Hlavní navigace

To Nova se musí proměnit, nikoli Internet

Aleš Miklík

Největší česká televize vstupuje na Internet s několikaletým zpožděním, přesto očekávaná jako událost roku. Někteří komentátoři hovoří o tom, jak se český Internet změní, největší proměnou však musí projít Nova samotná - resp. myšlení jejích zaměstnanců. Její šance na úspěch kromě toho neleží ve zpravodajství, ale někde úplně jinde.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Všiml si toho nedávno už Jiří Hlavenka: řada českých médií v zaujetí sebe samými ohlašují příchod Novy na Internet málem jako příchod spasitele, který naučí český Internet konečně vydělávat a dosavadní hráče pošle na střídačku. V tom případě je zajímavé, že to neudělala už dávno a třeba zmiňované lákání diváků na Internet skrze obrazovku, o které se loni pokoušela formou odkazů v Televizních novinách, jí nepomohlo od propadu návštěvnosti webu nova.cz mezi loňským lednem a zářím o 16 procent (na legračních 33 885 denních uživatelů).

Nova měla na Internet přijít už dávno a stejně jako ostatní velké mediální domy „staré éry“ podcenila jeho význam. Důvodem přitom nebyl nedostatek financí, ale opět hlavně nedostatek pružnosti v myšlení a pocit vlastnictví nevyčerpatelného zlatého dolu. Televizní svět je v této uhrančivé schopnosti zvláště výkonný, a tak hlavní úkol managementu Novy nyní nespočívá v dobývání Internetu, ale ve změně myšlení vlastních zaměstnanců, pro které se ten podivný a podceňovaný Internet náhle musí stát číslem jedna. A to za podmínek, kdy sehnat odborníky na televizi a Internet zároveň je téměř nemožné a svéhlavost „televizáků“ často učebnicová. V tomto ohledu tedy není Petru Dvořákovi a jeho týmu vůbec co závidět – ostatně ještě na říjnovém klubovém večeru SPIRu na téma Internet vs. TV zástupci Novy nešetřili sebevědomím ve smyslu „jsme jednička a zůstaneme jí Internetu navzdory“.

Logo NetClub
Máte otázky k portálu tn.cz? Přijďte je položit 28. května jeho šéfredaktorovi Zdeňku Šámalovi, který bude hostem 5. NetClubu. Registrovat svoji účast na diskusi s omezeným počtem míst můžete už nyní.

Nova se o průlom přesto musí pokusit, o což se teď snaží pomocí „zábavně-zpravodajského“ webu tn.cz. Tady však útočí na silně obsazené pozice: od iDnes přes Novinky a Aktuálně či iHned po Blesk.cz je vytěžena každá smysluplná nika v poptávce čtenářů (diváků). Sázka na maximum videa je nutná, ale jde o cestu stále natolik neprošlapanou, že snadno může skončit fiaskem.

Nova navíc svoji největší šanci na úspěch nechává stále ležet nevyužitou: práci s komunitami. Zatímco totiž v internetovém zpravodajství (byť bulvárním) stojí proti přesile konkurentů, zde má k dispozici naopak silné šiky spojenců. Fanouškovské weby seriálů jako Lost.cz (který se dokázal probojovat na třetí místo v loňské Křišťálové Lupě) přímo čekají na podporu ze strany televize, která se jí snadno vrátí ve sledovanosti a v příjmech z reklamy a prodejů suvenýrů (za typickou chybu lze vůbec považovat fakt, že podobný web nevznikl v režii Novy). Inspirovat se ostatně může u televizí za oceánem, které se bez podobné internetové strategie už snad ani neobejdou. Nova přesto v první vlně s těmito projekty nepočítá a fandové seriálů tak zůstanou odkázáni na svépomoc – ačkoliv to asi nebudou pociťovat jako zvláštní újmu.

Příchod Novy na Internet je tak spíše symbolickým krokem než osudovým. Trhu prospěje zvýšená pozornost a edukace inzerentů i příliv dalších peněz. A nám uživatelům další zahuštění konkurence – tedy pokud to máte rádi červené…

Našli jste v článku chybu?

5. 5. 2008 9:39

osc (neregistrovaný)
Nevím jak peníze, ale souhlasím s tím, že důležitým aspektem bude nakolik jsou většinoví diváci Novy zároveň uživateli internetu?
Podle mne naopak většinoví uživatelé internetu se na Novu dívají s despektem.

5. 5. 2008 22:53

Zajíc ZAZA (neregistrovaný)
Nova je jen bulvární sračka, která oblbuje televizního diváka. Kde jsou ty časy za dob ředitele zeměkoule doktora Železného, kde jsou ty časy, kdy se v televizi objevoval Petr Nárožný, Luděk Sobota, Petr Novotný, Jiří Lábus, takové pořady jako Na vlastní nebezpečí, Ruleta, Ptákoviny, Horoskopičiny, ty jsou v nenávratnu někde v jiné sluneční galaxii.
A takové pořady potřebujem my diváci. Žádné přihlouplé ptákoviny typu Lost, Prison Break, Dr.House, většina těchto amerických nesmyslů postrádají v…
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...