Hlavní navigace

Nové časy? Fotbal žive exkluzivně na Internetu?

Jan Handl 19. 9. 2009

Anglie se může těšit na fotbalové mistrovství, kvalifikace je v kapse. Hlavně díky tomu o televizní práva nebyl takový zájem, takže dojde k přelomové události – další zápas bude odvysílán exkluzivně na Internetu.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Sportovní fanoušci jistě zaznamenali, že fotbalová Anglie slaví. Jejich hoši v posledním kvalifikačním zápase vyprovodili Chorvaty potupným skóre 5:1 a s předstihem se kvalifikovali na mistrovství světa, které bude příští rok hostit Jihoafrická republika. Postup je v kapse, z čehož nepřímo rezultuje lahůdka pro příznivce fotbalu a Internetu.

Další zápas s Ukrajinou totiž bude prvním domácím utkáním Anglie, které bude exkluzivně přenášeno prostřednictvím online internetového přenosu. Agentura, která prodává práva (více ve článku Guardianu nedostala uspokojivé nabídky na odvysílání zápasu od obvyklých partnerů. BBC, ITV, Sky nebo ESPN nemají zájem, podle nich není zápas tak atraktivní, aby kupovaly práva. Jeden z provozovatelů online vysílání se naštěstí chytil, takže fotbaloví fanoušci o utkání nepřijdou. Akorát se budou muset přesunout z hospod a obýváků s televizí k počítači připojenému k Internetu. Společnost Perform spojila síly s velkými vydavateli online titulů (například Sun, Telegraph a Guardian) k propagaci a prodeji „vstupenky“ na zápas.

Kolik bude ta legrace stát? Od 4,99 liber až po 11,99 liber, podle toho, kdy si fanoušek přístup k vysílání zaplatí. Někomu se to může zdát moc, ale už teď je jasné, že se najde dost nadšenců, kteří budou chtít tuto velkou premiéru sledovat na vlastní oči. Prý ještě existuje možnost, že se nějaká z velkých televizí rozmyslí a zápas bude chtít vysílat standardně, ale podle odborníků zůstává velká šance, že se utkání nakonec skutečně objeví exkluzivně na Internetu.

Zatím jde alespoň v Anglii o první vlaštovku. V budoucnu se ale můžeme dočkat podobných situací čím dál tím častěji. „Neatraktivní“ zápasy se mohou objevit na Internetu, když o ně nebude mezi klasickými vydavateli zájem. Klasická televize přece nemůže vítězit navždy, pokud se nastavený obchodní model osvědčí a bude o něj zájem, je tu velká šance na poskytování exkluzivního obsahu pouze na Internetu. A samozřejmě nemusí jít pouze o sportovní utkání.

MIF16

Nákup „jednoho zápasu“ je jednoduchý a přehledný, za určitou sumu peněz se fanoušek podívá na to, co ho zajímá. Nemusí platit měsíční paušály a poplatky, koncept obsahu „on demand“ je tímto dotažen téměř k dokonalosti. Zatímco nyní televize nabízejí na Internetu svůj archiv zadarmo (a podle toho také vypadá výběr z pořadů) nebo za jednotný poplatek na pořad, v budoucnu to může být úplně jinak.

I u nás jsme zažili pokusy internetových portálů přenášet exkluzivně sportovní utkání, které jinde není k vidění. Nebylo to za zvláštní poplatek, ale zdarma. Platil portál, nebo sponzoři. Česká televize nabízí zadarmo přenosy ze všech fotbalových zápasů, jenom díky tomu, že má práva. Ty jsou největším problémem, stojí pěkný balík. Takže se nedá předpokládat, že se něčeho podobného jako je novinka v Anglii dočkáme i u nás. Když není jisté, že se koncept osvědčí v Anglii, kdo zaručí úspěch u nás? Ale řekněte sami, neutratili byste pár desítek korun za přenos zápasu naší fotbalové reprezentace, když by nebyl v televizi?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!