Hlavní navigace

To Nova se musí proměnit, nikoli Internet

Aleš Miklík 5. 5. 2008

Největší česká televize vstupuje na Internet s několikaletým zpožděním, přesto očekávaná jako událost roku. Někteří komentátoři hovoří o tom, jak se český Internet změní, největší proměnou však musí projít Nova samotná - resp. myšlení jejích zaměstnanců. Její šance na úspěch kromě toho neleží ve zpravodajství, ale někde úplně jinde.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Všiml si toho nedávno už Jiří Hlavenka: řada českých médií v zaujetí sebe samými ohlašují příchod Novy na Internet málem jako příchod spasitele, který naučí český Internet konečně vydělávat a dosavadní hráče pošle na střídačku. V tom případě je zajímavé, že to neudělala už dávno a třeba zmiňované lákání diváků na Internet skrze obrazovku, o které se loni pokoušela formou odkazů v Televizních novinách, jí nepomohlo od propadu návštěvnosti webu nova.cz mezi loňským lednem a zářím o 16 procent (na legračních 33 885 denních uživatelů).

Nova měla na Internet přijít už dávno a stejně jako ostatní velké mediální domy „staré éry“ podcenila jeho význam. Důvodem přitom nebyl nedostatek financí, ale opět hlavně nedostatek pružnosti v myšlení a pocit vlastnictví nevyčerpatelného zlatého dolu. Televizní svět je v této uhrančivé schopnosti zvláště výkonný, a tak hlavní úkol managementu Novy nyní nespočívá v dobývání Internetu, ale ve změně myšlení vlastních zaměstnanců, pro které se ten podivný a podceňovaný Internet náhle musí stát číslem jedna. A to za podmínek, kdy sehnat odborníky na televizi a Internet zároveň je téměř nemožné a svéhlavost „televizáků“ často učebnicová. V tomto ohledu tedy není Petru Dvořákovi a jeho týmu vůbec co závidět – ostatně ještě na říjnovém klubovém večeru SPIRu na téma Internet vs. TV zástupci Novy nešetřili sebevědomím ve smyslu „jsme jednička a zůstaneme jí Internetu navzdory“.

Logo NetClub
Máte otázky k portálu tn.cz? Přijďte je položit 28. května jeho šéfredaktorovi Zdeňku Šámalovi, který bude hostem 5. NetClubu. Registrovat svoji účast na diskusi s omezeným počtem míst můžete už nyní.

Nova se o průlom přesto musí pokusit, o což se teď snaží pomocí „zábavně-zpravodajského“ webu tn.cz. Tady však útočí na silně obsazené pozice: od iDnes přes Novinky a Aktuálně či iHned po Blesk.cz je vytěžena každá smysluplná nika v poptávce čtenářů (diváků). Sázka na maximum videa je nutná, ale jde o cestu stále natolik neprošlapanou, že snadno může skončit fiaskem.

WT100

Nova navíc svoji největší šanci na úspěch nechává stále ležet nevyužitou: práci s komunitami. Zatímco totiž v internetovém zpravodajství (byť bulvárním) stojí proti přesile konkurentů, zde má k dispozici naopak silné šiky spojenců. Fanouškovské weby seriálů jako Lost.cz (který se dokázal probojovat na třetí místo v loňské Křišťálové Lupě) přímo čekají na podporu ze strany televize, která se jí snadno vrátí ve sledovanosti a v příjmech z reklamy a prodejů suvenýrů (za typickou chybu lze vůbec považovat fakt, že podobný web nevznikl v režii Novy). Inspirovat se ostatně může u televizí za oceánem, které se bez podobné internetové strategie už snad ani neobejdou. Nova přesto v první vlně s těmito projekty nepočítá a fandové seriálů tak zůstanou odkázáni na svépomoc – ačkoliv to asi nebudou pociťovat jako zvláštní újmu.

Příchod Novy na Internet je tak spíše symbolickým krokem než osudovým. Trhu prospěje zvýšená pozornost a edukace inzerentů i příliv dalších peněz. A nám uživatelům další zahuštění konkurence – tedy pokud to máte rádi červené…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: S papírovým diářem podnikatel nezakrní

S papírovým diářem podnikatel nezakrní

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?