Hlavní navigace

Novinky.cz: Když nejde autora na YouTube najít, čekáme, zda se ozve

 Autor: Google
Daniel Dočekal 26. 3. 2013

Přemýšlíte nad tím, jak je možné, že Novinky.cz zveřejňují videa, která jste před několika dny viděli na YouTube? Mají ošetřena autorská práva, či nemají?

Vloni, v době kdy se na českém Internetu řešila otázka přebírání videí z YouTube, jsem se ptal Novinky.cz (prostřednictvím tiskového oddělení Seznamu), jak je to s přebíráním videí z YouTube. Hlavně šlo o případy, kdy Novinky.cz vezmou video z YouTube a umístí ho do vlastního přehrávače. V současné době navíc ani YouTube jako zdroj neuvádějí a na původní video žádný odkaz nevede.

V praxi je to (i po mnoha měsících) stále viditelné například v Záběry mladíka, který prolezl mezi koly rozjetého vlaku, šokují. Video pochází z YouTube, článek je ovšem podepsaný „her, Novinky“ a skutečný autor uveden není. Před video pochopitelně Novinky.cz umisťují reklamu (proto nepřehrávají video z YouTube, ale stahují je do vlastního přehrávače). Původní video je samozřejmě možné na YouTube dodnes najít, v řadě podob. Jednu z nich například jako Under the train – darwin award nominee s logem LiveLeak.

YOUTUBE PRO MÉDIA 
YouTube umožňuje „re-broadcasting“ videí za podmínek, že médium uvede původního autora, a hlavně že dojde ke kontaktu autora. Samotné Podmínky užívání samozřejmě zakazují stažení videa z YouTube a poté umístění do vlastního přehrávače.

V červnu loňského roku přitom ještě v předmětném článku bylo pod videem uvedeno „zdroj: Youtube.com“ (odkaz ale nevedl na konkrétní video a je tedy jako označení zdroje nesmyslný asi tak stejně jako „zdroj: Internet“). Po mé korespondenci se ale praktiky změnily – videa jsou přebírána stále, ale už není uváděno, že jsou přebírána z YouTube.

První vysvětlení toho, jak mohou Novinky.cz přebírat videa z YouTube, aniž by měla redakce svolení, bylo toto:

Nejsme si vědomi, že by Youtube bylo držitelem autorských práv ke všem videím, které má na svém webu. Potom by totiž Youtube bylo držitelem autorských práv k našim videím, které na Youtube někdo nahrál. Naše praxe je taková, že pokud je to jen trochu možné, snažíme se dohledat držitele autorských práv a příspěvek od něj odkoupit. Historicky se objevila jediná reklamace, s autorem příspěvku jsme se k jeho spokojenosti vyrovnali.

Dost těžko se dalo věřit tomu, že by snad Novinky.cz právě k tomuto videu koupili práva. Navíc by v takovém případě jistě u videa nebylo ono „zdroj: Youtube.com“. Požádal jsem tehdy Novinky.cz o to, aby mi ukázali, jak a od koho tedy ona práva koupili.

Tam, kde autor nejde dohledat, čekáme, zda se ozve. Myslím, že primární potíž je s tím, jak se videa na YouTube dostávají a že se tam používají de facto kradené věci, ale to je z jiného soudku.

Pokud to tedy zopakuji, tak Novinky.cz si z YouTube vezmou cokoliv a čekají, zda se někdo ozve. Zbytek je samozřejmě klasická snaha odvést pozornost na něco, co s problémem přebírání videí z YouTube bez vědomí autorů nemá nic společného. Samozřejmě se mi stále nechtělo věřit tomu, že by redaktoři z Novinky.cz skutečně prostě vzali cokoliv a pak čekali, jestli se někdo ozve. Vláďa Dušánek, šéfredaktor Novinky.cz mi k tomu už ale řekl pouze toto:

Obecný postup jsem vám již sdělil. Podrobnosti ke konkrétní případům nesdělujeme.

Přístup Novinky.cz, tedy největšího online zpravodajského titulku v Česku, k autorským právům je poměrně originální a samozřejmě je v rozporu s autorským právem (a nepomůže ani zpravodajská „licence“, předmětná videa žádný zpravodajský účel zpravidla nemají).

Možná je pak o něco jasnější, proč vznikla „aféra“ okolo „fiktivního“ týdeníku Agenda (viz Týdeník Agenda byl prý virálem, který má vzbudit diskusi o citacích v médiích). A nezbývá se pak v některých případech ptát, proč vlastně tedy nakonec „zloději křičí, chyťte zloděje“.

Změnilo se něco na Novinky.cz?

Uvedená korespondence pochází z loňského roku. Na Novinky.cz bylo od té doby možné vidět nespočet dalších videí, vždy stažených do jejich vlastního přehrávače. A také bez uvedení dříve používaného „zdroj: YouTube“. Zpravidla je možné je snadno dohledat, protože jde o taková ta „lidově populární videa“.

MIF16

Čerstvý příklad? Ten můžete vidět například v Tanečnice předvedly optickou iluzi, při které se vám zamotá hlava. Postrádá uvedení zdroje, respektive Novinky.cz to řeší větou „Video, které bylo natočeno při příležitosti oslav Mezinárodního dne žen, pořídil jeden z diváků a na internetu ho zveřejnil minulý týden.“ Zajímalo mě, jak je to s tímto videem, a zda se svérázný přístup Novinky.cz k videím z YouTube nějak změnil.

Ke konkrétním případům informace nedáváme. Nicméně platí, že autory videí Novinky.cz dohledávají a na využití jejich videí se s nimi domlouváme, tedy autory odměňujeme.

Jak je vidět, přístup se nezměnil.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?