Internet Info, s.r.o. Lupa Měšec Podnikatel Root Zdroják DigiZone Slunečnice Vitalia Tuesday TopDrive KupDnes Navrcholu Bomba NovýTarif Dobrý web Weblogy Woko Jagg Computer.cz SK: MojeLinky

Vlákno názorů k článku
Netextové vyhledávání je na Internetu stále problém

Ondrej Páleš aura:85
9. 10. 2008 9:46

Rozpoznávání obličejů

"Například. rozpoznání poznávací značky automobilu na snímku je možné, protože aplikace předpokládá, že na snímku bude automobil snímaný z předem definovaného úhlu a bude mít na standardním místě značku."

Například rozpoznání totožnosti osoby na snímku bezpečnostní kamery je (asi už taky) možné, protože aplikace předpokládá, že na snímku bude osoba snímaná z předem definovaného úhlu a bude mít na standardním místě hlavu.

No, jednou to přijít muselo:-) Bude zajímavé až si budou manželky moci nechat vypsat seznam všech osob ženského pohlaví, s nimiž se jejich manžel vyskytuje společně na nějaké fotografii:-)
J. Matas (matas@fel.cvut.
J. Matas (matas@fel.cvut. (neregistrovaný)
9. 10. 2008 10:42

Re: Rozpoznávání obličejů/ Znacek

Není pravda, že rozpoznávání SPZ značky je možné, protože aplikace předpokládá něco o úhlu a místě. Podívejte se na videa na http://cmp.felk.cvut.cz/~matas/demos/plate-system.

Značka je detekována v každém snímku zvlášť, nejedná se o sledování (tracking). Existují systémy,které umí značku v libovolné poloze. Ve výše zmíněném videu je změna měřítka, úhlu i afinní zkosení (nejsou zachovány úhly).

U obličeje je to trochu těžší (mimo jiné proto,že to není rovinný objekt), ale detektory, které umí skoro libovolný pohled, existují.

J. Matas, matas@fel.cvut.cz
Zasílat nově přidané příspěvky e-mailem