Hlavní navigace

Nový Skype pro Linux a Windows Phone vylepšuje nejen textový chat

Jiří Macich ml. 28. 6. 2014

Pro Linux je například nově k dispozici zasílání zpráv offline uživatelům a synchronizace historie konverzací mezi zařízeními. Pro Windows Phone pak třeba editace poslední odeslané zprávy.

Skype pro Linux se po delší době dočkal větší aktualizace. Microsoft tak plní slib, že po převzetí služby nebude Skype stahovat z konkurenčních platforem a zařízení. Nová verze přináší zejména vylepšený textový chat, kde se projevuje odklon od P2P technologie ke cloudu.

Nový Skype pro Linux podporuje offline zprávy, resp. umožňuje posílat zprávy uživatelům, kteří jsou právě offline. Doručeny jsou v okamžiku, kdy se příjemce znovu přihlásí ke službě na některém ze svých zařízení. Samozřejmě zároveň přišla podpora příjmu zpráv odeslaných v době, kdy byl uživatel offline.

Novinkou je rovněž synchronizace historie konverzací mezi zařízeními, takže Skype pro Linux umožňuje nahlížet zpětně do konverzací vedených na jiných zařízeních. Zároveň díky synchronizaci již nebude docházet k opakovanému doručování již dříve přečtených zpráv na jiném zařízení.

Tvůrci programu avizují upravené uživatelské prostředí, které má přinášet lepší přístupnost pro zrakově hendikepované uživatele. Hlavní okno programu zůstává štíhlé. Konverzace, hovory a videohovory se nadále otevírají do nového okna.

Skype pro Linux (verze 4.2)
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Skype pro Linux 4.3 běžící pod distribucí Fedora.

Došlo také na opravu řady chyb. Vývojáři nyní slibují například spolehlivější přenos souborů. Údajně z důvodu zkvalitnění hovorů již není přímo podporována ALSA (Advanced Linux Sound Architecture). Microsoft naopak zavedl podporu pro PulseAudio, konkrétně ve verzi 3.0 a 4.0.

Nový Skype pro Windows Phone 8.1

Co se týče mobilních zařízení, nedávno vyšel zbrusu nový Skype pro iPhone, ale teď se pozornost soustředí na ještě testovaný systém Windows Phone 8.1, který zanedlouho zamíří k uživatelům. Není zřejmě velkým překvapením, že Microsoft si speciálně pro něj přichystal aktualizovaný mobilní Skype.

Dle očekávání bude mobilní Skype v novém systému podporovat hlasovou asistentku Cortana, která je zřejmě největší novinkou ve Windows Phone 8.1. Kromě jiného na hlasový povel zahájí hovor či videohovor přes Skype. Samozřejmě bez podpory češtiny, které se zřejmě jen tak nedočkáme.

Samotný Skype pro Windows Phone nyní ovšem nabízí mnohem více lokalizací než jeho dosavadní verze. Konkrétně vládne 51 jazyky namísto dosavadních 19 jazyků. Srovnává tak krok s verzemi pro další platformy. Na seznamu figuruje také čeština stejně jako slovenština.

Zbrusu novou funkcí, kterou si prý žádala spousta uživatelů, je editace odeslané zprávy při chatu. Například překlepy půjde dodatečně opravit, přičemž zásah do zprávy po jejím odeslání bude vždy signalizovat symbol tužky. Uvidíme, jestli tato funkce v praxi nezpůsobí více zmatku než užitku.

Další novinkou je integrace s centrem notifikací, kde tak Skype bude zobrazovat zmeškané hovory či poslední zprávy. Microsoft slibuje také optimalizaci výkonu a spolehlivosti. Zatím však stále chybí posílání souborů, ale i na něm prý vývojáři pracují. Objevit se má v některé z příštích verzí.

Nový Skype je již teď běžně k dispozici pro Windows Phone 8, ale bez integrace s centrem notifikací a podpory hlasové asistentky Cortana. Z logických důvodů jde o funkce výhradně pro Windows Phone 8.1, na které z Windows Phone 8 budou moci uživatelé přejít zdarma a bez zbytečných prodlev.

Našli jste v článku chybu?

29. 6. 2014 13:35

Hombre (neregistrovaný)

Nový Skype už nevylepší vůbec nic, protože od té doby, co ho koupil Microsoft jde celý program dolu vodou... stejně jako kdysi prográmek ICQ koupil americký AOL a dovedl ho cugrunt, tak se děje dneska se Skype :-(
Býval to malý, příjemný prográmek - dneska je to moloch pro sociální sítě, co leze všude v počítači, dělá si co chce, kdoví, co kam posílá, je to samá reklama co musím mít a bez čeho nemůžu žít!
Vím jedno - můžu žít bez takovýho paskvilu, jako je dnes Microsoftí Skype... :-) !!30. 6. 2014 7:35

VfB (neregistrovaný)

Ono ani tak nevadí, že to není open source ale spíš že je to halfmalware.

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: E-Ježíšek si i letos zařádí. Nákupy od 2 do 5 tisíc

E-Ježíšek si i letos zařádí. Nákupy od 2 do 5 tisíc

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)