Hlavní navigace

Nova kritizována za jednostrannou reportáž v kauze šermířské bitky Aragorna s Karkulkou

Patrick Zandl 5. 10. 2010

Video bitky řidiče Mercedesu s taxikářem SpeedCars na pražských Vinohradech se stalo na českém Youtube jedním z nejsledovanějších za poslední dobu. Televize Nova v pondělí v hlavním zpravodajství odvysílala reportáž (7 minuta) o celém incidentu a od té doby je v online sociálních sítích pod palbou kritiky za to, jak jednoznačně reportáž vyzněla, když vycházela jen ze stanoviska společnosti SpeedCars a nebyly vůbec v úvahu vzaty rozpory zřetelné z amatérského videa, i názor protistrany.

Video bitky řidiče Mercedesu s taxikářem SpeedCars na pražských Vinohradech se stalo na českém Youtube jedním z nejsledovanějších za poslední dobu. Televize Nova v pondělí v hlavním zpravodajství odvysílala reportáž (7 minuta) o celém incidentu a od té doby je v online sociálních sítích pod palbou kritiky za to, jak jednoznačně reportáž vyzněla, když vycházela jen ze stanoviska společnosti SpeedCars a nebyly vůbec v úvahu vzaty rozpory zřetelné z amatérského videa, i názor protistrany.

amatérského videa není zřejmý začátek incidentu, kdy řidič Mercedesu zastavil nevhodně kvůli nevolnosti těhotné partnerky na rušné Vinohradské ulici v Praze. Zatímco ostatní řidiči auto objížděli bez problému, taxikář SpeedCars po několika minutách, kdy se mu nepodařilo auto dostatečně rychle objet, řidiči Mercedesu nadával. Tento nadávky opětoval a přidal neuctivé gesto. Taxikář SpeedCars nakopl dveře Mercedesu a udeřil řidiče. Ten vytáhl meč a bránil se dvoumetrovému taxikáři, kterého veřejnost pro jeho oblečení dále přezdívá jako Karkulku, zatímco řidič Mercedesu je přezdíván Aragorn.

Ze záznamu je patrné, že Karkulka rozbil nějakou výztuží ruky (podle policie mobilním telefonem) zadní okénko Mercedesu, což mu oplatil Aragorn mečem do zadního okénka jeho vozu. TV Nova ovšem události popisuje diametrálně odlišně, v jiném sledu, ačkoliv by je řada rozporů v oficiálním prohlášení SpeedCars mohla vést k doměnce, že události neproběhly přesně tak, jak SpeedCars popisuje.

Další média k události vypátrala i jiné podrobnosti, například AHA zkontaktovalo Aragorna (Petra N) a mimo jiné zjistilo, že taxikář SpeedCars si přivolal své kolegy, kteří mu posléze pomohli řidiče Mercedesu napadnout. Hromadný střet řešila až přivolaná policie.

Jak se událost ve skutečnosti odehrála, zjistí snad přesně až policejní vyšetřování. Zatím to ale vypadá tak, že první, kdo sáhl k fyzickému násilí, byl taxikář SpeedCars a řidič Mercedesu se jen bránil, až posléze ztratil rozvahu i on a incident se eskaloval. I k poškození majetku zřejmě došlo nejdříve na Mercedesu vinou taxikáře.

Šéf zpravodajství TV Nova Martin Ondráček nás informoval, že redakci zpravodajství se původně druhou stranu nepodařilo před vysíláním kontaktovat, ale v nejbližší době (pravděpodobně dnes) che zařadit do vysílání pokračování reportáže, kde budou shrnuty další informace, jež se objevily v průběhu šetření a případu se dále věnovat. „Naším zájmem je o kauze nestraně informovat, nikoliv rozhodovat, kdo z nich začal,“ řekl Ondráček.

Podle zástupce SpeedCars Jiřího Hrdličky je případ v šetření policie, ale je pravděpodobné, že první fyzický útok přišel od řidiče taxi poté, co neunesl slovní výpady řidiče Mercedesu. Jiří Hrdlička také zdůraznil politování nad celým incidentem a doplnil, že komentáře mazané na Facebooku jsou pouze ty, které jsou nenávistné a které odporují podmínkám služby Facebook.

MIF16

Odezvy ze sociálních sítí najdete ve vyhledávačích po zadání hesla Karkulka a Aragorn, což je přezdívka, která se pro incident vžila, nebo na stránce na Facebooku, kde jsou přátelé a podporovatelé Aragorna. Odcitovat můžeme z diskusí třeba tuto:

Sprostý zlý a agresivní řidič merglu s těhotnou spolujezdkyní zapříčinil neshodu s hodným a duchapřítomným taxikářem, který ho přátelsky chtěl upozornit na nesprávný způsob jízdy a přitom to odskákal ošklivou sečnou ranou tupým mečem a megaškodou na kombíku značky Schade. Svým jednáním způspbil škodu na pověsti firmy a to přitom celou dobu jen minimalizoval škody agresora a odvracel hrozící nebezpečí. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují