – včetně čísla karty či data expirace. K přečtení stačí jednoduchá NFC čtečka za pár stovek a software, který je dostupný zdarma. Jedinou ochranou karty tak zůstává třímístný CVV/CVC kód, který je na kartě fyzicky vytištěn. Vydavatelé karet se pochybám brání tím, že i přes velké rozšíření bezkontaktních karet zatím nedošlo k žádnému nárůstu zneužívání platebních karet.

Jedinou pozitivní cenu za ochranu soukromí v soutěži získalo sdružení CZ.NIC za projekt routeru Turris, který dokáže sledovat provoz v domácí síti a posílá data o případných útocích do centrály, která pak proti nim nabídne ochranná opatření. Paradoxně tedy dělá to, co většinou Big Brother Awards odsuzují – sbírá data uživatelů a posílá je někomu k analýze. Z pohledu ochrany soukromí uživatelů je důležité, že projekt Turris je zcela otevřeným projektem, který neskrývá nic z toho, jak funguje: je postaven na open source softwaru, a dokonce i na otevřeném hardwaru, vysvětluje své rozhodnutí porota.

Zdroj: Výsledky Big Brother Awards 2013

Našli jste v článku chybu?

22. 1. 2014 12:31

Že bych musel na pobočku, to by mi až tak nevadilo. Poštovní spořitelna ale bohužel zatím trvá na tom, že bude vydávat pouze bezkontaktní karty a že bezpinové placení nelze zakázat ani omezit. Jediný ústupek z jejich strany byl, že mi umožnili bezkontaktní kartu vrátit a nechat si současnou do konce její platnosti. Tak mi nezbývá než doufat, že současná karta vydrží fyzicky ještě ty dva roky a buď PS do té doby dostane rozum nebo budu muset najít banku, která je ochotna vyjít zákazníkovi vstříc.…

20. 1. 2014 19:39

Jenda (neregistrovaný)

Moje karta je slepená ze dvou vrstev, mezi kterými je anténa. Stačilo poodlepit růžek, přerušit nožem anténu a zase slepit. Pokud nemáte obě ruce levý jako já :), tak se to dá udělat tak, že to není poznat.

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET