Hlavní navigace

Nokia propouští, Microsoft má šéfa Linuxu a cloud Amazonu rekord v tržbách

Jan Sedlák 8. 4. 2016

Slack získal další velkou investici, Intel opouští tři šéfové, Hewlett Packard Enterprise prodává divizi. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

IT holding Solitea (Cígler Software, Vema, Aquasoft) v posledních týdnech realizoval dvě akvizice – v únoru koupil českou firmu J.K.R. vyrábějící ERP systém a nyní také slovinský podnik SAOP, informují Hospodářské noviny. Slovinská transakce měla dosáhnout až na 400 milionů korun a Solitea se díky ní chce v Česku věnovat EET.

Nokia po celém světě propustí tisíce lidí. Po akvizici konkurenční francouzské firmy Alcatel-Lucent chce ušetřit miliardu dolarů. Více než tisíc lidí přijde o práci i v domovském Finsku. Wall Street Journal píše, že šlo o bitvu mezi Finskem a Francií. Francouzská vláda si dala za cíl tamní pracovní místa ochránit.

Amazon poslal dopis akcionářům. Jeff Bezos v něm nabízí jeden zajímavý údaj – cloud Amazon Web Services letos dosáhne na tržby 10 miliard dolarů, zhruba po deseti letech fungování. Tempo růstu je nadále slušné. Amazon je tak stále jednička na trhu následovaná Azure od Microsoftu.

Sbližování Microsoftu s Linuxem pokračuje – novým viceprezidentem pro open source se stal dosavadní šéf Oraclu pro Linux Wim Coekaerts, v Oraclu přezdívaný Mr. Linux.

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos.
Autor: Wikimedia Commons

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos.

Stále populárnější Slack získal další investici, tentokrát 200 milionů dolarů, což ho ocenilo na 3,8 miliardy dolarů. V portfoliu investorů už jsou snad všechny hvězdy z této oblasti, od Google Ventures a Andreessen Horowitz až po Digital Sky Technologies či Accel Partners. Slack tak celkově získal 540 milionů a má 430 zaměstnanců. Tržby má teprve 63 milionů dolarů, ale rychle rostou.

Z Intelu odchází tři vysoce postavení šéfové – viceprezident Client Computing Group Kirk Skaugen, viceprezident Internet of Things Doug Davis a šéfka mobilních čipů Aicha Evans. Větší pravomoci by nyní měl získat nedávno najatý Venkata Renduchintala, který přišel z Qualcommu. Intel se zřejmě snaží do firmy získat lidi z venku a přinést novou krev.

Intel také kupuje italskou firmu Yogitech. Pomocí ní chce do vlastních čipů více integrovat bezpečnostní prvky. Yogitech se stane součástí divize zaměřené na internet věcí.

Salesforce.com kupuje startup MetaMind, do kterého už dřív investoval šéf Salesforce Marc Benioff. MetaMind se soustředí na deep learning a hledání souvislostí mezi slovy. Zakladatel firmy Richard Socher ve strukturách nového majitele dostane funkci Chief Scientist.

Hewlett Packard Enterprise.
Autor: Jan Sedlák

Hewlett Packard Enterprise.

Bývalý prezident AOL Bob Lord se stává novým Chief Digital Officer v IBM. Big Blue postupně buduje nový byznys postavený kolem cloudu, strojového učení, dat a digitální agentury. Lord v AOL působil vedle šéfa Tima Armstronga, odešel ale pár měsíců poté, co AOL koupil operátor Verizon.

Brocade za 1,5 miliardy dolarů kupuje podnik Ruckus Wireless. Brocade zároveň rozšiřuje program odkupu vlastních akcií, nyní v hodnotě 1,7 miliardy dolarů. Brocade je tradiční výrobce síťových prvků do datových center a s Ruckusem získá také technologie a služby v bezdrátové komunikaci, kromě Wi-Fi také v IoT, 5G a podobně.

Hewlett Packard Enterprise prodává indickou IT outsourcing firmu MphasiS do rukou Blackstone Group, přijde si na 1,1 miliardy dolarů. Partnerství s MphasiS by se podle HPE nemělo měnit.

Že Dell vypustí 20 procent akcií SecureWorks na burzu, už jsem psal. Re/code nyní přichází s informací, že se IPO uskuteční ještě tento měsíc a půjde o první technologickou emisi akcií v letošním roce. Bloomberg zase informuje, že firma EMC, kterou Dell kupuje, hledá kupce na divizi Documentum, může to vyjít až na 1,2 miliardy dolarů. Spojení Dellu a EMC je třeba financovat. Už se prodal Perot Systems a v jednání jsou také Quest Software či SonicWall.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu