Hlavní navigace

Nova kritizována za jednostrannou reportáž v kauze šermířské bitky Aragorna s Karkulkou

Patrick Zandl 5. 10. 2010

Video bitky řidiče Mercedesu s taxikářem SpeedCars na pražských Vinohradech se stalo na českém Youtube jedním z nejsledovanějších za poslední dobu. Televize Nova v pondělí v hlavním zpravodajství odvysílala reportáž (7 minuta) o celém incidentu a od té doby je v online sociálních sítích pod palbou kritiky za to, jak jednoznačně reportáž vyzněla, když vycházela jen ze stanoviska společnosti SpeedCars a nebyly vůbec v úvahu vzaty rozpory zřetelné z amatérského videa, i názor protistrany.

Video bitky řidiče Mercedesu s taxikářem SpeedCars na pražských Vinohradech se stalo na českém Youtube jedním z nejsledovanějších za poslední dobu. Televize Nova v pondělí v hlavním zpravodajství odvysílala reportáž (7 minuta) o celém incidentu a od té doby je v online sociálních sítích pod palbou kritiky za to, jak jednoznačně reportáž vyzněla, když vycházela jen ze stanoviska společnosti SpeedCars a nebyly vůbec v úvahu vzaty rozpory zřetelné z amatérského videa, i názor protistrany.

amatérského videa není zřejmý začátek incidentu, kdy řidič Mercedesu zastavil nevhodně kvůli nevolnosti těhotné partnerky na rušné Vinohradské ulici v Praze. Zatímco ostatní řidiči auto objížděli bez problému, taxikář SpeedCars po několika minutách, kdy se mu nepodařilo auto dostatečně rychle objet, řidiči Mercedesu nadával. Tento nadávky opětoval a přidal neuctivé gesto. Taxikář SpeedCars nakopl dveře Mercedesu a udeřil řidiče. Ten vytáhl meč a bránil se dvoumetrovému taxikáři, kterého veřejnost pro jeho oblečení dále přezdívá jako Karkulku, zatímco řidič Mercedesu je přezdíván Aragorn.

Ze záznamu je patrné, že Karkulka rozbil nějakou výztuží ruky (podle policie mobilním telefonem) zadní okénko Mercedesu, což mu oplatil Aragorn mečem do zadního okénka jeho vozu. TV Nova ovšem události popisuje diametrálně odlišně, v jiném sledu, ačkoliv by je řada rozporů v oficiálním prohlášení SpeedCars mohla vést k doměnce, že události neproběhly přesně tak, jak SpeedCars popisuje.

Další média k události vypátrala i jiné podrobnosti, například AHA zkontaktovalo Aragorna (Petra N) a mimo jiné zjistilo, že taxikář SpeedCars si přivolal své kolegy, kteří mu posléze pomohli řidiče Mercedesu napadnout. Hromadný střet řešila až přivolaná policie.

Jak se událost ve skutečnosti odehrála, zjistí snad přesně až policejní vyšetřování. Zatím to ale vypadá tak, že první, kdo sáhl k fyzickému násilí, byl taxikář SpeedCars a řidič Mercedesu se jen bránil, až posléze ztratil rozvahu i on a incident se eskaloval. I k poškození majetku zřejmě došlo nejdříve na Mercedesu vinou taxikáře.

Šéf zpravodajství TV Nova Martin Ondráček nás informoval, že redakci zpravodajství se původně druhou stranu nepodařilo před vysíláním kontaktovat, ale v nejbližší době (pravděpodobně dnes) che zařadit do vysílání pokračování reportáže, kde budou shrnuty další informace, jež se objevily v průběhu šetření a případu se dále věnovat. „Naším zájmem je o kauze nestraně informovat, nikoliv rozhodovat, kdo z nich začal,“ řekl Ondráček.

Podle zástupce SpeedCars Jiřího Hrdličky je případ v šetření policie, ale je pravděpodobné, že první fyzický útok přišel od řidiče taxi poté, co neunesl slovní výpady řidiče Mercedesu. Jiří Hrdlička také zdůraznil politování nad celým incidentem a doplnil, že komentáře mazané na Facebooku jsou pouze ty, které jsou nenávistné a které odporují podmínkám služby Facebook.

MIF16

Odezvy ze sociálních sítí najdete ve vyhledávačích po zadání hesla Karkulka a Aragorn, což je přezdívka, která se pro incident vžila, nebo na stránce na Facebooku, kde jsou přátelé a podporovatelé Aragorna. Odcitovat můžeme z diskusí třeba tuto:

Sprostý zlý a agresivní řidič merglu s těhotnou spolujezdkyní zapříčinil neshodu s hodným a duchapřítomným taxikářem, který ho přátelsky chtěl upozornit na nesprávný způsob jízdy a přitom to odskákal ošklivou sečnou ranou tupým mečem a megaškodou na kombíku značky Schade. Svým jednáním způspbil škodu na pověsti firmy a to přitom celou dobu jen minimalizoval škody agresora a odvracel hrozící nebezpečí. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček