Hlavní navigace

Nesmrtelný hoax

Vojtěch Bednář 29. 11. 2005

Minulý týden na mne doslova dýchla nostalgie, jako už dlouho ne. Dostal jsem oběžný dopis, docela nevinný šprým. Takové e-maily sem tam dostane každý. Proč tedy ta nostalgie, proč to fňukání? Internet je někdy malý. Nebo hloupost veliká.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Minulý týden na mne doslova dýchla nostalgie, jako už dlouho ne. Dostal jsem oběžný dopis, docela nevinný šprým. Takové e-maily sem tam dostane každý. Proč tedy ta nostalgie, proč to fňukání? Internet je někdy malý. Nebo hloupost veliká.

Je to asi pět let, co jsem napsal a jistému kolegovi poslal hoax. Byla to vlastně taková čínská modlitba štěstí. Ovšem zabalená do velmi průhledné a pro středně pitomého jedince snadno demaskovatelné košilky IT. Manažer vývoje softwarové firmy v něm testoval funkčnost nového zázračného systému na sledování pohybu e-mailů. Zpráva měla na konci hrůzostrašný identifikační kód, aby vypadala lépe. Nešťastník, kterému přišla, byl vybízen k poslání kopie několika dalším uživatelům (mohl si k ní připsat, co chtěl, ale kód na konci musel zůstat nezměněn) s tím, že deset náhodně vylosovaných osob, přes které e-mail prošel, dostanou, pokud se je tím softwarem poda59 vystopovat, zajímavé ceny. Byla to hrozná blbost.

Mým cílem rozhodně nebylo přidat další kapku do tehdy zvolna vznikající řeky podobných e-mailů. Účelem e-mailu byla osobní pomsta jedné konkrétní osobě, kteráý mi předtím způsobila jisté příkoří. Počítal jsem s tím, že až ten tupoun zprávu dostane, přečte si ji a – lačníc po jedné několika licencí lukrativního softwaru z výhry – ji pošle všem svým známým. V textu byl sice limit pěti osob, ale já si byl jist, že jich bude nejméně šedesát. Všech těchto šedesát lidí, na rozdíl od našeho ichtyla, který mě tak urazil, snadno pochopí, oč jde. E-mail mu pak vrátí zpět s tím, ať je neobtěžuje a že skočil na tak hroznou blbost. Ďábelský plán mé pomsty bude úspěšně završen.

Ani nevím, jak to tenkrát vlastně dopadlo. Moje zlost postupně pominulq, zlomyslnost byla ukonejšena jinou veselou událostí, která se dotyčnému kolegovi stala (neprozradím, protože bych jej prozradil) a život šel dál. Od té doby jsem dostal mnoho podobných i úplně jiných řetězových e-mailů. Vždy jsem na ně reagoval nikoli přeposláním na x adres, ale odpovědí tomu, od koho jsem zprávu dostal s adresou serveru Hoax.cz.

MIF16

Minulý týden jsem od člověka, kterého znám pracovně a víceméně jen okrajově, dostal další rotující e-mail. Už na první pohled mi byl povědomý. Manažer firmy zabývající se vývojem softwaru (smyšlený název), vývoj systému sledování emailů… a pošli pěti lidem. Na konci zprávy, která byla přeposílacím formátováním poštovních programů odražena z pohledu čtenáře daleko doprava, trůnila sada strašlivě vypadajících kódů. Dal jsem si tu práci a vylovil z archivu disk se souborem poštovních složek z té doby. Sedí. E-mail prošel nezjistitelným počtem počítačů, přečetlo (a přeposlalo) si jej nezjistitelně lidí. V oblíbeném katalogu jsem jej ale nenašel. Těžko říct, zda někde pět let ležel a až nyní se dal do pohybu, aby připlul k tatínkovi, nebo zda byl (a je) přeposílán a přeposílán po celou tu dobu. Nevím.

Pokud vám někdo pošle hoax o testování systému na sledování e-mailu, neposílejte jej dál a promiňte mi. Pokud vám přijde jiná podobná zpráva, dělejte s ní, co chcete, a promiňte tomu pitomci, co ji napsal. Pokud uvažujete sami o napsání hoaxu, pamatujte na to, že i ta největší blbost má schopnost kolovat Internetem (a to prosím pěkně jen tím, který umí číst česky) celé roky.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak nosit dítě v zimě?

Jak nosit dítě v zimě?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně