Hlavní navigace

Někdo to rád bez drátů. Jak funguje indukční nabíjení mobilů z IKEA?

 Autor: David Slížek, Lupa.cz
David Slížek 28. 4. 2015

IKEA začala v Česku prodávat nábytek se zabudovaným bezdrátovým nabíjením mobilů. Má smysl o indukční nabíječce uvažovat? UVNITŘ: FOTOGALERIE

Nabíjení bez kabelů si zatím hledá cestu k uživatelům docela pomalu. Standard Qi, který nábytek z IKEA využívá, přitom byl představen už v roce 2009. A princip přenosu elektrické energie pomocí elektromagnetické indukce fyzici znají desítky let.

Nordli, Selje, Varv, Riggad, Nordmärke, Morik, Jyssen. Za severskými jmény se skrývají dva noční stolky, stolní a stojací lampa a tři samostatné nabíjecí podložky, které IKEA v Česku od 15. dubna nabízí. Není samozřejmě jediným prodejcem bezdrátových nabíječek – různé podložky už delší dobu najdete ve většině IT e-shopů. S podporou IKEA se ale může bezdrátové nabíjení mnohem rychleji rozšířit mezi masové uživatele.

Švédská praktičnost se nezapře – součástí nabídky je i nabíječka, kterou můžete vsadit do každého stolu, který má kruhovou „díru“ na kabely. A pokud ji nemá, prodá vám IKEA nástavec na vrtačku, kterým si ji můžete do desky sami vyvrtat. Sestavu doplňují dobíjecí kryty na mobily, které technologii nepodporují přímo (seznam podporovaných zařízení standardu Qi najdete například zde).

Co IKEA nabízí a jak bezdrátové nabíjení funguje? Podívejte do naší galerie:

Indukční nabíjení v praxi funguje jednoduše: mobil prostě položíte na nabíjecí místo (v případě IKEA označené velkým znaménkem plus). Podložka, stolek nebo lampa samozřejmě musí být připojena do elektrické zásuvky – drátů se tak bohužel úplně nezbavíte. No, elektrifikovat noční stolek může být trochu nezvyk, ale u lampy to asi nepřekvapí. Nábytek je vybaven také USB konektorem, kdybyste chtěli nabíjet klasicky, drátově.

Přenos energie u Qi funguje jen na velmi krátkou vzdálenost, asi 5 mm. Nabíjený telefon proto nemůžete z podložky moc zvedat, jinak se dobíjení přeruší. Sdružení Wireless Power Consortium (WPC), které za standardem stojí, ovšem už oznámilo nadcházející rozšíření Qi o podporu tzv. rezonančního nabíjení, které má rozšířit dosah až na 4,5 cm a přinést například možnost nabíjení více zařízení najednou. 

Pokud váš telefon nepodporuje indukční nabíjení přímo, můžete si za pár set korun koupit buď speciální kryt, nebo adaptér, který se pod zadní kryt vloží. Může to mít jeden nedostatek: pokud například na Samsung Galaxy Note 3 používáte S-View Flip Cover, nemůžete pod ním adaptér mít, využívá totiž stejné konektory. Problém řeší až speciální Wireless Charging S-View Flip Cover, který už bezdrátové nabíjení umí.

Stojí to za to?

Hlavní nevýhodou bezdrátového nabíjení je zatím jeho rychlost. Baterii ze stavu těsně před vybitím (cca 5 % baterie) podle našeho testu naplní zhruba za dvě a půl hodiny (tento čas se může lišit podle stáří a stavu baterie). A to je oproti dnešním rychlým nabíječkám o dost delší doba. Na druhou stranu – pokud nabíjíte přes noc, nebo máte mobil položený většinu dne na stole v práci, může vám to být jedno.

Druhou nevýhodou je, že na rozdíl od klasické nabíječky, kterou dostanete už v ceně mobilu, si tu bezdrátovou musíte koupit zvlášť (k tomu si případně připočtěte několik stovek za kryt nebo adaptér). IKEA se snaží tuto nevýhodu obejít integrací do nábytku a vlastně skrýt cenu nabíječky do ceny stolku nebo lampy. Je pak jen na vás, jestli vám to za to stojí.

WT100

Řadě lidí zřejmě ano. Podle některých odhadů se v loňském roce celosvětově prodalo na 55 milionů bezdrátových nabíjecích zařízení a letos jich má být 166 milionů. Výrobci mobilů totiž začínají technologii podporovat – nejčerstvěji se objevil v nových smartphonech Samsung Galaxy S6 a S6 Edge nebo v chytrých hodinkách Apple Watch. Zájem stoupá i v Česku – jak Lupě potvrdila mluvčí e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková: „Za první čtvrtletí roku 2015 zaznamenala Alza několikanásobný meziroční nárůst prodejů bezdrátových nabíječek pro mobily.“ 

A co teprve, až bezdrátové nabíjení dorazí do kuchyní (PDF).

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars