Hlavní navigace

Nevěřte každému, kdo říká, že vás miluje!

Marek Antoš

Podle titulku tohoto článku by se sice na první pohled mohlo zdát, že našim čtenářům začíná radit Sally, ale nemusíte se obávat: řeč je o viru I LOVE YOU, který včera zaplavil celý Internet. Jde zřejmě o nejagresivnější virus, jaký se doposud objevil: a to je teprve začátek, který ukazuje, čeho se můžeme v budoucnu dočkat.

Včerejší den opět ukázal, jak zranitelný vlastně Internet je. Viry se sice šíří už spoustu let a nikoho to příliš nepřekvapuje, Internet je však kvůli své globálnosti médiem, které jim dokáže poskytnout křídla. Podle dostupných zpráv se začal virus šířit včera v noci původně z Filipín, ale velmi záhy se popracoval i do dalších zemí a pěkně si zařádil i u nás. Podrobně celou situaci sledoval Svět namodro, podle něhož byla virem zaplavena většina českých firem, připojených k Internetu, dokonce včetně Internetových společností (např. právě M.I.A.), u kterých by bylo možné na první pohled očekávat větší míru internetové gramotnosti a z ní vyplývající opatrnosti.

Princip fungování viru je poměrně jednoduchý a využívá toho, že drtivá většina uživatelů používá programové vybavení na platformě Microsoftu. Adresát dostane e-mail, který se tváří jako milostný dopis, uložený v příloze. Zpravidla mu přijde od člověka, kterého zná (ten je v tom ovšem nevinně), takže se na něj nedočkavě podívá – a je ztracen. Namísto liebesbriefu se totiž v příloze ukrývá skript ve Visual Basicu, který nakazí počítač sám sebou a především rozešle další dopisy stejného ražení na všechny adresy, které má dotyčný uživatel ve svých kontaktech, což funguje zejména v MS Outlooku. Samotný virus je poměrně neškodný a s nakaženým počítačem neprovádí nic fatálního (přestože by mohl), jeho klíčovou složkou je právě šíření po Internetu.

Obávám se, že se s viry obdobného ražení budeme na Internetu setkávat stále častěji. Jejich tvůrci využívají toho, že jim tvůrci programového vybavení nechali pootevřená dvířka, jejich největším spojencem je však lidská důvěřivost: každý by si měl dát pozor, co vlastně spouští. Stačí přitom jediné zaváhání a virus se okamžitě rozšíří do desítek a stovek dalších mailboxů. To je také příčinou, proč se tento virus rozšířil tak lavinovitým způsobem: troufám si tvrdit, že v množství zasažených počítačů do jednoho dne od svého zrodu se stal světovým rekordmanem.

Zatím jsme však stále svědky poměrně nevinných hrátek, které sice zaměstnaly desítky tisíc správců IT po celém světě, kteří celý den nedělali nic jiného, než že odstraňovali virus z firemních počítačů, ale stále nejde o nic tak zásadního. Příští úder však může být mnohem ničivější. K tvorbě podobného viru navíc nejsou potřeba žádné velké znalosti.

Jedinou skutečně účinnou obranou je zvýšená opatrnost lidí a jejich vzdělávání v přístupu k Internetu a věcem, které z něj přicházejí. Nemohu si však v této souvislosti odpustit, abych se znovu nezmínil o problému regulace Internetu, o kterém jsem psal na Lupě tento týden. Rozhodně nechci tvrdit, že zrovna nějaký odposlech by v tomto případě mohl nějak pomoci. Tento příklad však názorně ukazuje, že možností zneužití Internetu je celá řada a pokud by se k němu nepřistupovalo podobným způsobem jako k jiným komunikačním prostředkům, obrátilo by se to záhy proti němu. Působnost regulace a práva je nutná i na Internetu – a je samozřejmě výzvou pro všechny státy světa a jejich úředníky, aby s ním dokázali pracovat na potřebné úrovni. Skutečnost, že dnes mnohým úředníkům nedochází základí principy Internetu a snaží se uplatňovat nesmyslné páky neznamená, že je špatná celá snaha o zavedení nějakých pravidel.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

12. 5. 2000 22:59

Striker/NF (neregistrovaný)
kontrola posty viz na nasi VSE :-)

Mimochodem, nevite, jakym zpusobem se monitoruje posta na VSE? Monitoruje se pouze odchozi ci i prichozi? Docela by me to zajimalo...

11. 5. 2000 22:29

Petr Soucek (neregistrovaný)
Myslim, ze mame pravdu oba - dialupovi uzivatele pouzivaji casto smtp/pop/imap server providera, nekdy take nejake freemailove sluzby (to uz neni ISP), ale vetsina pevnolinkovych uzivatelu ma smtp server svuj, a u nich to je, jak jsem napsal.

Ze si tzv. "profesionalove" casto neunoste zjednodusuji zivot na ukor uzivatelu je bohuzel pravda, s tim zcela souhlasim. Ale zavest nejakou kontrolu na obsah mailu - to je opravdu problematicke. Ma to dve uskali - jednak nikdy neni mozne zave…

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?