Hlavní navigace

Novinky a zlepšení u BillBoardu

Marek Antoš 25. 4. 2000

Přestože je BillBoard nejstarším kontinuálně fungujícím systémem výměnné reklamy v českém Internetu, jeho jediný konkurent v této oblasti, Mr.Lin(x), nad ním měl doposud mírně navrch jak co se týče počtu shlédnutých proužků, tak v technologických otázkách. Nyní se však věci poněkud mění.

Podle výsledků březnového auditu TNS (dříve DCCI) držely oba systémy přibližně stejný podíl reklamního koláče, Mr.Lin(x) si však stále udržoval mírné vedení. V současné době se zřejmě věci mají poněkud jinak, konkrétní čísla přinese až dubnový audit. V případě BillBoardu je možné očekávat zajímavý nárůst, za který však vděčí nedávné akci provozovatelů významných serverů, kteří na protest proti prodeji reklamy na jejich stránkách za dumpingové ceny přestali používat služeb Mr.Lin(x)e a přešli právě k BillBoardu. V současné době má podle svých správců BillBoard denní objem protočených proužků nad 3 miliony.

Hlavním úkolem každého výměnného systému je především spolehlivý běh bez výpadků, všechno ostatní je svým způsobem nadstavba. Pokud jde o výpadky, bez poskvrnky není ani jeden ze systémů, zhavarované obrázky namísto proužků občas vídáme na všech stránkách, které je používají. Jak nám přiznal Marek Hájek ze společnosti Internet BillBoard, která nyní tento systém provozuje, v minulosti měl BillBoard určité problémy se zátěží. Po sérii upgradů však v současné době pracuje s rezervou, což se projevilo i při nárazovém zvýšení zátěže po přechodu velkých serverů k BillBoardu, se kterým si poradil až nečekaně hladce; osobně se musím přiznat, že jsem se určitých problémů obával.

Jednou z největších výhod, které Mr.Lin(x) oproti BillBoardu z hlediska členů systému stále má, jsou statistiky. Tato část je u Linxů velmi propracovaná a každý člen tak má možnost si dohledat celou řadu údajů o tom, kde se zobrazoval jeho proužek, jakou měl na jednotlivých serverech úspěšnost a podobně. Něco takového u BillBoardu chybí, navíc i existující statistiky jsou poněkud uživatelsky nepříjemné, takže se v nich těžko orientuje. Podle pana Hájka je však právě tato oblast na jednom z prvních míst jejich itineráře, takže bychom se snad záhy mohli dočkat výrazných zlepšení.

Nejvýznamnější novinku však už má BillBoard za sebou. Všichni členové jistě přijali s potěšením zprávu o tom, že BillBoard opustil svůj historický výměnný poměr 2:1 a přešel na variabilní poměr, konvergující k 1:1 (snižuje se pouze v případě, že je v systému nějaká komerční kampaň, která však samozřejmě nikdy nezaplní celou polovinu prostoru). Výhodnější poměr je podmíněn přechodem na nový kód, který nabízí i další možnosti. V nejbližší době by tak například členové BillBoardu měli mít možnost zadávat vedle klasických obrázkových proužků také HTML bannery, správci BillBoardu přitom slibují, že na rozdíl o Mr.Lin(x)e bude i tato služba zcela zdarma.

Konkurenční boj na poli českých výměnných systémů se stále více odehrává především na obchodním poli: komu se podaří prodat reklamu klientům a jaké servery dokáže získat pro spolupráci (a za jakých podmínek). Kvalitní technologie je však stále základem; teprve na něm je možné stavět další vymoženosti.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

26. 4. 2000 18:30

Michal Illich (neregistrovaný)
Rad bych upozornil na nas reklamni system, ktery ma vymenny pomer PRESNE 1:1 uz nejaky ten patek. Vsechny kody jsou ciste html, takze nehrozi zadne z nebezpeci, diskutovanych v predeslych prispevcich (podle me je vubec "superbanner" spatny vynalez, zrovna tady na lupe to stranku deformovalo naprosto pravidelne).

2Lupa: nechcete o nas napsat clanek?

26. 4. 2000 17:31

Jan Hamza (neregistrovaný)
V kodu IFRAME problem take nevidim, nicmene ocekavani ze lze odladit kod interpretovany pomoci JavaScripu v Netscapu tak, aby nemohlo dojit k deformaci stranky je podle me dos odvazne.
Netscape se totiz chova v ruzych verzich dost odlisne a co projde v jedne, to nemusi projit v druhe. Mimoto se chybny kod nemusi projevit na kazde strance. Asi pred tydnem jsem resil problem na nasich strankach kde se zobrazoval banner ktery absolutne zdeformoval horni cast stranky. Osobne zastavam nazor ze HTML-…
Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

EET v e-shopech? Zdražení a horší komfort

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon