Hlavní navigace

Nesleduje vás ve Waze duch? Chyba umožňuje sledovat uživatele

 Autor: Waze / Google
Daniel Dočekal 2. 6. 2016

Nově objevená zranitelnost umožňuje sledovat uživatele této aplikace v reálném čase. Objevitelé chyby ji označují ze velmi závažnou.

Waze je velmi užitečná navigační aplikace patřící Googlu. Ale také potenciální ohrožení vašeho soukromí. Výzkumníci z University of California-Santa Barbara zjistili, že je možné vytvořit množství vlastních uživatelů, které pak lze používat pro sledování polohy dalších uživatelů.

Celé to začíná tím, že jakkoliv Waze používá pro komunikaci mezi aplikacemi a servery šifrovanou (SSL) komunikaci, výzkumníkům se podařilo prostřednictvím proxy serveru získat přehled o tom, jak Waze aplikace a servery komunikují. Což jim umožnilo přímo z počítače, bez nutnosti používat mobil či emulaci mobilu, zakládat nové uživatele a poté je nechat cestovat.

Celé je to trochu podobné několik let staré bezpečnostní chybě, která umožňovala víceméně totéž – vytvářet neexistující auta a s jejich pomocí ovlivňovat informace o provozu, vytvářet neexistující zácpy.

Nová zranitelnost ale znamená to, že vytvořená vozidla jsou schopna zjišťovat informace o vozidlech v jejich okolí – to je základní funkčnost Waze, se kterou je nutné počítat. 

Ale také je to funkčnost, která by neměla umožnit prakticky nepřetržité sledování. Waze dokonce tvrdí, že zobrazení polohy dalších vozidel nikdy není přesné (a měl by to být jeden z ochranných mechanismů). Podle toho, co se podařilo výzkumníkům zjistit, to ale není až tak pravda: pokud se rozhodnou někoho sledovat, mohou ho opravdu sledovat takřka neustále a se značnou přesností.

Ke sledování jim navíc mohou posloužit až tisíce falešných vozidel, které mohou umístit do mapy tak, aby obsáhli poměrně velký prostor. Dříve bylo dokonce možné uživatele Waze sledovat, aniž by aplikace běžela na popředí, ale tuhle bezpečnostní chybu tým Waze po upozorněních opravil. Nutno dodat, že uživatelům nic moc neřekli a opravu vydávali za úsporu baterie. Tedy jako výhodu, že Waze na pozadí nebude běžet a spotřebovávat energii.

Objevená zranitelnost je zneužitelná i v poměrně masovém měřítku, stačí mít pouze dostatečné množství serverů (což s AWS a dalšími cloudovými serverovými řešeními není problém) a útočníci se mohou dostat prakticky ke všem informacím, které se v síti Waze objevují. Což představuje něco okolo 50 milionů uživatelů.

Mimo sledování uživatelů je nově objevený způsob vytváření virtuálních vozidel stále stejně použitelný pro vytváření falešných dopravních zácp i dalších událostí. Nutno dodat, že pokud se zjištěné mechanismy uplatní na jakoukoliv další podobnou navigační aplikaci, bude nejspíš stejně zneužitelná – zásadní problém v nutném sdílení informací o řidičích v okolí tomu totiž vždy bude nahrávat. Nemusí se to navíc týkat zdaleka navigačních aplikací, něco podobného je nejspíš možné aplikovat třeba na Tinder a další seznamky založené na geolokačním principu.

WT100

Ke škodě Waze je, že tým výzkumníků si s jejich servery takto pohrává už někdy od roku 2014 a nikdy nenarazil na to, že by je nějaký mechanismus omezil. Přitom právě způsob a rychlost komunikace jejich falešných vozidel se servery Waze je výrazně odlišná od toho, jak komunikují reálná vozidla. Nehledě na takové drobnosti, že všechna jejich vozidla používala pouze několik, stále stejných, IP adres.

Pokud chcete kompletní informace o objevené zranitelnosti, zkuste Defending against Sybil Devices in Crowdsourced Mapping Services (PDF).

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?