Hlavní navigace

Německé noviny chtějí část příjmů Google News, vydavatelé jsou nepoučitelní

Daniel Dočekal 23. 6. 2014

Válka novinových vydavatelů s Googlem vstupuje do nové fáze, německé noviny chtějí 11 % z příjmů Googlu vztahujících se k jejich obsahu.

Dlouholetá nevraživost mezi Googlem a novinovými vydavateli se převážně týká Zpráv Google (Google News) a poměrně zásadního rozporu mezi tím, jak tuto službu chápou vydavatelé a jak Google. 

Pro noviny představují Zprávy Google (a Google samotný) parazita, který je připravuje o příjmy. Pro Google jde naopak o nástroj, který novinám příjmy přináší, protože jim umožňuje získat návštěvníky.

Tento rozpor se už několikrát stal předmětem soudních sporů, vyhrožování a místy i dost zvláštního chování některých vydavatelů. Čerstvý vývoj je neméně zajímavý, protože skupina představující zhruba polovinu největších německých novinových vydavatelů požaduje v arbitrážním procesu, aby jim Google odváděl 11 % z celosvětových příjmů, které mají souvislost s jejich obsahem. A to dokonce zpětně od září 2013 (zprávy o aktivitě vydavatelů najdete zdezde – v němčině).

Vše je postavené na změnách autorského zákona, který v Německu vstoupil v platnost právě minulý rok. V něm je vyhledávacím strojům dána možnost volného užití pouze jednotlivých slov či velmi malých citací z textu. Němečtí vydavatelé ale hlad po penězích ukazují již řadu let, viz Německo chce po Google platby za „výstřižky“ z webových novin ve vyhledávači.

Být, či nebýt v Googlu

Paradoxní na požadavku 11 % příjmů ze Zpráv Google je, že samotná služba pro Google žádné přímé příjmy nevytváří – prostě proto, že v ní nenajdete žádnou reklamu. Jediné místo, kde by bylo možné nějaké příjmy řešit, je umístění odkazů na určité články ve výsledcích vyhledávání – tam je inzerce zobrazována a vytváří (ne nepodstatnou) část příjmů Google. Důležité je také to, že pokud se komukoliv z vydavatelů nelíbí zahrnutí jeho titulů ve  Zprávách Google, má velmi jednoduchou alternativu: nemusí tam být.

Stejně jako se vydavatelé mohou svobodně rozhodnout, zda budou ve Zprávách Google, mohou se obdobně rozhodnout, co se indexování v Googlu a následného zobrazování ve výsledcích vyhledávání týče. Byť tady je situace vzhledem k monopolnímu postavení Googlu na trhu s vyhledáváním trochu jiná.  

Nedělejme si iluze, většina vydavatelů novin investuje nemálo prostředků do velmi silné optimalizace pro vyhledávače. Stačí se podívat například na rozsáhle „spamovací“ SEO farmy, kterými Aktuálně.cz míří na až stovky jmen celebrit. A stejným či jiným způsobem to dělají ostatní – chtějí se dostat mezi první zobrazené výsledky vyhledávání.

Absurdní chování vydavatelů

V roce 2006 v Belgii proběhl soudní spor, ve kterém tamní vydavatelé novin žalovali Google a žádali, aby je nezahrnoval do Zpráv Google. V zásadě zcela zbytečný soud, protože na to stačilo použit jednoduchý mechanismus umožňující ovládat co a jak bude do služby zahrnuto.

Výsledkem soudu byla výhra vydavatelů a odstranění jejich novin ze Zpráv Google. Což vzápětí vyústilo v to, co bylo předem jasné – velký propad návštěvnosti. Vydavatelé nakonec změnili názor a žádali o znovuzahrnutí svých serverů do Zpráv Google. Celá kauza tak nakonec vedla hlavně k tomu, že se naučili správně používat mechanismy, které jim umožňují ovládat, jakým způsobem budou zahrnuti.

KL_HLASOVANI

Pět let se táhnoucí spor nakonec Google „žehlil“ (viz například Google urovnal spor s vydavateli v Belgii) třeba i tím, že novinám slíbil poměrně vysoké peníze v podobě založení programů na podporu publikování (včetně například teoretických 50 či 60 milionů Euro pro francouzské noviny v loňském roce či starší Francie chce po Google platit za odkazy na obsah z Google News). Což, ať se na to díváte, jak chcete, je moderní forma úplatků. A také ukázka toho, jak hodně mimo mohou novinoví vydavatelé být, když dojde na Internet.

V Česku zatím vydavatelé nemají tak bohatou historii podobných kroků, ale dá se říci, že na něčem podobném také usilovně pracují. Viz SPIR: pokud spor o Google Image Search nevyřeší Evropa, půjdeme k soudu z května tohoto roku. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní