Hlavní navigace

Německému Vodafonu ukradli data dvou milionů zákazníků

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Za únikem citlivých osobních údajů nestojí žádný hacker zvenčí, největším nebezpečím je klasicky někdo uvnitř firmy.

Německý Vodafone na počátku září odhalil nebývalý únik dat: útočníkovi se podařilo získat  citlivé informace dvou milionů zákazníků – jména, adresy, pohlaví, data narození, údaje o bankovním účtu. Čísla platebních karet, hesla, PIN ani čísla mobilních telefonů se podle oficiálního prohášení do nepovolaných rukou nedostala, útočník se nedostal ani k informacím o volání nebo datům o používání Internetu. Útok se týká pouze zákazníků v Německu.

Policie firmě nařídila držet informaci o úniku několik dní v tajnosti, aby mohla nerušeně pracovat na dopadení pachatele – a nakonec jej opravdu chytila. Zajímavé je, že útok provedl někdo, kdo pracoval přímo uvnitř Vodafonu. Nešlo přímo o zaměstnance firmy, ale o pracovníka jejího subdodavatele. 

Vodafone také tvrdí, že k získání dat musel útočník vyvinout velké úsilí a musel mít znalosti IT infrastruktury. Podle informací Deutsche Welle útočník pracoval jako jeden ze správců systémů.

START17

Zákazníci, jejichž informace se ocitly v nepovolaných rukou, budou vyrozuměni, společnost samotná změnila hesla a certifikáty správců. V jejím prohlášení se navíc uvádí, že kompletně přeinstalovala server, kterého se útok týká. Vodafone také varoval, že pokud útočník stihl získaná data předat dál, mohou být použita zejména pro phishingové útoky týkající se bankovnictví, které by navíc mohly být velmi dobře zacílené.

Zdroj: Insider Steals Data of 2 Million Vodafone Germany Customers

Našli jste v článku chybu?
17. 9. 2013 18:21
x (neregistrovaný)

Ono stim neudelate nic v zadnym state. Tezko muzete odchazejicimu cloveku vygumovat mozek. Proto se to resi tak, ze se uzavira konkurencni dolozka .... jenze to zasejc nechce nikdo platit. Predpoklada se totiz, ze po roce nebudou informace jiz tak zajimave a aktualni.

Ale firem, ktere byly zalozeny tak, ze dotycny odesel a zacal totez dodavat zakaznikum byvaleho zamestnavatele znam hned nekolik.