Hlavní navigace

Neměl by být Internet jen pro vyvolené (=pro nás)?

Pavel Kazimír 23. 6. 2003

Kolem sebe slyšíme různá volání po Internetu levném, cenově dostupném, Internetu za paušál, Internetu dotovaném, Internetu pro všechny. Pokud vyloučíme možnost, že jde pouze o hlasy v naší hlavě, bez kterých se nedokáže obejít žádný pořádný schizofrenik, stojí za úvahu se zeptat: Proč bychom to měli vůbec chtít?

Pokud tento článek čtete, zjevně se nějak dokážete k Internetu dostat. Je jasné, že vám to dává určitou výhodu proti těm, kdo toto nezvládnou. Zdá se mi logické, že lidé na špatné straně barikády (pojmenujte si ji třeba digitální rozdělení nebo nějak v tom smyslu) chtějí tuto zeď zbořit. Naproti tomu pokládám za vrcholně pošetilé, pokud tutéž snahu mají lidé s výhodou ve svých rukou. Rozdělení, digitální či jakékoliv jiné, má totiž pro správnou stranu ohrádky své nesporné kouzlo, které se zdaleka nevyčerpává tím, že na někoho můžete přes plot dělat dlouhý nos.

Již v roce 1994 jsem získal jakousi drobnou minci za to, že jsem někomu na Internetu něco našel. Kdyby se dotyčný mohl k příslušné informaci dostat sám (měl přístup, uměl Internet používat atd.), neměl by žádný důvod mi cokoliv platit. Jistě si dokážete představit, že Internet dostupný opravdu každému může nějakým způsobem ohrozit i váš byznys.

Pojďme dále. Hodnota věcí je dána mj. jejich vzácností. Asi se shodneme na tom, že vlastník Modrého Mauritia potřebuje ze všeho nejméně vydání dalších identických známek. Podle analogické logiky: Coby člověk s přístupem na Internet potřebujete ze všeho nejméně, aby…

Očekávám egalitářské výtky o rovnosti lidí, spravedlnosti apod. Nejde ale vůbec o to, zda nějaká výhoda je či není zasloužená či spravedlivá. Je spravedlivé, že někdo získá dědictví a někdo ne? Přesto: O člověku, který dědictví rozdá s tím, že je přece nemorální mít oproti ostatním nějakou výhodu, si pomyslíme své. Také stát dobře ví, že na dobrovolnosti či pocitu spravedlnosti nelze stavět a nasadí vám (nejen) dědickou daň.

Tento text je psán záměrně vyostřenou a provokativní formou a samozřejmě pomíjí několik zcela věcných námitek. Určité druhy byznysu, třeba přímý on-line prodej, půjdou jistě lépe, pokud Síť bude dostupná pro všechny. Teprve s rozšířením Internetu se naskýtá šance zbavit se front na úřadech. Je zřejmé, že ve chvíli, kdy by člověk byl jediným uživatelem Internetu, by tato výhoda ztratila svůj smysl. A nakonec je jasné i to, že dostupnost Internetu souvisí s celkovou ekonomickou vyspělostí země.

Vzpomeňte ale na Caesarovo „Raději tady první než v Římě druhý“. Podívejte se na to třeba logikou biologického přírodního výběru. Veškeré statky by pak svým vlastníkům sloužily k tomu, aby jimi zaujali opačné pohlaví, v principu by se nijak nelišily od pavích ocasů. Společenská prestiž a bohatství sexuálního života spolu přímo souvisejí. Nakonec tedy není ani tak zajímavé, jak je na tom „celek“, kde je nějaká průměrná hladina, ale abyste právě vy byli těmi úspěšnějšími, těmi nahoře.

Biologové zjistili, že míra stresu u lidí i u společensky žijících zvířat závisí právě na sociálním postavení – čím výše v hierarchii, tím méně stresu (infarkt nedostávají přednostně manažeři, to je jen taková pověra) a tím vyšší je také míra subjektivní spokojenosti/štěs­tí.

Zřejmě se tedy spíše vyplatí být faraónem ve starověkém Egyptě než průměrným Američanem (a vězte mimochodem, že v takovém starověkém Egyptě byste patřili ke společenské špičce už jen tím, že umíte číst a psát – ach, to prokleté všeobecné školství!). Být v hierarchii výše než ostatní, mít výhodu – to je náš skutečný vnitřní imperativ. Není důvod, proč by tomu ve vztahu k Internetu mělo být jinak. Třeba naše výhoda časem padne a budeme se s tím muset smířit. Proč ale takovému vývoji sami napomáhat?

MIF16

Samozřejmě je možné, že aktivisté volající po cenově dostupném Internetu jsou hnaní nějakou jinou, logičtější motivací – prostě je třeba baví s tím spojená popularita a publicita, domnívají se snad, že se jim třeba někdo (Český Telecom, Ministerstvo informatiky…) pokusí zavřít ústa nějakým budoucím lukrativním místem. Třeba podobně jako jiní sociální reformátoři doufají, že křik „zrušte třídy“ je nejlepší vstupenkou do kasty zítřejších vyvolených. V takovém případě hájí prostě své vlastní osobní a sobecké zájmy – a to je plně v pořádku.

Není ale žádný důvod, proč by zase ostatní (třeba lidé, kteří teď mají shodou okolností přístup k rychlým linkám) neměli hájit zájmy svoje. Konec konců, i kouzlo anglického klubu spočívá v tom, že není pro každého.

Anketa

Podle mého názoru:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína