Hlavní navigace

Nejvyšší Čech na Internetu

Jan Handl 12. 1. 2008

Člověk, který kvůli svému hendikepu (nadměrná výška je zcela jistě hendikep) má problémy s běžným životem i se zdravím, se občas objeví na Internetu zejména v bulvárních médiích jako kuriozita. Nyní mu Internet pomáhá k získání peněz na pořízení elektrického vozíku, bez kterého se neobejde.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Pan Tomáš Pustina je nejvyšším Čechem, měří neuvěřitelných 226 centimetrů. Stejně tak jako světovým Internetem hýbou osudy nejmenšího člověka světa (ten měří 51 cm a je z Nepálu), i my na našem lokálním písečku máme svoji „hvězdu“. Píší o ní České noviny a hlavně bulvár, například Blesk, Šíp a AHA. Posledně jmenovaný list v novějším příspěvku upozorňuje na problémy, kterými pan Tomáš Pustina trpí, a zveřejňuje i číslo účtu, na který je možné poslat peníze na elektrický vozík, bez kterého se nejvyšší Čech neobejde (v článku jsou uvedeny i důvody, proč na vozík shání peníze právě prostřednictvím sbírky, pozn. edit.).

Tomáš Pustina má i svůj oficiální web, na kterém je několik fotek a také zmíněné číslo účtu, na který je možné posílat příspěvky. Další informace bohužel chybějí, ovšem díky číslu rozhodnutí je možné najít dokument na webu Kraje Vysočina (pan Pustina totiž bydlí v Rozkoši u Humpolce), informující detailněji o sbírce. Podle informací Respektu zatím vybrané peníze stačí na vozík, ostatní prostředky budou využity na pořízení bezbariérového bydlení.

Oproti například tištěným médiím vidím roli Internetu v získávání prostředků na tento účel jako poněkud šikovnější. Pokud se totiž internetový uživatel rozhodne, že chce přispět, může ihned odeslat peníze pomocí internetového bankovnictví. Nemluvě o tom, že se jistě najdou internetoví uživatelé, kteří rozpošlou link s informacemi o sbírce známým, takže se o ní virálně dozvědí další a další…

Na Internetu se můžeme dozvědět o spoustě podobných sbírek. Ať už jde o aktivity velkých organizací, které vyberou miliony korun na pomoc obětem živelných katastrof, nebo o aktivity jednotlivců, kteří potřebují peníze na invalidní vozík. Velkým sbírkám můžeme s klidem důvěřovat, ale určitě není dobré poslat bez podrobného pátrání peníze na účet, který je zveřejněn na ne moc důvěryhodné internetové stránce. Výtečníci, kteří si vymyslí jímavý příběh a pokoušejí se pomocí jeho zveřejnění na Internetu získat podvodně peníze, totiž existují. A není jich málo.

Najde se dost uživatelů Internetu, kteří obsahu obecně příliš nedůvěřují. Ti těžko pošlou peníze na účet byť renomované nadaci, když se o sbírce dozvědí na Internetu. Jednotlivec, shánějící takto peníze, u nich nemá sebemenší šanci. Zajímavou cestou získávání příspěvků na charitu je projekt Dárcovská SMS. Ten funguje na principu prémiových, tedy placených textových zpráv. V seznamu účastníků projektu najdeme většinu známých nadací, ovšem nefigurují tam jednotlivci. Ti se do projektu zapojit nemohou, jejich šancí je oslovit některou z neziskových organizací a požádat o spolupráci.

„Amatérsky“ vedené sbírky na Internetu jsou jednoznačně méně úspěšné než sbírky podporované populárními neziskovými organizacemi. Velcí hráči na trhu charity využívají svých sil k masivním kampaním, které jednotlivci nezaplatí. Postupovat jako solitér znamená spoléhat na pomoc známých a kamarádů, kteří umístí na své weby odkazy a upoutávky. Bez zájmu médií nejrůznějšího typu a zaměření by se asi ani pan Tomáš Pustina neobešel.

Našli jste v článku chybu?

12. 1. 2008 21:11

mewe (neregistrovaný)
Ne, to je daň za to, že si dnes internet může dovolit skutečně každý, aniž by ho potřeboval. Takový duševní exkrement pak bloudí netem a nevěda coby, debiluje autory náhodně nalezených článků.

Sklízíme ovoce "Internetu 99". Jak rád bych dnes platil zase 3500 msíčně za telefon, pokud by to znamenalo internet bez podobných kriplíků!

12. 1. 2008 17:51

Radek (neregistrovaný)
Někdy už člověk musí žasnout... To je asi daň za anonymitu.
Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO