Hlavní navigace

Neváhej a toč

Barbora Zychová 22. 10. 2008

Facka pana Macka, projev Miloše Jakeše... seznam nejoblíbenějších videí z naší politické scény, která kolují na Internetu, by mohl pokračovat. Ale ne moc dlouho. Zatímco počet těch českých se zvyšuje jen pozvolna, Američané berou videoportály, především pak YouTube, útokem. Tento server se proto rozhodl jít ještě o krok dál a k nadcházejícím americkým volbám vytvořil speciální web Video Your Vote, kde vyzývá voliče k natáčení.

Barbora Zychová - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Nový web by měl být plný zajímavých, krátkých, nejvýše tři minuty trvajících videí zachycujících nejen atmosféru, ale také problémy při volbách. Těmi prý může být například něčí agresivní chování, anebo třeba dlouhé fronty. Posledně jmenované by našinec natočil asi stěží. Když jsem minulý pátek vešla do volební místnosti v centru Prahy, byli tam kromě mě jen tři znudění členové volební komise.

Na projektu Video Your Vote spolupracuje YouTube s PBS, která pak nejlepší videa odvysílá. Případným sporům vzniklých při natáčení chtějí předejít tím, že filmaře na webu upozorňují, aby při tvorbě videí dodržovali zákony, a vyhnuli se tak nepříjemným zážitkům s policií. Zatímco v některých státech totiž natáčení a focení v místě voleb není přímo zakázáno, jinde se to výslovně nesmí. Pro americké politiky je využívání YouTube a podobných serverů běžnou záležitostí. V minulosti už například při televizní debatě odpovídali na divácké videodotazy předem nahrané na Internetu.

Current TV se zase nedávno rozhodla uveřejňovat na svém webu videa s názory běžných lidí na prezidentské kandidáty. Tato televize se také jako první spojila s Twitterem a umožnila tak jeho prostřednictvím divákům zasílat v průběhu kandidátských debat krátké, maximálně 140 znaků obsahující komentáře, tzv. Tweets, které hned živě vysílala.

Zatímco v USA využívají politici YouTube a sociální sítě běžně, v Česku se vše teprve rozjíždí. Než se stačili někteří „rozhoupat“ sami, založili jim jejich profil na Facebooku jejich příznivci. Ti za ně teď schvalují, s kým jsou a nejsou kamarádi a zjevně jim nevadí, že svým chováním porušují pravidla Facebooku, k jejichž dodržování se jeho používáním zavázali. Tam se totiž jasně praví, že si uživatel smí založit profil pouze jeden, a to pod svým jménem.

CIF16

Kromě falešných profilů už ale vzniklo také několik těch skutečných. Naši pohlaváři si také oblíbili blogování. Jak se ale v těchto dnech můžeme sami přesvědčit, spíše než na Internetu se s nimi a jejich kampaní potkáváme v předvolebním období na ulici. Nedávno jsem se s jedním z nich také setkala. Šla jsem po nefrekventované části jednoho pražského sídliště. Nikde ani živáčka. Najednou se ke mně zezadu přiblížilo auto pečlivě olepené portrétem kandidáta do Senátu. Právě, když mě míjelo, zařval na mě tento vysoképolitikychti­vý muž z amplionu. Prý chce pomáhat lidem, a jde mu hlavně o blaho a spokojenost občanů. Moje spící dcera s sebou v kočárku s pláčem vyděšeně trhla. Kdyby se nevzbudila a já ji nemusela dlouho utěšovat, asi by mi tenhle pokus o získání hlasů v liduprázdné ulici přišel k smíchu.

Možná není daleko doba, kdy podobná auta, autobusy a kamiony z ulic vymizí. Jedny volby pomalu končí a příprava na ty další začíná. Pro ty právě probíhající sice většina politiků využít toho, že YouTube už „mluví“ česky, nestihla, při těch příštích už ale může být všechno jinak. Mackově facce tak možná vznikne brzy konkurence.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD