Hlavní navigace

Nova kritizována za jednostrannou reportáž v kauze šermířské bitky Aragorna s Karkulkou

Patrick Zandl 5. 10. 2010

Video bitky řidiče Mercedesu s taxikářem SpeedCars na pražských Vinohradech se stalo na českém Youtube jedním z nejsledovanějších za poslední dobu. Televize Nova v pondělí v hlavním zpravodajství odvysílala reportáž (7 minuta) o celém incidentu a od té doby je v online sociálních sítích pod palbou kritiky za to, jak jednoznačně reportáž vyzněla, když vycházela jen ze stanoviska společnosti SpeedCars a nebyly vůbec v úvahu vzaty rozpory zřetelné z amatérského videa, i názor protistrany.

Video bitky řidiče Mercedesu s taxikářem SpeedCars na pražských Vinohradech se stalo na českém Youtube jedním z nejsledovanějších za poslední dobu. Televize Nova v pondělí v hlavním zpravodajství odvysílala reportáž (7 minuta) o celém incidentu a od té doby je v online sociálních sítích pod palbou kritiky za to, jak jednoznačně reportáž vyzněla, když vycházela jen ze stanoviska společnosti SpeedCars a nebyly vůbec v úvahu vzaty rozpory zřetelné z amatérského videa, i názor protistrany.

amatérského videa není zřejmý začátek incidentu, kdy řidič Mercedesu zastavil nevhodně kvůli nevolnosti těhotné partnerky na rušné Vinohradské ulici v Praze. Zatímco ostatní řidiči auto objížděli bez problému, taxikář SpeedCars po několika minutách, kdy se mu nepodařilo auto dostatečně rychle objet, řidiči Mercedesu nadával. Tento nadávky opětoval a přidal neuctivé gesto. Taxikář SpeedCars nakopl dveře Mercedesu a udeřil řidiče. Ten vytáhl meč a bránil se dvoumetrovému taxikáři, kterého veřejnost pro jeho oblečení dále přezdívá jako Karkulku, zatímco řidič Mercedesu je přezdíván Aragorn.

Ze záznamu je patrné, že Karkulka rozbil nějakou výztuží ruky (podle policie mobilním telefonem) zadní okénko Mercedesu, což mu oplatil Aragorn mečem do zadního okénka jeho vozu. TV Nova ovšem události popisuje diametrálně odlišně, v jiném sledu, ačkoliv by je řada rozporů v oficiálním prohlášení SpeedCars mohla vést k doměnce, že události neproběhly přesně tak, jak SpeedCars popisuje.

Další média k události vypátrala i jiné podrobnosti, například AHA zkontaktovalo Aragorna (Petra N) a mimo jiné zjistilo, že taxikář SpeedCars si přivolal své kolegy, kteří mu posléze pomohli řidiče Mercedesu napadnout. Hromadný střet řešila až přivolaná policie.

Jak se událost ve skutečnosti odehrála, zjistí snad přesně až policejní vyšetřování. Zatím to ale vypadá tak, že první, kdo sáhl k fyzickému násilí, byl taxikář SpeedCars a řidič Mercedesu se jen bránil, až posléze ztratil rozvahu i on a incident se eskaloval. I k poškození majetku zřejmě došlo nejdříve na Mercedesu vinou taxikáře.

Šéf zpravodajství TV Nova Martin Ondráček nás informoval, že redakci zpravodajství se původně druhou stranu nepodařilo před vysíláním kontaktovat, ale v nejbližší době (pravděpodobně dnes) che zařadit do vysílání pokračování reportáže, kde budou shrnuty další informace, jež se objevily v průběhu šetření a případu se dále věnovat. „Naším zájmem je o kauze nestraně informovat, nikoliv rozhodovat, kdo z nich začal,“ řekl Ondráček.

Podle zástupce SpeedCars Jiřího Hrdličky je případ v šetření policie, ale je pravděpodobné, že první fyzický útok přišel od řidiče taxi poté, co neunesl slovní výpady řidiče Mercedesu. Jiří Hrdlička také zdůraznil politování nad celým incidentem a doplnil, že komentáře mazané na Facebooku jsou pouze ty, které jsou nenávistné a které odporují podmínkám služby Facebook.

Odezvy ze sociálních sítí najdete ve vyhledávačích po zadání hesla Karkulka a Aragorn, což je přezdívka, která se pro incident vžila, nebo na stránce na Facebooku, kde jsou přátelé a podporovatelé Aragorna. Odcitovat můžeme z diskusí třeba tuto:

Sprostý zlý a agresivní řidič merglu s těhotnou spolujezdkyní zapříčinil neshodu s hodným a duchapřítomným taxikářem, který ho přátelsky chtěl upozornit na nesprávný způsob jízdy a přitom to odskákal ošklivou sečnou ranou tupým mečem a megaškodou na kombíku značky Schade. Svým jednáním způspbil škodu na pověsti firmy a to přitom celou dobu jen minimalizoval škody agresora a odvracel hrozící nebezpečí. 

Našli jste v článku chybu?

6. 10. 2010 9:33

Odvážil bych se tvrdit, že tato kauza je českému internetu jako takovému ukradená. Je to jen "video s exotem" (zcela zjevně - videí z konfliktů je spousta, tady je ten exotický moment že jeden vytáhl meč), a ta obecně mají spoustu shlédnutí. Ale ne proto, že "je to kauza", ale proto, že na videu je někdo, kdo se chová jako exot. Je to tedy podobná "kauza", jako spousta dalších kolujících videí, fotek apod. Nehledě na to, že celý tento příběh byl v článku jen jako il…
Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují