Hlavní navigace

Nixnet končí, zákazníky převezme P.E.S. Consulting

Mirek Zeman 15. 10. 2002

Dění kolem freehostingové a webhostingové služby Nixnet přilákalo v uplynulých třech dnech velkou pozornost. Nestává se na českém Internetu denně, aby server s 10ti tisíci aktivními uživateli v sobotu oznámil, že v neděli končí. Všichni nakonec patrně skončí u společnosti P.E.S. Consulting, která je od Nixnetu převezme.

V sobotu 12.10.2002 krátce po poledni našli uživatelé webhostingové služby Nixnet v elektronické poště zprávu Ukonceni sluzeb Nixnet, která říkala: „Vazeni uzivatele hostingu Nixnet! S politovanim vam oznamujeme, ze z duvodu dlouhodobe nespokojenosti s hospodarskymi vysledky sluzeb Nixnet.cz jsme nuceni ukoncit jejich provoz.“ Sdělení by jistě vyvolalo menší zděšení, kdyby v závěru nebyla připojena věta: „Webserver bude zrusen v nedeli 13. rijna ve 24:00,“ což bylo v daný okamžik takřka přesně H + 36 hodin. Oznámit v sobotu, že v neděli službu zrušíte, vyžaduje notnou dávku odvahy, zvláště máte-li přibližně 10 tisíc aktivních uživatelů.

Nixnet má patrně většina čtenářů spojen s freehostingovými službami, kde musí být uživatel připraven na ledasco. Nikdy jsem osobně neměl tu čest, ale z referencí na Internetu vyvozuji, že se jednalo o freehostingové služby kvalitní, jejichž administrátoři vycházeli vstříc přáním uživatelů. Jedinou černou šmouhou byla nedávná změna provozovatele server housingu doprovázená týdenní nedostupností. Ovšem Nixnet měl taktéž platící zákazníky, kteří zde za 100 korun měsíčně hostovali doménu druhého řádu. A jak se posléze ukázalo, ani platící zákazníci nebyli informováni v předstihu. Mezi oběma skupinami shodně vypukla panika ve snaze zachránit data a domény, z nichž nemalá část byla registrována na Nixnet.

Jakmile v H + 24 hodin horečka mírně opadla a ti šťastnější měli data i doménu, dorazila druhá zpráva z produkce Nixnetu, jejíž obsah nebyl o nic méně absurdní než té v pořadí první: „Vazeni zakaznici a uzivatele hostingu Nixnet, velice se omlouvame za neprijemnosti s e-mailovou zpravou, kterou jsme Vam v sobotu oznamili ukonceni nasich sluzeb. Webhostingove a freehostingove sluzby Nixnet nekonci svuj provoz, probiha jednani o zajisteni chodu Vasich webu. Provoz webu nebude tedy prerusen.“ Většina uživatelů však zřejmě v tento okamžik vyspávala nedobrovolnou bojovou hru, takže sdělení ve zprávě obsažené nebyla s to odpovídajícím způsobem ocenit.

Dlužno poznamenat, že argument, že provoz bude ukončen vzhledem k dlouhodobé nespokojenosti provozovatelů s hospodářskými výsledky Nixnetu nebyl planý. Nixnet dlužil jak vlastním zaměstnancům, tak cizím firmám. Jednou z těch, kde rovněž zatnul sekeru, byla společnost Nextra, která Nixnetu poskytovala server housing a neměla v úmyslu v tom nadále pokračovat zadarmo. V průběhu včerejšího dne jsem se snažil dostihnout Jaroslava Urbana, jenž byl podepsán pod první zprávou, ovšem na mobilním čísle byla pouze zmatená asistentka, která nevěděla vůbec nic a všechny odkazovala na stabilní číslo 388 323 656 uvedené v třetí zprávě z nedělního večera, jehož obsluha byla mimořádně nesdílná.

Aby ne, jednalo se o stabilní číslo společnosti P.E.S. Consulting, která: „dnešním dnem přebírá veškeré závazky vůči klientům vzniklé ze zaplaceného předplatného za dobu působení společnosti Nixnet v oboru poskytování webhostingu,“ jak se uvádí na webové stránce umístěné ve večerních hodinách v doménách Nixnetu. Z toho však není patrné, jaký bude osud dat uživatelů freehostingových služeb. Zvláště když se na tomtéž místě píše, že: „Veškerá zákaznická data (…) u placených variant hostingu jsou vyzálohována a převáděna na nové servery (…). Data u freehostingových služeb byla vyzálohována jenom částečně, protože se nám nepodařilo získat více dat ze serverů původního poskytovatele.“

P.E.S. Consulting se v tomto ohledu odvolává na nedostupnost sítě Nextry. K té skutečně včera večer došlo a trvala přibližně dvě hodiny. Zbývající data uživatelů freehostingových služeb jsou umístěna na serverech nacházejících se u Nextry. P.E.S. Consulting ovšem přebrala pouze uživatele a zákazníky Nixnetu (i když někteří o její záchranu očividně nestojí), ale nikoli již závazky Nixnetu vůči Nextře, takže k serverům zřejmě není fyzický přístup, jak tvrdí P.E.S. Consulting. Je také otázkou, zda nedobrovolná migrace k P.E.S. Consulting nebude pouze z bláta do louže, protože P.E.S. Consulting není právě pověstná vysokou kvalitou poskytovaných služeb.

Anketa

Bude migrace od Nixnetu k P.E.S. Consulting z bláta do louže?

Našli jste v článku chybu?

22. 10. 2002 9:45

JAn (neregistrovaný)
Dovoluji si nesouhlasit. Hyperlink/x nabidl puvodnim uzivatlum hosting domny 3 radu na puvodni adrese za cca 180 kc/rok. sice ntusim, jak to bud za rok, ale pro nekomrcni prjekt je to docela dobra cena se zachovanim puvodni adresy.

19. 10. 2002 10:39

Petr Klimovic (neregistrovaný)
Uz 4 roky provozuji webhosting pro cca 300 uzivatelu na stroji za asi 30.000. Vy furt tlacite do free hostingu parametry hostingu placeneho. Ujasnete si, ze free hosting klidne muze den nejet, nic se nezalohuje, atd... Neprotlacujte tam nejaka reseni, ktere potrebuji megakorporace pro sve weby, kde pry minuta vypadku stoji tisice dolaru. Bavime se o free hostingu, tedy o strankach, kde nejde o zivot.
Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu