Hlavní navigace

Nemáme ptačí chřipku, máme "namyšlenýho burana"

Jan Vetyška 22. 3. 2006

Mediální šílenství posledních dní kolem Google bomby mířené na premiéra Jiřího Paroubka a především reakce jeho samotného a lidí kolem něj mě přinutily odložit krumpáč s lopatou, sednout na chvíli k počítači a sepsat pár řádků. Prostě si ulevit.

Tak je to tady, konečně se společnost dozví něco o Googlu, konečně si pár Čechů uvědomí, že Internet není jen Seznam, říkám si při poslechu přehledu zpráv na svojí oblíbené radiostanici (nebudu jmenovat, ale informace o policejních mikrovlnkách mají dokonalé). Chyba lávky, v daném příspěvku z úst jakéhosi novináře a jakéhosi odborníka zaznívají výrazy: zneužití, hackeři, útok na představitele státu, vulgarita atd. Sečteno a podtrženo: obyčejný SEO-praSEO neznalý posluchač si po vyslechnutí dané zprávy zákonitě musí udělat obrázek o strašně nedokonalé službě jménem Google a geniálních hackerech úrovně Kevina Mitnicka, žijících tajně mezi námi a ubližujících chudáčkům obyčejným politikům.

Chápu, že v době, kdy všechny okolní země mají svá témata na přední strany novin v podobě ptačí chřipky, musí Češi přece také mít tu správnou novinářskou bombu. Ani si nechci stěžovat na to, že se taková pitomost dostává i do hlavních televizních zpráv, ba naopak: jsem tím i mírně potěšen. Ale její forma, obsah a závěr předčily i má nejhorší očekávání.

V Google bombě „namyšlenej buran“ nejde o nějaké prachsprosté zneužití nejpopulárnějšího vyhledávače, ani o dobře promyšlený hackerský útok. Jde jen a pouze o obraz demokracie, o názor lidu prostého, občana českého. Nevšiml jsem, že bych někde zaslechl komentář ze strany týmu pana premiéra je politování hodné, že premiér Jiří Paroubek působí na některé lidi jako namyšlený buran nebo budeme pracovat na tom, aby pan premiér působil seriózněji či jsme rádi, že v této zemi mohou občané svobodně vyjádřit svůj názor i pomocí Internetu. Místo toho slyším pohrdavé ohlasy na tu drzost, na toho „zlýho Gůgla“, který toto vše trpí, ba co hůř: i vědomě podporuje.

Vždyť v tomto případě nejde o nic jiného, než že si určitý počet občanů myslí, že premiér je „namyšlenej buran“, a svůj názor svobodně prezentuje na webu a Google ho bere stejně vážně, jako ten o nejlepším hokejistovi ČR. Páni novináři, nechtěli byste ve svých příspěvcích dát prostor i vyjádření Jaromíra Jágra, který se jistě ve své skromnosti za nejlepšího nepovažuje, a tudíž se může cítit chováním Googlu více než dotčen?! Ale neprávem, neb většina hokejových fanoušků (včetně mé maličkosti) Jaromíra Jágra za nejlepšího považuje a Google jen prezentuje náš demokratický názor. Hotovo. Tečka.

Má rada: pane premiére, je zbytečné zakazovat indexování Vašeho osobního webu vyhledávači, jestli to náhodou jen neposiluje dojem o Vaší namyšlenosti. Vyjádřete raději potěšení, že žijeme v demokratickém světě, kde se takovéto jevy samovolně dějí a děti z nich mají radost. A mimochodem vnitřně Vás může hřát, že se konečně začíná naplňovat staré pořekadlo Jirka k Jirkovi sedá, i když ostudnou prohrou Vy pro naše teenagery zatím snad nejste.

Našli jste v článku chybu?

25. 3. 2006 11:48

Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, proč se záležitosti Google bomb vůbec řeší? Nejsou ani zajímavé a ani originální. Nechápu, proč s tímto ztrácet čas ....

23. 3. 2006 14:53

A to je vážně dobré! :-))
Je to kouzlo nechtěného, nebo poťouchlý úmysl premiérových poradců? :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií