Hlavní navigace

Nokii bych nezahazoval

Vojtěch Bednář 5. 9. 2011

Už několik týdnů se odborníci na tomto i dalších serverech předhánějí v zatracování stále ještě největšího výrobce mobilních telefonů na světě za sérii jeho špatných manažerských rozhodnutí. Nokii osobně nepoužívám, přesto bych se jí zde rád zastal.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jak je ctěnému publiku, předpokládám, všeobecně známo, Nokia vsadila na operační systém Windows Phone 7 od Microsoftu. Ano, na ten systém, který nikdo nepoužívá, nechce, nemá zájem, nejsou na něj aplikace, je uživatelsky nepřátelský a „dlaždicové“ GUI vypadá přinejmenším jako přehmat. Bohužel finský výrobce zatím žádný WP 7 telefon nepředstavil, a má se tak stát až někdy na konci října. Zatím pouze chrlí kromě „blbých“ telefonů přístroje s inkarnací technicky zaostalého Symbianu,  který nechala technicky zaostat – ostatně taky díky svým špatným manažerským rozhodnutím. Představa, že Nokia,  jakožto sice zatím stále obří, ale upadající výrobce mobilů uvede „supertelefony“ s WP7, které nikdo nechce, se v tomto světle může jevit jako přitažená za vlasy – a tak řada odborníků i podvodných „analytiků“ věští konec finského mobilního snu, dokonce ani trhy už nevěří…

…já si to ale nemyslím. WP7 je sice exotický operační systém, ale jeho exotičnost spočívá velkým dílem v tom, že má málo uživatelů, a že je v mnoha ohledech nepochopen. Filozofie jeho základního ovládání není srozumitelná pro současné uživatele Symbianu, Androidu, ani iOS, protože je nekopíruje, ale je nová. Systém distribuce aplikací do něj je naproti tomu mnohem blíže filozofii Apple než čemukoli jinému a je v příkrém rozporu s tradicí Microsoftu. To vše z něj dělá svého druhu hybrid. Ale WP7 je také velmi propracovaný mobilní operační systém, s obrovskou tradicí a základy v předchozích verzích Windows Mobile. Jeho výrobce má v této oblasti obrovské zkušenosti, a Nokia má zase – jak jeden z komentátorů správně poznamenal – obrovskou tradici inženýrsky propracovaných výrobků, které sice nejsou sexy, ale fungují.

Kombinace obojího je nepředvídatelná. Může stejně tak vyplodit nezajímavý produkt se spoustou vlastností, ale bez duše, jako geniální synergický trhák, který dá studenému finskému hardware teplou redmondskou duši, a to navíc v podobě, která bude okamžitě přijatelná pro jak pro fyzické osoby, tak i pro firemní zákazníky. Podle toho, jak si Nokia dává na čas, a podle skepticismu kritiků si začínám čím dál tím více myslet, že pravděpodobnější je to druhé. V každém případě bych ale akcie Nokie zatím nezahazoval.

Našli jste v článku chybu?

5. 9. 2011 8:19

Petr (neregistrovaný)

Divím se, že ani jednou nezazněl další důvod opovržení vůči Nokii - totiž MeeGo. Tento pokrokový OS vydali zatím v jednom telefonu, a přesto management Nokie zdůraznil že se mu už nebude dále věnovat. Přitom ho Nokia vyvíjela 5 let, a předtím ho vyvíjela jako Maemo.
Ohlasy například na N900 (rok 2009 - 5. verze Maema) nebo N9 s Meegem uvedené letos byly více než kladné, to je také důvod, proč prohlášení o ukončení vývoje a věnování se jen windows phone znělo tak podivně.
Ono už jen dosazen…

6. 9. 2011 16:27

Pavel (neregistrovaný)

Já s tebou souhlasím. Bohužel je tu ale jeden velmi důležitý fakt - a to ten, že nikdo pro to nedělá aplikace ... a už vůbec ne "pořádné aplikace". Proto to museli zahodit :(
Windows Mobile 7 jsem osobně testoval několik hodin an HTC. Pravda, je třeba si trošku to osahat - ale rozhodně v něm udělám rychleji mnoho věcí, jak v androidu. Ještě tak půl roku potřebuje ten systém, aby trošku dospěl, ale myslím, že je opravdu dost dobrý.


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy