Hlavní navigace

NIX změnil provozní řád a přijal šest nových členů

Karel Chvalovský 26. 9. 2000

Zasedání valné hromady NIXu je vždy velkou událostí celého českého Internetu. Nejinak tomu bylo ve středu 20.9., kdy se sešli členové NIXu k pravidelnému jednání. Na pořadu dne bylo především přistoupení nových členů, jejichž počet byl nebývale vysoký. Nebyl to však jediný výsledek středečního zasedání.

V poslední době nebylo o zasedáních NIXu příliš slyšet. Je pravdou, že z NIXu se nikdy nevalila jedna tisková zpráva za druhou, přesto se však objevoval na webu NIXu alespoň zápis z jednání valné hromady. Od okamžiku, kdy se web server NIXu přestěhoval ke Contactelu, není bohužel zveřejňován již ani tento zápis, který sice nikdy neobsahoval nejzajímavější informace z jednání, přesto byl jediným informačním materiálem, jenž z NIXu vycházel oficiální cestou. NIX se tak znovu stává jakousi „černou skříňkou“. Informace na již zmiňovaném webu nejsou v mnoha případech aktuální a dosahují tak standardu, na který jsme si u NIXu bohužel zvykli.

Přestože se o zasedání valné hromady NIXu příliš nemluvilo, bylo tentokráte velmi ostře sledováno. Hlavním důvodem byl fakt, že se od posledního zasedaní zvětšil počet ISP s vlastním AS (autonomním systémem) a tím pádem také počet potencionálních adeptů na členství v NIXu. Správnost těchto odhadů se projevila nezvykle vysokým počtem přihlášek, který se vyšplhal až na téměř neuvěřitelných deset! Pro přistoupení některých nových členů byla velice důležitá změna v provozním řádu NIXu. Jednou z podmínek členství bylo totiž splnění následujícího bodu:

„Nezbytnou podmínkou pro připojení každého člena je zajištění cest z jeho AS podle bodu 6 tohoto řádu do 4 internetovských "root“ nameserverů, které neprocházejí do uzlu připojenými autonomními systémy žádného z členů NIX.CZ."

V době vzniku nepředstavoval tento bod žádný problém, jeho funkce byla jednoduchá – zabránit vstupu ISP bez zahraniční konektivity do NIXu. Se vstupem nadnárodních společností a velkých ISP se však začaly projevovat problémy, které tento bod přináší. Zabraňuje totiž v praxi vstupu nadnárodních ISP do NIXu (nebo využívání služeb těchto ISP českými poskytovateli), protože poté by si jejich zákazníci museli obstarat další „zahraniční“ konektivitu. V době, kdy je většina poskytovatelů připojena přes pražskou pobočku některé zahraniční firmy a část českých poskytovatelů prodává „zahraniční“ konektivitu jiným českým poskytovatelům, je tato situace téměř neúnosná. Tento bod proto doznal značné změny – již není nutné realizovat „zahraniční“ konektivitu (nebo alespoň její část) přes nečlena NIXu, stačí pouze pokud taková linka nevede přes NIX jako takový. V praxi to tedy znamená existenci jakékoli externí linky spojující daného poskytovatele s okolním Internetem.

Nejvíce pozornosti se však soustředilo na přijímání nových členů. Ačkoli by se zdálo, že vyplnění technických informací na přihlášce nemůže být problém, ukázalo se, že opak je pravdou, a to i u firem, kde by to nikdo nečekal. Jeden z adeptů na členství měl ve své přihlášce uvedeno špatné číslo AS, dokonce zcela nesmyslné… Z deseti kandidátů na členství nakonec vzešla šestice firem, které se po zaplacení členských příspěvků stanou řádnými členy. Jsou to Aliatel, BT Czech Republic, Radiomobil, Selfservis (síť Czechbone), Teleglobe a Tiscali. Nenajdeme mezi nimi žádné velké překvapení. Se vstupem všech těchto společností se víceméně dalo počítat, překvapením je spíše nepřítomnost některých dalších. Neúspěšně se o členství v NIXu pokoušely Casablanca INT, Datac a UUNET. Dattelkabel (UPC) zrušil svou přihlášku ještě před valnou hromadou, takže tato nebyla projednávána. Především nepřijetí Datacu a UUNETu je velkým překvapením. I přesto, že za branami NIXu zůstala hned trojice poskytovatelů, je počet nových členů velmi vysoký.

Vezmeme-li v potaz, že jde většinou o nové hráče na našem trhu, můžeme se nejspíše těšit na další boj o uživatele Internetu. U některých z nich se můžeme nechat překvapit, jak bude vypadat jejich nabídka služeb spojená s Internetem – jde o Aliatel, a především Radiomobil. Zajímavý bude také vstup společností s mezinárodním kapitálem – British Telecomu a Teleglobe – na český trh. Uvidíme, jak se projeví spojení Tiscali a World OnLine v Čechách. Tiscali by pravděpodobně nevstupovala do NIXu, pokud by bylo v České republice plánováno brzké spojení obou sítí. Hodně se však čekalo od UUNETu, který působí dojmem, že to myslí na českém trhu opravdu vážně. Nepřijetí je proto značným neúspěchem a bez členství v NIXu může UUNET pravděpodobně zapomenout na připojovaní velkých firem k Internetu. Je však nutno podotknout, že v přijímání nových členů došlo k výrazné změně. Napříště již budou podávat adepti na přijetí přihlášky výkonnému výboru, který poté zorganizuje emailové hlasování. Tento fakt umožní přijímat nové členy s co možná nejmenší prodlevou od podání přihlášky a také vyloučí skutečnost, že bude nutné projednávat např. devět přihlášek najednou. Kromě přijímání nových členů bylo na pořadu dne také vyloučení jednoho člena starého, a to konkrétní sítě PVT.NET, která kompletně přešla pod Nextru a jejíž členství v NIXu bylo tedy zbytečné.

Výkonný výbor byl také na návrh několika členů pověřen zpracováním metodiky na připojení pomocí linek o rychlosti 1 Gb/s. Otázkou zůstává, zda za touto skutečností stojí fakt, že některému z poskytovatelů nedostačuje nebo v blízké době bude nedostačovat linka o kapacitě 100Mb/s? Zbytek projednávaných informací lze považovat za interní, snad kromě změny adresy sdružení.

WT100

Středeční zasedání valné hromady NIXu tedy přineslo šest nových členů a zrušení členství jednoho ze zakládajících členů sdružení. Výrazně zjednodušilo přijímání nových členů, ať již po stránce administrační či technické a některé další méně podstatné skutečnosti.


Tisková oprava:
Pokud jde o formulaci, ze sit PVT.NET byla z NIXu vyloucena, neni to presne. Zaprve neslo o sit PVT.NET, ale spolecnost PVT a.s., zadruhe PVT a.s. sama pozadala o ukonceni clenstvi v NIXu… Chtel bych se tedy omluvit vsem, ktere jsem touto informaci uvedl v omyl.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu