Hlavní navigace

Nigerijské e-maily jsou stále v kurzu a úspěšné

Jiří Macich ml. 21. 7. 2008

Teprve dnes nám do redakční schránky doputovaly výsledky zajímavého pokusu S.P.A.M. (Spammed Persistently All Month neboli Po celý měsíc vystaveni spamu) společnosti McAfee, o kterém jsme vás informovali poprvé už v dubnu. V rámci tohoto pokusu skupina různých lidí z deseti zemí brouzdala celý měsíc po webových stránkách, aniž by jejich počítače byly nějak chráněny. Cílem bylo přitom zjistit, kolik spamu takovým chováním k sobě přitáhnou, o jaký spam půjde a jaký bude jeho dopad. Výzkumníci…

Teprve dnes nám do redakční schránky doputovaly výsledky zajímavého pokusu S.P.A.M. (Spammed Persistently All Month neboli Po celý měsíc vystaveni spamu) společnosti McAfee, o kterém jsme vás informovali poprvé už v dubnu. V rámci tohoto pokusu skupina různých lidí z deseti zemí brouzdala celý měsíc po webových stránkách, aniž by jejich počítače byly nějak chráněny. Cílem bylo přitom zjistit, kolik spamu takovým chováním k sobě přitáhnou, o jaký spam půjde a jaký bude jeho dopad. Výzkumníci společnosti McAfee analyzovali denně aktualizované blogy účastníků tohoto experimentu i vlastní spam a zjistili, že spammeři projevili očekávanou aktivitu, shrnuje McAfee ve své tiskové zprávě.

WT100

Účastníci tohoto experimentu obdrželi více než 104 000 nevyžádaných e-mailů – v průměru přes dva tisíce spamů na jednoho uživatele, čili asi sedm desítek nevyžádaných e-mailových zpráv každý den. Čtenářům Lupy jistě není třeba připomínat, že ve spamu se vedle nevyžádané reklamy objevuje i mnoho phishingových zpráv a e-mailů sloužících k distribuci malwaru. Výsledky výzkumu McAfee to potvrzují. Potvrzuje se také trend lokalizace nevyžádané pošty z angličtiny do místních jazyků, kde uživatelé mají největší problém s rozlišením spamu od běžného a důvěryhodného e-mailu. Největší množství spamu ve svém vlastním jazyce dostávají uživatelé ve Francii a Německu (11, resp. 14 procent veškerého spamu v těchto zemích je psáno francouzsky, resp. německy), uvádí McAfee.

Experiment S.P.A.M nám ukázal, že dokonce i v případě, že si lidé myslí, že o nebezpečí spamu vědí, si ve skutečnosti neuvědomují celý rozsah problému. Účastníci našeho pokusu se rekrutovali z různých profesí, společenských vrstev i ze zemí po celém světě. Když projevili zájem účastnit se našeho pokusu, byli s problémem dobře obeznámeni. I přesto je šokovalo množství spamu, které k sobě přitáhli za tak krátkou dobu, uvedl Dave DeWalt, výkonný ředitel a prezident společnosti McAfee. Text uváděný v předmětu spamového e-mailu se dnes nejčastěji týká financí, například oznamuje předběžné schválení půjčky nebo žádosti o vydání kreditní karty. Tato situace může prostě znamenat, že se spammeři snaží využít současné situace v oblasti osobních financí a problémů se získáním půjčky (viz hypoteční krize a krize likvidity v některých zemích). Bez ohledu na všeobecnou známost „nigerijských“ spamových e-mailů jsou lidé stále ještě ochotni se tímto způsobem nechávat podvést. V současnosti nejobvyklejší metoda těchto e-mailů předstírá, že příjemce e-mailu je dědicem nějakého dávno ztraceného příbuzného v Nigérii, poodhaluje současné trendy na poli spamu výzkum McAfee. Spam v České republice jsme se pokoušeli zmapovat v červnovém článku Spam v Česku: ÚOOÚ si nemyslí, že je to tak hrozné.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám