Hlavní navigace

Nesnesitelná lehkost školských portálů a peněz z evropských fondů

 Autor: 74287
Jan Wagner 17. 10. 2008

Sousloví "školský portál" působí v posledním desetiletí v české kotlině jako čarovné zaklínadlo, které způsobí, že ministerstvo školství nebo nově i krajské úřady začnou uvolňovat desítky milionů. Za ty pak vypečení dodavatelé vyplodí po několika letech často jen jednoduché weby obvykle s minimální návštěvností, která vyplývá z naprosto nepotřebného obsahu.

O českých školských portálech jsem napsal nejen pro tento web už řadu článků, a pokud se k tématu stále vracím, může to vyvolat podezření, že jde o příznak posedlosti. Ve středu ale vláda schválila Návrh koncepce rozvoje informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání v období 2009–2013, ze kterého vyplývá, že do českých škol poputuje celkem 3,1 miliardy Kč na podporu informačních a komunikačních technologií. A jak už to bývá, školský portál je jedním z osmi programů koncepce, který má ročně konzumovat 15 milionů Kč. Podívejte se na detaily z návrhu:

MŠMT zabezpečí pro oblast školství vybudování robustního informačního a prezentačního nástroje s garantovaným obsahem. Toto technologicky robustní řešení bude základem realizace navrhovaného Programu Vzdělávání s podporou ICT. Záměrem je zpřístupnění informačních zdrojů ministerstva a jeho OPŘO pro předem definované cílové skupiny s využitím moderních prezentačních fo­rem.

Pro tento účel bude přebudován v současné době stále existující Školský informační a vzdělávací portál (ŠVIP) na Školský Portál (ŠP), tj. na modulární centrální zdroj a rozcestník garantovaného obsahu, a to jak vlastního vzdělávacího obsahu různých forem a z různých zdrojů, tak informačního charakteru. V rámci portálu bude řešena možnost personalizace a customizace pro každého uživatele portálu.

Ministerstvo školství a jím přímo řízené organizace provozují nyní přes šedesát websitů, za poslední rok jich přibylo nejméně deset. Dnešní Školský informační a vzdělávací portál (ŠVIP) na adrese www.edu.cz se připravuje od roku 2001 s celkovým nákladem přes 30 milionů korun a v posledních letech stojí zhruba milion korun měsíčně. Přitom funguje jako prostý agregátor několika RSS websitů z resortu a „agreguje“ měsíčně zhruba stovku „garantovaných“ odkazů. Jeden odkaz za 10 000 Kč, to je vynikající výsledek práce několikahlavého týmu specialistů! O kvalitě dalšího „garantovaného“ obsahu, který je doslova bezcenný, se můžete přesvědčit sami, třeba prezentace Hardware s podtitulem „Prezentace ve formátu *.ppt. Vhodné při výkladu v prvních hodinách informatiky. Lze použít jako poznámky do žákovských sešitů.“ je skutečně vysloveně zrůdná.

Je evidentní, že výsledek několika let práce týmu z Ústavu pro informace ve vzdělávání je zcela nepoužitelný a přes 30 milionů tu vyletělo doslova komínem. Zde není co k přebudování.

ŠP bude v dostatečném rozsahu poskytovat nejen garantovaný informačně-vzdělávací obsah, ale bude využit i k oboustranné efektivní komunikaci, jako například zabezpečené i nezabezpečené výměně dat v rámci definovaných skupin uživatelů, bude poskytovat a nabízet e-learningové vzdělávání učitelů a žáků ve všech oblastech, pro které je tato forma výhodná a efektivní (tento způsob šetří nejen prostředky státu, ale i škol a zároveň čas pedagogických pracovníků).

Pro výměnu dat máme transakční část Portálu veřejné správy, je nesmysl budovat další řešení jen na základě jedné věty zadání. To samé se týká e-learningového vzdělávání, problémem nejsou technologie (e-learningových engine je plno, včetně ve školství řady zemí stále oblíbenějšího open source Moodle), ale vzdělávací obsah. Ten není opět nikterak definován. Prázdných systémů se v resortu už vybudovalo několik.

Jedním ze záměrů ŠP by měla být také možnost vzniku komunity inovativních učitelů s výměnou zkušeností a výukových materiálů, tak, jak je to běžné v sousedních zemích (např. ITN – Innovative Teachers Network na Slovensku).

Innovative Teachers Network je aktivita společnosti Microsoft, na Slovensku ale jeho mutace www.modernyuci­tel.net jen těžko obstojí proti infovek.sk. Co se nám to snaží autor návrhu namluvit?

Cílovými kategoriemi vybudovaného portálu, pro které bude vždy připraven specifický obsah i odpovídající funkcionality, budou:

  • studenti a žáci,
  • pedagogičtí pracovníci,
  • management škol,
  • rodiče a širší veřejnost,
  • státní správa a samospráva.

Finanční prostředky budou čerpány z ESF na základě schválených projektových žádostí. Nezbytné inicializační činnosti pak mohou být v prvním roce financovány z kapitoly školství.

Podobné věty se objevují jako mantra o školském portálu již osm let, změnou je, že na jednotlivé funkcionality budou samostatné projekty.

České noviny přinesly ve středu tuto zprávu:

Jde o zavedení školského centrálního portálu. Je to snaha, aby všechny školy v České republice měly Internet, byly na něj připojeny," řekl Jiří Čunek. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) má podle něj nyní za úkol tento záměr rozpracovat.

Portálové řešení resort samozřejmě potřebuje, ale v době Webu 2.0 se snad konečně s centralizovaným přístupem stylem kanónem na vrabce rozloučíme.

MIF16

Paralelně s centrálním portálem mají být za prostředky z ESF vytvořeny krajské školské portály za úhrnných 150 milionů korun z operačního programu MŠMT Vzdělání pro konkurenceschop­nost. Například v královéhradeckém kraji již bylo přiklepnuto [PDF, 174 kB] Střední škole informatiky a služeb, Dvůr Králové nad Labem, celkem 10 501 536,25 Kč na Školský informační portál KHK.

Plán MŠMT na portálová řešení se zdá poněkud megalomanský, 14 krajských portálů, jeden centrální, to vše za bratru 225 milionů během následující pětiletky bez jasné definice cíle. K tomu další portálové a e-learningové řešení pro realizaci státních maturit. Kdy asi české školsky-internetové šílenství skončí?

Anketa

Myslíte si, že do konce roku 2009 ponesou milionové investice do Internetu ve školách konečně kvalitní a užitečné výsledky?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává