Hlavní navigace

NetMag. Když černá obrazovka zhasne

Martin Kopta 22. 1. 2002

Těch projektů, které byly na českém Internetu dříve, nežli si většina z nás vůbec může pamatovat, mnoho není. Jedním z průkopníků mezi magazíny na webu byl NetMag. Ano, tušíte správně, minulý čas ohlašuje další díl Pohřebiště.

NetMag byl tak nedílnou součástí českého webu, že když se loni definitivně odmlčel, chápal to nejeden starý harcovník za další zlomový okamžik. Proč? Jak je vidět na otisku obrazovky, NetMag patřil do skupiny webů označovaných jako black screen. Jeho odmlčení tedy může signalizovat posun Internetu od dřevních dob, kde servery stály na studentských kolejích, ke komerci. Zatímco dnes se takové magazíny označují za alternativní, v době kralování NetMagu vlastně jiné nebyly, takže šlo (alespoň na Internetu) o čistý mainstream (hlavní proud).

572

NetMag se z rodiny černoobrazovkových webů výrazně nevyčleňoval. Výraznou část obsahu tvořily články o spamu, doménách (slavná kauza intell.cz), programování (Java) a Linuxu, ale mimo obvyklý záběr podobných magazínů věnoval NetMag velkou pozornost i článkům, které bych označil za konfese a deníkové záznamy šéfredaktora.

Při troše nadsázky můžeme NetMag přirovnat k Rusku – nebyl si totiž dobře vědom toho, kde vlastně začíná a kde končí. Vedle titulní strany s magazínem obsahoval mnoho sekcí, které se neustále rodily a zanikaly. Tento rys je společný mnoha serverům z minulého desetiletí, protože ne každý projekt měl vlastní doménu. Ostatně bobtnání a nabývání si všiml i Adam Hauner v prosinci 1997, kdy NetMagu věnoval několik tipů (Super NetMag nebo NetTip) na serveru KudyKam. My si ale vypůjčíme pasáže věnované kvalitě obsahu jedné takové sekce (NetTip) a nové grafické úpravě (NetMag měnil úpravu velmi často, většinou si toho nikdo ani nevšiml).

Chlapcům z redakce NetMagu asi nestačilo několik Cílů dne KUDYKAM a s heslem „Více, jen více“ si založili službu alternativní. (…) NetTip se ve své velmi krátké historii se zaměřil na služby pocházející především z rodné hroudy NetMagu, což by jej při setrvalém proudu pasovalo na rozcestník redakce NetMagu. (Adam Hauner)
NetMag se pokouší převléci do atraktivnějšího vzhledu, ale poslední pokus, Super NetMag, se zdá býti trochu jedovatým (netýká se jedovatosti redakce k některým věcem a jevům, na tu jste si jistě zvykli, nová je jen jedovatost použitých barev). Snad si Zbyněk při dalším pokusu (HyperNetMag?) přizve alespoň grafika – amatéra. (Adam Hauner)

Výraznější pozdvižení se povedlo pánům Zbyňku Pospíchalovi (šéfredaktor-vydavatel) a Petru Nachtmannovi (hlavně v závěru NetMag táhl) dvakrát. Poprvé to bylo v únoru roku 1999, kdy se NetMag rozhodl k razantnímu boji proti Českému Telecomu: NetMag bojkotoval Český Telecom – Internet OnLine (IOL), kdokoli se snažil na jeho stránky dostat pomocí připojení od IOL, byl nemilosrdně odkázán na sdělení, že přístup na server byl klientům IOL odepřen (komentovala Lupa a opačný názor vyjádřil Mobil či ISDN).

WT100

Podruhé a naposledy na sebe NetMag (ale spíše Petr Nachtmann) upozornil předloni v dubnu odhalením podivného spojení mezi BSA a Microsoftem (viz Neviditelný Pes). Podle Petra Nachtmanna údajně BSA tehdy disponovala s osobními daty zákazníků firem, které tuto organizaci tvoří.

Tímto záchvěvem zvýšené pozornosti ale NetMag končí. Co dnes dělá Zbyněk Pospíchal, to nevím, ale Petr Nachtmann si už zase našel nový projekt: NetLab – NetLab už ale černobílý není.

Pohřebiště představuje ve všech kulturách místo posvátné. Prostor, kde potomci a přeživší vzdávají hold svým předkům. V seriálu Pohřebiště se na Lupě zamýšlíme nad „životem“ aktivit, projektů a serverů, které zásadním způsobem změnily Internet nebo jeho chápání. Připomínáme si nesmrtelné činy často již zapomenutých hrdinů a vyprávíme legendy z krátké historie českého Internetu.

Anketa

Patříte mezi bývalé čtenáře NetMagu?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars