Hlavní navigace

Německý soud: Registrátoři mohou nést odpovědnost za obsah na doménách

Daniel Dočekal

Pokud se doménový registrátor nebude zabývat obsahem odporujícím zákonu na jím registrované doméně, může za to nést odpovědnost, rozhodl ve sporu Universla Music s Key Systems soud.

Rozhodnutí německého soudu ve sporu Universal Music vs. Key Systems může být problematické pro další doménové registrátory v Německu. 

Universal se prostřednictvím doménového registrátora pokoušel zabránit nelegálnímu šíření alba Blurred Lines. Přes Key Systems je přitom registrována doména torrentového trackeru h33t.com. Soud nakonec rozhodl, že doménový registrátor může být právně odpovědný za obsah na jím registrované doméně (celý rozsudek v němčině najdete zde – PDF).

Podmínkou samozřejmě je, že se registrátor dozví o jasném porušování zákona a pokud se oznámení potvrdí, je povinen doménu zrušit. Prozatím jde o rozhodnutí regionálního soudu, takže bude velmi pravděpodobně nutné počkat na případná odvolání a kam až se pře dostane. 

Tip Content Machovec

Pokud by rozhodnutí bylo přijato jako obecně platné, znamenalo by to zásadní zásah do činnosti doménových registrátorů, ale také zásah do práva. Je těžko představitelné, že by měl doménový registrátor rozhodovat o tom, co je či není legální.

Zdroj: German court finds domain registrar liable for torrent site's copyright infringement 

Našli jste v článku chybu?
10. 2. 2014 20:46
Paradox (neregistrovaný)

Pokud ale registrator zablokuje domenu ktera nebyla protipravni vystavuje se moznosti postihu a nahrady klientovi.

Jak ma ovsem registrator rozpoznat zda to je nebo neni protipravni je otazka.

Webhosteri, registratori se tedy musi stat samozvanymi soudci kteri rozhodnou o prave, ale na rozdil od realnych soudcu ruci dost vyrazne za sva rozhodnuti.

Bravo

11. 2. 2014 11:18

Ten rozsudek je zjevně hovadina vyřčená naprosto nekompetentním nebo podplaceným soudcem. Pevně věřím, že soud vyšší instance to smete ze stolu.