Hlavní navigace

Net2Phone - levné spojení s protinožci

Ivo Svěrčina 31. 1. 2000

O Internetové telefonii již bylo sepsáno mnoho obrazovek, ale stále je co objevovat. Oblast volání PC to PC je, myslím, obsáhle zdokumentována, ale co když potřebujete zastihnout někoho na telefonní stanici na odvrácené straně zeměkoule? Ve svém článku vám poradí Ivo Svěrčina.

O Internetové telefonii již bylo sepsáno mnoho obrazovek, ale stále je co objevovat. Oblast volání PC to PC je, myslím, obsáhle zdokumentována, ale co když potřebujete zastihnout někoho na telefonní stanici na odvrácené straně zeměkoule? Ve svém článku vám poradí Ivo Svěrčina.

Díky dlouhodobé cestě mé přítelkyně na Nový Zéland jsem se stal na tuto problematiku „zasvěceným laikem“ – je mi hloupé říkat odborníkem, když to není pravda. Člověk si řekne moderní rozvinutá země, navíc pro ostatní svět v odlehlých končinách, tam musí být Internet na každém rohu. Skutečnost je ale často mnohem prozaičtější. V jazykové škole ve Wellingtonu je například na zhruba 100 studentů jeden počítač s dial-up připojením na Internet, za který se navíc platí provozní náklady 2,50 NZD za hodinu (1NZD = cca 18 Kč). V Internetových kavárnách stojí hodina u počítače nejméně 5 NZD. Proto jsem začal hledat náhradní komunikační řešení. Telefon stojí pevnou linkou 48,20 Kč resp. 37,40 Kč za minutu podle denní doby a levnější spojení přes mobilní službu NetCall jako na potvoru zrovna Nový Zéland nepokrývá.

Hledal jsem proto možnost zavolat na novozélandský telefonní přístroj z počítače s pevným připojením na Internet. Takovou možnost jsem objevil u služby Net2Phone, nabízené u nás společností CESNET. Tarif na Nový Zéland je 3,60 Kč/min, což už je výrazná úspora. Stáhnul jsem volně dostupný program, intuitivně nainstaloval a spustil připravené testy. V této souvislosti doporučuji pozorně pročíst návod na webu, který odhaluje některé technické předpoklady spojení. V mém případě proběhl test eproduktoru a mikrofonu bez probémů, poslední a nejdůležitější – spojení s počítačem v USA, který nakonec vytáčí telefonní číslo, však ztroskotal. Po konzultaci se správci sítě se ukázalo, že přes firewall je třeba propustit jinak zakázaný protokol UDP. Pro větší bezpečnost sítě jej povolili jen na mou IP adresu. Po těchto zásazích, které jsou v návodu podrobně popsány, se podařilo úspěšně dokončit i test spojení.

Objednávkovým formulářem jsem tedy zažádal o účet v hodnotě 945,– Kč, což samotný program v průběhu jeho využívání vykazuje jako kredit na 252 minut spojení. Nechápu podle čeho se orientuje, když se sazby do různých zemí liší, možná podle nastaveného telefonního čísla (já jinam nevolám). Zakoupil jsem ještě sluchátka s mikrofonem pro pohodlnější volání a pustil se do dobrodružství.

První přenos připomínal pionýrské doby vynálezce Bella, ale to bylo vinou staršího počítače se zvukovou kartou, která neuměla duplexní přenos. Proto jsem přesedl k PC novější výroby s kvalitnější zvukovkou a vše zopakoval. Tentokrát již domluva na vzdálenost přes 20.000 kilometrů, ve skutečnosti ale mnohem mnohem delší proběhla k vzájemné spokojenosti. Představa, že můj hlas putuje nejdřív po pevných linkách někde v Evropě, pak vyletí do vesmíru, aby se přes družici spojil s počítačem v USA, který vytočí mnou vyžádané telefonní číslo na Nový Zéland, poté cestuje znovu pomocí satelitu přes Pacifik, byla velmi vzrušující. Připadal jsem si jak za dětských let, kdy jsem v radioamatérském kroužku morzeovkou lovil spojení se vzálenými kontinenty. Při vědomí této krkolomné cesty musí člověk pochopit, že hlas na druhou stranu zeměkoule putuje zhruba dvě až tři vteřiny. Jinými slovy – skákali jsme si nejdřív do řeči, ale po chvíli si zvykli a naučili tuto službu používat.

První účet jsem vyčerpal a údaj o 252 minutách nelhal. Teď už odkrajuji z druhé dávky. Jen pro úplnost pár rad a připomínek případným potenciálním zájemcům na závěr:

  • každá načatá minuta se počítá jako celá, což naštve zejména, když na druhé straně hovory zarputile zvedá záznamník
  • podívejte se na tarify do země, kam chcete telefonovat – některé exotické státy jsou podstatně dražší než Nový Zéland, který je u Net2Phone ve skupině nejlevnějších
  • zkontrolujte, zda máte plně duplexní zvukovou kartu – přepínání příjmu a vysílání je sice možné pomocí myši nebo mezerníku, ale pohodlné to rozhodně není
  • přečtěte si podrobně návod – jsou tam popsány změny v konfiguračním souboru programu, které výrazně zjednodušují nastavení a spojení
  • program vyžaduje připojení minimálně 28,8 kb/s, přes dial-up jsem ale nezkoušel
  • nová betaverze 10.0 inzeruje hovory PC to PC zdarma, stejně jako hlasové ICQ chaty a hlasové maily

Šťastné telefonování!

MIF16

Ivo Svěrčina


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?